Önce taciz ettiler, Türk olduğunu anlayınca duvardan aşağı atıp bayılttılar! GKRY’de çirkin saldırı: Sosyal medyadan görüntüleri paylaştı

Kıbrıs Türkü Asya Karaali (25), arkadaşlarıyla gittiği GKRY’de çirkin bir saldırıya uğradı. 2 Haziran’da gerçekleşen olayda iddiaya göre Karaali 2 Rum tarafından taciz edildi. Taciz ettiği iddia edilen 2 kişi Karaali’nin Türk olduğunu anlayınca ise önce yüzüne yumruk attılar, sonrasında 2 metre yüksekliğindeki duvardan aşağı attılar ve Karaali bayıldı. Karaali o anlara ait olduğunu belirttiği videoyu sosyal medyadan paylaştı. GKRY lideri Hristodulidis, KKTC lideri Tatar’ı arayarak saldırıyı kınadı.

Önce taciz ettiler, Türk olduğunu anlayınca duvardan aşağı atıp bayılttılar! GKRY’de çirkin saldırı: Sosyal medyadan görüntüleri paylaştı

Arkadaş grubuyla GKRY ziyaretine giden Asya Karaali, 22 ve 30 yaşlarındaki 2 kişinin önce tacizine sonra saldırısına uğradı. Karaali'nin dişi ve parmağı kırıldı. Sosyal medya hesabından o anlara ait olduğunu ifade ettiği görüntüleri paylaşan Karaali saldırı GKRY’de meydana geldiği için KKTC’de darp raporu alamadığını ve bu yüzden mağdur olduğunu dile getirdi. GKRY'den yapılan açıklamaya göre 2 zanlı tutuklandı. KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan da olayla alakalı yapılan açıklamada "Asya Karaali, ziyaret maksadıyla gittiği Güney Kıbrıs'ta önce tacize uğramış, konuşmasından Türk olduğu anlaşılınca da ciddi biçimde darp edilmiştir" denildi ve saldırı kınandı.

2 METRELİK DUVARDAN AŞAĞI ATTILAR!

KKTC'de yaşayan 25 yaşındaki Asya Karaali, arkadaşlarıyla beraber gittiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde (GKRY) saldırıya uğradı. GKRY’nin Ayia Napa bölgesinde 2 Haziran’da 2 Rum tarafından taciz edildiğini ifade eden Karaali, Rumların Türk olduğunu anlayınca kendisine saldırdığını söyledi. Saldırganlardan birinin yüzüne yumruk attığını ifade eden Karaali, 2 saldırganın daha sonra kendisini 2 metre yüksekliğindeki duvardan aşağı attığını öne sürdü. Karaali, sosyal medya hesabından saldırı anına ait olduğu öne sürdüğü kısa bir video da paylaştı.

GÖZÜNÜ HASTANEDE AÇTI, DİŞİ VE PARMAĞI KIRIK...

Olay anında bayıldığını ve gözünü Gazimağusa Rum Devlet Hastanesi’nde açtığını söyleyen Karaali, mühim bir şeyi olmadığı belirtilerek hastaneden taburcu edildiğini ifade etti. Taburcu edildikten sonra GKRY polisine giderek şikayetçi olan Karaali, KKTC’ye geçer geçmez Gazimağusa Devlet Hastanesinde doktor kontrolünden geçti. Hastanede yapılan kontrolde dişinin ve parmağının kırık olduğu ortaya çıkan Karaali, saldırı GKRY’de meydana geldiği için KKTC’de darp raporu alamadığını, bu sebeple mağdur olduğunu açıkladı.

2 ZANLI TUTUKLANDI

Saldırı KKTC’de ve GKRY’de büyük infiale neden olurken, GKRY polis sözcüsü Steve Theodoulou, Karaali’ye saldıran 22 ve 30 yaşlarındaki 2 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. Olayın cumartesi günü sabahın erken saatlerinde yaşandığını, şüpheliler ile Karaali arasında münakaşa çıktığını aktaran Theodoulou, münakaşanın neden çıktığına dair araştırma yaptıklarını söyledi. Olayın sonrasında genç kadının Gazimağusa Rum Devlet Hastanesine kaldırıldığını söyleyen Theodoulou, dişinin kırıldığına ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluk olduğuna dair tespit yapıldığını belirtti.

"KABUL EDİLEMEZ"

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, GKRY’de uğradığı saldırı neticesi yaralanan Karaali ile telefonda görüşerek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Tatar yaptığı yazılı açıklamada, adadaki barış ortamına zarar veren bu gibi olayların kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanlığı Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi’ne Karaali’nin yaşadığı menfur saldırıyı tüm yönleriyle takip etmesine yönelik lüzumlu direktifi verdiğini aktardı. Tatar, meydana gelen vahim olayın takipçisi olmaya devam edeceğini söyledi.

GKRY LİDERİ HRİSTODULİDİS, CUMHURBAŞKANI TATAR’I ARADI

GKRY lideri Nikos Hristodulidis’in Karaali’nin darp edilmesiyle alakalı Cumhurbaşkanı Tatar’ı aradığı bildirildi. GKRY basınında yer verilen haberlerde, görüşmede Hristodulidis’in olayı kınadığı ve Tatar’a genç kızı darp edenlerin tutuklandığını ve adalete teslim edileceğini söylediği ifade edildi. Haberde Hristodulidis’in Tatar’a, darp olayının ırkçı bir saldırıya benzemediğini fakat kabul edilemez ve kınanması gereken bir vaziyet olduğunu söylediği söylendi.

"IRKÇI RUM ZİHNİYETİNİN YANSIMASI"

KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Adanın tek sahibi olduğu iddiasındaki hakimiyetçi ve ırkçı Rum zihniyetinin yansıması olarak, Rum tarafındaki ırkçı saldırıların her geçen gün arttığını basın haberlerinden de takip ediyoruz. Kıbrıs Adası'nda Kıbrıs Türkü’nü azınlık gören ve hayat hakkı tanımayan ırkçı Rum zihniyetinin Güney Kıbrıs’a geçen vatandaşlarımıza yönelik sürdürdüğü ırkçı saldırılarının son kurbanı bir Türk kızı olmuştur. Vatandaşımız Asya Karaali, ziyaret maksadıyla gittiği Güney Kıbrıs'ta önce tacize uğramış, konuşmasından Türk olduğu anlaşılınca da ciddi biçimde darp edilmiştir. Küstah saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Rum güvenlik makamlarından ırkçı saldırının faillerini tez zamanda adalete teslim etmesini ve gereken cezanın verilmesini istiyoruz."

Önce taciz ettiler, Türk olduğunu anlayınca duvardan aşağı atıp bayılttılar! GKRY’de çirkin saldırı: Sosyal medyadan görüntüleri paylaştı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın