33 Yılda 59 Şehit Veren Aşiret!

Diyarbakır Kulp ilçesinde PKK’nın bombalı saldırısı sonucunda şehit olan 7 sivilin mensup olduğu Hiyan aşireti, bu saldırıyla birlikte 33 yılda 59 şehit verdi

Diyarbakır’a bağlı Kulp ilçesinde PKK tarafından bombalı saldırı ile şehit edilen 7 sivilin mensup olduğu Hiyan aşireti bu şehitlerle birlikte 33 yılda toplam 59 şehit verdi. Kulp ilçesine bağlı olan kırsal Ağaçkorur mahallesi mevkisinde 12 Eylül günü PKK tarafından bombalı saldırı sonucu şehit olan Hiyan aşireti mensubu 7 kişi el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesiyle yaşamlarını yitirmişlerdi. Terörden çok büyük acılar çeken Hiyan aşireti 33 yılda 59 kişiyi şehit verdi. Hiyan aşireti yıllardır PKK’ya karşı verdiği mücadele ile tanınıyor.

HİYAN AŞİRETİ 2 SALDIRIDA 23 ŞEHİT VERDİLER

Diyarbakır Kulp ilçesinde yoğunlukta yaşayan Hiyan aşireti mensuplarını hedef alan PKK, Hamzalı Mahallesinde 1 Ocak 1995 ve 16 Mart 1995’te iki saldırıda 23 kişiyi öldürerek şehit etti.

33 yılda verilen şehitler ininde 28 şehitle en çok şehit veren Koçkar Mahallesi’nde şehitler anıtı kuruldu. PKK’lıların Koçkar’ın dağlarına giremediğini belirten şehit yakınları, terör örgütünün bebek, kadın, yaşlı dinlemeden Kürtleri öldürdüğünü belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı