adplus-dvertising

36 kişiye mezar olan apartmanda tadilat yapan firma sahibi konuştu!

İzmir depreminde 36 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı Rıza Bey Apartmanındaki diş hekimi polikliniğinde tadilat yapan şirketin sahibi, 2’si tutuklu 13 kişinin yargılandığı davada tanık olarak ifade verdi.
Takip et
36 kişiye mezar olan apartmanda tadilat yapan firma sahibi konuştu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ege Denizinde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de yaşanan, 115 kişinin yaşamını yitirdiği 6.6 büyüklüğündeki depremde Bayraklı ilçesinde bulunan 8 katlı Rıza Bey Apartmanında 36 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi de yaralandı. Depremin sonrasında başlatılan soruşturma çerçevesinde 4’ü tutuklu 9 kişi hakkında, İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 20 seneye kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı. Yargılama süresinde 2 sanık tahliye edildi. Yargılama aşamasında Rıza Bey Apartmanındaki diş hekimi polikliniği sahipleri Arda H. ve Onur Y. ile daire sahipleri Selma E. ve Nadir E.’nin de dosyalarının birleştirilmesiyle sanık sayısı 13’e yükseldi.

Davanın bugün İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına tutuklu sanıklar mimar Ali Serdar Bayram ve yapı müteahhidi Hasan Hüseyin Özkan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Bazı tutuksuz sanıklar, davacılar ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

Hakkında soruşturma olduğu ifade edilen İ.K., mahkemede tanık olarak dinlendi. Tutuklu sanık Ali Serdar Bayram’ın 1988-1992 seneleri arasında kendi inşaat firmasında çalıştığını belirten İ.K., “Ali Serdar Bayram, Türkiye’nin bana göre sayılı mimarlarındandır. 1992’de bizim firmadan ayrıldı. Projenin statik betonarme işini yapan Tamer P. De 1992’de şirketimizden ayrıldı. Rıza Bey Apartmanı projesini 1993 senesinde imzalamışlar. O senelerde proje müellifi aynı zamanda fenni mesul oluyordu. Asıl sorumlu olan bir de müteahhit oluyordu. Bugün fenni mesul yerine denetim şirketleri var. İnşaatla alakalı her türlü denetim o şirketin sorumluluğunda. Keşke o bina bugünlerde yapılsaydı” şeklinde konuştu.

Hasan Hüseyin Özkan’ı tanımadığını da savunan İ.K., “Neyle suçlandığını bilmiyorum ama alnım açıktır. Bu projenin benim ofisimde imzalandığı belirtiliyor ama benim ilgim yok. Müteahhit kimse o sorumludur” diyerek konuştu.

36 kişiye mezar olan apartmanda tadilat yapan firma sahibi konuştu!

“Mobilyaları duvara dayama, bizim binamız sağlam değil”

Rıza Bey Apartmanındaki diş hekimi polikliniğinde tadilat yapan şirketin sahibi K.Ö. de duruşmada tanık olarak dinlendi. Klinik olacak dairede herkesin evinde yaptığı düzeyde tadilatlar yaptıklarını belirten K.Ö., “Boya, mobilya, yer döşeme tadilatı yaptım. Tadilat yapılmadan önce normal apartman dairesiydi. Mobilyaları apartmanın duvarına dayadığımızda yönetici, ‘Mobilyaları duvara dayama, bizim binamız sağlam değil’ şeklinde konuştu. Bu sözler bana saçma gelmişti. ‘Bu mobilyalar duvarı yıkar mı?’ diyerek düşündüm. Binanın yöneticisi olan kadın, bana inşaat mühendisi olduğunu belirtmişti ve o binanın çürük olduğunu çok net biliyordu. Cenazesinde yeğenleri, ‘Ah be teyze biliyordun buranın çürük olduğunu, yıkılacağını. Neden çıkmadın bu binadan’ diyerek ağlıyordu” şeklinde konuştu.

Söz konusu tadilatı 2020’nin Nisan ayında yaptıklarını ve 1 ay kadar sürdüğünü belirten K.Ö., tadilatta balyoz kullanmadıklarını da ifade etti.

Sanık avukatına tepki

Tahliyesini talep eden tutuklu sanık Ali Serdar Bayram, “Bir imza attığım içim 16 aydır cezaevindeyim. Yaşamım boyunca yaptığım işleri ispatlayabilirim” şeklinde konuştu.

Bilerek kötü iş yapmadığını savunan tutuklu sanık Hasan Hüseyin Özkan ise “25 yaşımda memleket sevdasıyla Almanya’dan geri döndüm. İnsanları ev sahibi yaptık. Okullar, camiler yaptık. Beton atmayı ve demir döşemeyi çok iyi bilirim” diyerek konuştu.

Özkan’ın ifadesinin sonrasında söz alan avukatının, müvekkilinin sağlık problemleri yaşadığını ifade ederek, “Tahliye edilmediği takdirde sonraki duruşmada göremeyebiliriz” demesi üstüne depremde yakınlarını kaybedenler de “Biz çocuklarımızı toprağa koyduk. Yıllardır göremiyoruz” diye tepki gösterdi. Duruşma savcısı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Savunması alınmayan sanıkların haklarında yakalama kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme heyeti, Bayram ve Özkan’ın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.