Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci duyurdu: Orman şehitleri resmi unvana kavuşacak

Orman yangınlarında 105 şehidin olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu şehitlerimiz artık resmi unvana kavuşacak. Senelerdir bu şehitlerimize resmi olarak bu unvan verilmezken, yeni dönemde bu kanunla birlikte vermiş olacağız.” açıklamasını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci duyurdu: Orman şehitleri resmi unvana kavuşacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ardahan Üniversitesindeki "Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı"ndan seslendi.

Yeni mevzuat ile tarım sektörüne "gerdanlık takacaklarını" dile getiren Kirişci, bunun tarımda zirve denilecek bir nokta olacağını anlattı.

Üreticinin, kazanması ve destek alması için kayıt altına alınacağını söyleyen Kirişci, şunları kaydetti:

"Bizim yalnızca üretici konusunda, ürettiğine ilişkin kanaatimiz pekişsin. Bizler buraların göç vermesini istemiyoruz. Türkiye geneli 686 bin hektar alan atıl vaziyette. Eğer biz bu alanları tekrardan imalata dahil etmiş olabilsek ilk başlarda 14 milyar liralık ilave bir tarım hasıla elde edecek vaziyetteyiz. Üreten bir Türkiye'yiz üretmeye de devam edeceğiz."

"Bu sektörü kutsal bir meslek gördük"

Orman yangınlarında toplam 105 şehit düştüğünü bildiren Kirişci, şunları kaydetti:

"Bu şehitlerimiz artık resmi unvana kavuşacak. Senelerdir bu şehitlerimize resmi olarak bu unvan verilmezken, yeni dönemde bu kanunla birlikte vermiş olacağız. Bunun yanı sıra orman köylüsüne de desteklerimiz sürecek. Sizin talep ve istekleriniz bizim önceliklerimiz olacak. Daha önce olduğu gibi sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu alanda olan, daha çok baş tacı yapılmaya devam edilecek. Biz 'çobanın oyunu benim oyum ile bir mi tutacaksınız' diyenlerden olmadık. Bu sektörü kutsal bir meslek gördük, yanında yer aldık ve almaya devam edeceğiz."

"Mera muhafaza memurluğu ihdas edeceğiz"

Bakan Kirişci, yeni bir kadro ihdas edeceklerini söyleyerek, "Artık meralarımızda mera muhafaza memurluğu ihdas edeceğiz, tıpkı orman muhafaza memurluğunda olduğu gibi ve böylelikle bir ihtilafa konu olmadan bu meralarımızın adil ve adaletli bir biçimde hayvanlarımızın otlatılmasında kullanılmasını sağlayacağız. Bu da inşallah bu devrimin bir parçası olarak gerçekleşmiş olacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci duyurdu: Orman şehitleri resmi unvana kavuşacak
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın