adplus-dvertising

35 bini aşkın Türk uzaya gitmek için kayıt yaptırdı

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Projesi’nin 10 kritik Milli Uzay Programı’nın mühim bir aşaması olan Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’na uzaya.gov.tr adresi üstünden 5 milyon kişinin tıkladığını, 36 bin kişinin kayıt yaptırdığını ve 460 kişinin ise uzaya götürülebilecek halde olduğunu bilgisini vererek, müracaat sayılarının her gün arttığını dile getirdi.
Takip et
35 bini aşkın Türk uzaya gitmek için kayıt yaptırdı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Uzay Ajansı koordinasyonunda devreye alınan ve 10 kritik hedeften oluşan Milli Uzay Programı’nın mühim bir aşamasını yaratan Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu çerçevesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bilimsel çalışma yapmak üzere gönderilecek aday için yarış başladı.

23 Haziran’a kadar uzaya.gov.tr. adresi üstünden alınacak müracaatlarda ayrıntılı bir değerlendirme süreci olacak. Bu aşamaların sonrasında 2 Türk vatandaşı seçilerek uzay yolculuğu için lüzumlu eğitimleri Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde alacak. Eğitimlerinin sonunda bu 2 adaydan biri, üstlendikleri tarihi görev için 2023 senesinde bilim elçisi olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilecek ve Türkiye için ilk niteliği taşıyan yerçekimsiz ortamda bilimsel çalışma yapma fırsatı bulacak.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, İHA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’nun detaylarını ve müracaatlara ilişkin son vaziyeti anlattı.

“Tıklama sayısı 5 milyona, kaydını yaptıran kişi sayısı ise 36 bine ulaştı”

Bilim Misyonu kapsamında uzaya ilk kez bir Türk’ün gönderileceğini dile getiren TUA Başkanı Yıldırım, “Bunda heyecanımız çok yüksek. Katılım da çok yüksek. Son rakamları vereyim. Her dakika her saat bunlar değişiyor. Tıklama sayısında 5 milyona dayandı sayı. Bu bile ilgilinin ne kadar büyük olduğunu göstermeye yetiyor. Müracaatı kayıt olarak tamamlayan yani kaydını yaptıran 36 bin sayısına ulaştı. Her şeyi tamamlayıp artık astronot adayı diyebileceğimiz biçime gelen ise 460 civarında şu anda. Bu sayı hızla artacak” şeklinde konuştu.

“Türk bilim camiası, ilk kez yerçekimsiz ortamda bir bilimsel çalışma yapma fırsatı yakalıyor”

Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’nda ara sıra yanlış anlaşılmaların olduğuna dikkati çeken Ajans Başkanı Yıldırım, “Yanlış anlaşılan vaziyetler da bizi üzüyor. Mesela, ‘Turist mi gönderiyoruz uzaya?’ gibi eleştiriler oluyor. Öyle değil asla. Öncelikle şunu söylemek isterim: Türk bilim camiası ilk kez yerçekimsiz ortamda bir bilimsel çalışma yapma fırsatı yakalıyor. Bugüne kadar bu şekilde bir şansımız hiç olmadı. Bu bilim camiamız açısından çok mühim bir kazanım olacak. Zaten projemizin ismi de Bilim Misyonu. Yani biz Uluslararası Uzay İstasyonu’na gezmek ya da fotoğraf çektirmek için değil, bilimsel çalışma yapmak için gidiyoruz. Mühim deneyleri gerçekleştirmek için gidiyoruz. Seçilecek kişide de bu vasıfları arıyoruz zaten. Yani onun geçmişinin ve donanımının bu bilimsel incelemeye uygun olmasını bekliyoruz. Bu Şekilde adaylarla yola devam edeceğiz. En az üç yahut dört adet bilimsel çalışmanın kalınacak 7 ile 10 gün arasındaki sürede tamamlanacak biçimde gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu bizim bilim camiamıza çok şey katacaktır. Üniversitelerimizin ihtiyaç duyduğu referans alma sayılarını, atıf alma sayılarını çokça artıracaktır. Bizim dünyadaki bilimsel yerimizin, çalışmalarımızın değerini çok daha farklı bir noktaya taşıyacaktır” şeklinde konuştu.

Yıldırım, Türkiye’deki eğitim kısmının daha fazla, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılacak bilimsel çalışmaların içeriği ile alakalı olacağını söyleyerek, “Bunların ne biçimde gerçekleştirilebileceği konusunda. Bir de bu sürecin nasıl yürüyeceği konusunda bir eğitim verilecek. Ama eğitim asıl uzayla alakalı mühim kısmı Amerika’da gerçekleşecek. Çünkü bu konuda ihtisas sahibi olanlar onlar. Bunun yanı sıra çok uzun senelerdir bu konuda tecrübe sahibiler. Bizim onların yapmasını tercih etmemizin çok haklı nedenleri var. Tabii ki biz devredeyiz, her safhada bunu kontrol edeceğiz ama o eğitimi onlar verecek büyük bir bölümünü” diyerek konuştu.

“Biz anlaşmayı SpaceX ile yapmıyoruz ama bizi götürecek olan kapsül SpaceX’in kapsülüdür”

Rusların devreden çıkmasının sonrasında Uluslararası Uzay İstasyonu’na insan taşıyan tek bir vasıtanın kaldığını hatırlatan Yıldırım, “Şu anda yalnızca SpaceX’in geliştirdiği Crew Dragon kapsülü ile insan taşınıyor. Dolayısıyla bizim anlaşma yaptığımız Amerikalı firma de bu kapsülden koltuk satın alarak bizlere ve öbür gitmek isteyen uzay ajanslarına tahsis ediyor. Bunun doğru anlaşılması gerekir. Biz anlaşmayı SpaceX ile yapmıyoruz ama bizi götürecek olan kapsül SpaceX’in kapsülüdür. Anlaşmayı ise NASA’nın yetkilendirdiği başka bir kurum ile yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu ayın sonunda Ay aracımızın itibarıyla nihai tasarımın tamamlanması ve üretimine başlanması düşünülüyor”

Milli Uzay Programı’nın bir ayağı olan Ay Projesi’ni bayrak gemisi niteliğinde bir proje olarak nitelendiren Yıldırım, “Burada verdiğimiz zamanlamada işler iyi gidiyor. Bu ayın sonu Ay aracımızın itibarıyla nihai tasarımın tamamlanması ve üretimine başlanması düşünülüyor. Bu konuda bir sıkıntı yok. Temmuz ayında üretim çalışması başladığında biz çok daha rahat önümüzü görebileceğiz. Dahası belki şekillerle maketlerle kamuoyunun huzuruna çıkabileceğiz. Çok heyecan verici bir süreç orada da devam ediyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.