32 yıldır ara vermeden oruç tutan adam!

32 yıldır ara vermeden oruç tutan 53 yaşındaki adam sadece Ramazan Bayramı'nın ilk günü ve Kurban Bayramı'nın 4 gününde oruç tutmuyor.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde esnaflık yapan 53 yaşındaki Osman Ay, mübarek üç aylarda tutarak başladığı oruçta 32. senesine ulaştı.

‘ORUÇ TUTAN ADAM’ OLARAK BİLİNİYOR

Ramazan Bayramı’nın ilk günü ve Kurban Bayramı’nın 4 günü hariç 32 senedir aralıksız bir biçimde oruç tutan Ay, yaşadığı yerde ‘Oruç Tutan Adam’ olarak tanınıyor. 53 yaşındaki adam, Ramazan ayının başlangıcı öncesinde oruç tutacak olan vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

Orucu tamamen Allah rızası için tuttuğunu dile getiren Osman Ay, “On bir ayın sultanına kavuşmaya günler kaldı. Bu mübarek ay gelince sevgili Peygamberimiz şu şekilde buyururdu; ‘Ramazan geldi. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. Yazıklar olsun o adama ki bu aya kavuşur, ancak Rabbimizin rahmetinin sağanak sağanak yağdığı bu ayda mağfirete kavuşamaz. Bu ayda kavuşamadıysa ne zaman kavuşacak?’ Oruç ibadeti, yalnız bu ümmete değil, öbür ümmetlere de farz kılınmıştı. Ancak onların orucu başka günlerde ve başka aylardaydı. Bize ise Ramazan ayında farz kılındı. Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu içinde bin aydan daha değerli Kadir Gecesi’nin bulunduğu Ramazan ayının tercih edilmesi nimet üzerine nimet oldu bizim için” şeklinde konuştu.

Ramazan Ayı’nın her yıl 11 gün öne geldiğini hatırlatan Ay, “Kullanmakta olduğumuz Şemsi denen aylardan olsaydı her yıl aynı mevsimde oruç tutmak mecburiyetinde kalacaktık. Bazı yerlerde günler çok uzun. Onlar hep uzun günlerde tutacaklardı oruçlarını ve hep zorlanacaklardı. Öbür bazı yerlerde ise kısa günlerde oruç tutulacaktı. Onlar da fazla acıkmayacakları, susamayacakları için nefisleri ile mücadele ve Rabbimizin rızasını kazanmak için çekilen sıkıntıların zevkine varamayacaklardı. Ramazan-ı Şerif her yıl on yahut 11 gün öne gelir. 33 yıl oruç tutan bir adam yılın tüm mevsimlerinde, tüm aylarında ve günlerinde oruç tutmuş olur. Mevsiminde yapılan ticaretin karı bir başkadır, daha fazla kazandırır. Hasat zamanında mahsul almazsanız, daha sonra alacağınızdan iyi bir sonuç elde edemezsiniz. Orucun öbür ibadetlerden farkı onda gösteriş yoktur. O kul ile Allah arasındadır, başkalarının haberi bile olmaz” diyerek konuştu.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı