adplus-dvertising

30 yıldır heyelan korkusuyla yaşıyorlar

Çorum’un Osmancık ilçesinde yaşayan Mehmet Kocatürk ve eşi Meryem Kocatürk 30 senedir her an evlerinin başlarına yıkılma korkusuyla yaşıyorlar.
Takip et
30 yıldır heyelan korkusuyla yaşıyorlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Osmancık ilçesine bağlı Tepeyolaltı köyünde ikamet eden Mehmet Kocatürk (77) ve eşi Meryem Kocatürk’ün (76) yaşadığı ev, 1992 senesinde yaşanan heyelan sebebi köyde bulunan öbür evlerle beraber zarar gördü. Heyelan sonrası köyde bulunan evler için boşaltılma kararı alınırken köylülere yer gösterilerek afet evleri inşa edildi. Kurulan mahalleye taşınan köy sakinleri yeni evlerine yerleşirken Mehmet Kocatürk ve eşi Meryem Kocatürk kendilerine yer gösterilmediği iddiasıyla kendi evlerinde kaldı. Çift, 30 senedir heyelan korkusuyla yaşadıklarını belirtti.

30 yıldır heyelan korkusuyla yaşıyorlar

Her an evlerinin başlarına yıkılması tehlikesi altında yaşamlarını sürdürdüklerini söyleyen kanser hastası Mehmet Kocatürk İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Heyelan sebebiyle köyümüzdeki evler yeni mahalleye taşındı. Dönemin muhtarıyla aramız iyi olmadığından dolayı bizim hakkımız verilmedi ve komşularımız yeni mahalleye gitti, biz burada kaldık” şeklinde konuştu.

30 yıldır heyelan korkusuyla yaşıyorlar

30 senedir heyelan korkusu ile yaşıyorlar

Aradan geçen sürede herhangi bir gelişme yaşanmadığını ifade eden 76 yaşında Meryem Kocatürk ise “30 senedir biz bu şekilde heyelan korkusu ile yaşıyoruz. Ev göçecek, göçmeyecek diye oturuyor öylece bekliyoruz. Her yıl uğraşıyoruz, bir netice alamadık” diye kanser hastası olan eşi Mehmet Kocatürk’ün son 4 yılda konuyla yakından ilgilenemediğini ifade etti.

Tepeyolaltı Köyü muhtar azası Sadık Lafçı da, köy muhtarının o dönemde kurulan yeni mahallede Kocatürk ailesine yer vermediğini öne sürerek, ailenin 30 senedir heyelan bölgesinde yaşadıklarını söyledi.

30 yıldır heyelan korkusuyla yaşıyorlar

“Muhtar onlara yer vermedi”

Kocatürk ailesinin mağdur olduğunu söyleyen Sadık Lafçı, “Aile burada mahsur kaldı, tüm komşuları gitti. Heyelan içinde kaldılar, YSE’nin yaptığı çeşmeyi görüyorsunuz çökmek üzere, onların evleri de çökmek üzere. Aile ne yapsın, muhtar yeni mahalleden yer vermedi” dedi.
Kayınbabası ve kayınvalidesinin evlerinde tehlike içerisinde yaşadığını kaydeden Satılmış Kıcık, İstanbul’dan her ay köye gelerek evde kuvvetlendirme çalışması yaptığını söyleyerek, “Ev heyelan bölgesinde kaldı. Evde oturmalar ve sallanmalar yaşanıyor. İstanbul’da yaşıyorum ve her ay buraya gelmek mecburiyetinde kalıyorum. Geldiğimizde bizde burada kalıyoruz. Geceleri korkuyor, uyuyamıyoruz. Her geldiğimizde tereddüt içerisinde kalıyoruz. Yetkililerin sesimizi duyup ailemizin yeni mahalleye taşınmasını istiyoruz. İstediğimiz tek şey yer gösterilmesi” ifadelerini kullandı.

30 yıldır heyelan korkusuyla yaşıyorlar

“Tüm köy afet konutlarına taşındı”

30 yıl önce meydana gelen heyelan sebebiyle köyün bir bölüme kurulan mahalleye afet evleri yapıldığını hatırlatan Satılmış Kıcık, kayınbabasının hakkının gasp edildiğini öne sürerek, “Heyelan sebebiyle yeni bir mahalle kuruldu ve oraya afet evleri yapıldı. Evler yapıldıktan sonra köyde yaşayanlar oraya taşındı. Herkese ev verildi ama dönemin muhtarının tavrı dolayısıyla Mehmet Kocatürk’ün hakkı gasp edildi. 30 yıldır uğraşıyor. Kamu görevlileri geliyor, ev heyelan bölgesinde olduğu için rapor tutuyor, onay veriliyor. Fakat mevcut muhtar da 30 sene öncesi muhtarın oğlu. Muhtar yanlış bilgi vererek kamu görevlilerini de yanıltıyor. Bundan dolayı da Mehmet Kocatürk, uğraşıp duruyor, hiçbir hak talep edemiyor” şeklinde konuştu.

“Muhtarlık babadan oğula geçti”

Mehmet Kocatürk’ün komşusu Ahmet Bağdat, “30 sene önceki muhtar, ‘Onlara yer veremeyeceğiz’ şeklinde konuştu. Muhtar ona oy vermedikleri için ters gitti ayırdı onları. Bu sefer de köye oğlu muhtar oldu, aynısı yapmaya devam diyor” diyerek konuştu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.