3600 ek gösterge ne zaman çıkacak! Tarih netleşiyor…

Kamu çalışanlarının uzun zamandır beklediği 3600 ek gösterge ile alakalı son vaziyet yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Tarihin belli olmaya başladığı gösterge için hazırlıklar önümüzdeki aylarda bitecek. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak? İşte son durum…
Takip et
3600 ek gösterge ne zaman çıkacak! Tarih netleşiyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Binlerce kamu çalışanının beklediği 3600 gösterge önümüzdeki günlerde yasalaşacak. Kapsam ve öbür ayrıntılar ile alakalı çalışmalarda büyük bir aşama geride bırakıldı. İşte süreçte son vaziyet…

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSAYACAK?

Yapılan toplantılarda, çalışmanın polis, öğretmen, sağlık çalışanı, kamuda çalışan öbür meslek grupları ve din görevlilerini de kapsayacak biçimde, çerçeve bir kanuna oturtulacağı tespit edildi.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKACAK?

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; çalışma, ‘çerçeve kanun’ biçiminde yapılacak ve çok sayıdaki meslek grubundaki kademeleri değiştirecek. Maaş artışı ve kıdeme göre denge getirilecek.

Edinilen bilgiye göre, önce polis ve öğretmenler üstünden tartışılmaya başlayan 3600 gösterge çalışmasına ilişkin genel çerçeve tespit edildi.

Çalışma Bakanlığı’nda yürütülecek olan toplantılar, mayıs ayına kadar sürecek ve çerçeve kanun aynı dönemde TBMM’ye sevk edilecek.

Çalışmanın ana çatısını, çalışanlar arasında ücret ve kıdem dengesinini bozulmaması yarattığı söylendi. Parti kurmaylarının yapılan çalışmalarla alakalı değerlendirmesi şu şekilde:

“Şu Şekilde ki; 3600 gösterge alacak bir personelin çalıştığı kurumda daire başkanının göstergesinin de değişmesi gerekecek. Her ikisini de 3600 yapamazsınız.

Diyelim ki; öğretmene 3600 gösterge veriyorsanız, daire başkanını 3600 göstergede bırakamazsınız. Bu vaziyette, daire başkanını 4200 gösterge yapacaksınız.

Böylece son gösterge 9 binden 9600’e çıkacak. Her kademede göstergeler artmış olacak. Böylece, TSK personeli ile sivil bürokrasi arasındaki gösterge eşitsizliği de giderilmiş olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.