3600 ek gösterge için tarih verildi! Toplantılar başlıyor…

Polis, imam, öğretmen ve hemşireler dahil milyonlarca memuru kapsayacak 3600 ek gösterge düzenlemesi için yapılacak ilk toplantının tarihi belli oldu. İlk toplantı Kasım ayında yapılacak. 3600 ek gösterge için özel bir komisyon yaratılacak. Komisyon, düzenlemenin yol haritasını çıkaracak.
Takip et
3600 ek gösterge için tarih verildi! Toplantılar başlıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği 3600 ek gösterge düzenlemesi için düğmeye basıldı. 2022 yılsonuna kadar tamamlanması planlanan düzenleme için kasım ayında gerçekleştirilecek Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda komisyon yaratılacak.

Yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen’in yer alacağı komisyonda, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan da temsilciler yer alacak. Komisyon, 3600 ek düzenlemesinin yol haritasını çıkaracak. İşte 3600 ek göstergede “Ne zaman gelecek?” ve “Kapsamı ne olacak?” sorularına ilişkin mühim detaylar:

Memur-Sen Başkanı: 3600 Ek Gösterge’nin kapsamı genişletilmeli

Memur- Sen Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3600 ek gösterge çalışmasının 2022 senesi içinde tamamlanması yönünde talimatının olduğunu söyleyerek, “Biz sürecin daha önce başlaması için kasımda gerçekleştirelecek olan Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda komisyon yaratılmasını ve çalışmaların başlatılmasını talep ettik” şeklinde konuştu.

Memur-Sen’in, ek gösterge konusunda yapılacak çalışmanın hem haksızlığa hem de yeni yasal düzenlemelere gerekçe yaratmadan tamamlanmasını teklif ettiğini söyleyen Yalçın, “Bu neticeye ulaşmak için de vaadin kapsamı genişletilmeli. Unvan, kurum, öğrenim vaziyeti, hizmet sınıfı ve benzeri gerekçeler üstünden ayrım yapılması adil bir netice üretmiyor. Bunun için ortaya büyük bir gayret koyuyoruz” diyerek konuştu.

En düşük memur maaşı yüzde 65 artacak

2200 ek göstergeden faydalanan ve düzenleme sonrası 3600 ek göstergeye yükselecek olan kamu görevlisinin aylık gelirinde 251.72 TL artış olacağını aktaran Yalçın, “2008 öncesi göreve başlayan ve 30 sene hizmeti bulunan kamu görevlisinin 3600 ek göstergeye yükselmesi vaziyetinde tazminata yansıtma oranı yüzde 85’ten 145’e yükselecek. En düşük devlet memuru maaşında da yüzde 65’e yakın artış olacak. Emeklilik maaşında 1.100 TL, emeklilik ikramiyesinde 38 bin TL artacak” şeklinde konuştu.

Maaş ve sosyal güvenlik haklarındaki fark kalkacak

5434 ile 5510’a tabi personel arasında maaşı ve sosyal güvenlik haklarında ayrım olduğunu söyleyen Yalçın, Memur-Sen’in teklifleri arasında bunu ortadan kaldıracak hükümlerin de bulunduğunu ifade etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.