Depremden sağ kurtulup geldikleri Marmaris’te de sokakta kaldılar

Muğla’nın Marmaris ilçesinde mülk sahibi ve kiracı anlaşmazlığı sonucunda tahliye kararı çıkan bir apartta kalan kiracılar, “Birçoğumuz deprem bölgesinden geldik. Memleketimizde de gidecek yerimiz yok burada da” diye yetkililerden yardım istedi.

Depremden sağ kurtulup geldikleri Marmaris’te de sokakta kaldılar

Marmaris ilçesinde 30 odalı bir apartta mülk sahibi ve kiracı ile anlaşmazlık çıktı. Açtığı tahliye davasını kazanan mülk sahibinin avukatları ve tahliye işlemleri için gelen icra memurları ile apartta yaşayanlar karşı karşıya geldi. Marmaris Kemal Seyfettin Elgin Bulvarı üstünde bulunan apartın mülk sahibi, hem kiracısı olarak görünen babasına hem de babasının kiraya verdiği öbür kiracıya dava açtı. Mülk sahibinin kazandığı tahliye davasında icra memurları ve avukatlar bahse konu olan apartın boşaltılması ve mal tespiti yapılması için girişimde bulundu. 4 Temmuz Salı günü sabah saatlerinde icra memurları ve polisler aparta gelerek odaların boşaltmasını isterken, apartta kalanlar geceyi dışarda geçirdi.

"Başım öne eğik geziyorum"

Apartın 4 senedir işletmeciliğini yapan ve mülk sahibinin babasına açtığı tahliye kararının sonrasında alt kiracı olarak çıkmak mecburiyetinde kalan Kemal Böle, "Şu an benim üstüme çok büyük bir baskı var. Tüm personel restoranların içinde plajlarda yattılar, bunları turistler bile gördü. Ben utancımdan görüntülerini çekemedim bile. Bu çok büyük bir ayıptır. Sahilde bir mekanın tüm personeli kalacak yerleri olmadığı için işi bıraktılar. O insanların burasıyla hiçbir ilgileri yok ama mağdur oldular. Yetkililerden ricamızdır, insanlar burada kalsın, işletme gene kapalı dursun problem değil. En azından insanlar kendilerine yatacak yer bulana kadar bu bu şekilde olsun. Bedavaya da değil, mülk sahipleri hangi rakamı istiyorlarsa vermeye razıyım. Çünkü insanların mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorum. 25 yıldır Marmaris'te garsonluk da yaptım işletmecilik de. Yeri geldi çalıştım, yeri geldi işsiz kaldım. Bu benim ilk işletmem değil. Ben şu an utancımdan kafam aşağıda yürüyorum. Marmaris'te kimsenin yüzüne bakamıyorum. Bu mağduriyetin giderilmesini istiyorum" biçiminde konuşarak hem apartın mülk sahibinden hem de yetkililerden yardım istedi.

"Deprem bölgesinden buraya çalışmak için geldik, gene sokakta kaldık"

Apart mağdurlarından depremin etkilediği Gaziantep'ten Marmaris'e gelen Mesut Karakurt, "Nisan ayından beri bu apartta kalıyoruz. Biz zaten depremzedeyiz ve memleketten zor koşullar altında buraya gelerek yerleştik. Hiçbir haberimiz olmadan dün bir anda polis ekipleri ile icra memurları intikal etmişler. Hiçbir haberimiz olmadan bizi otelden çıkardılar ve buranın mahkemelik olduğunu söylediler. Yatacak yerimiz olmadığına bilmelerine karşın çantalarımızla beraber dışarda kaldık. Dün akşamdan beridir sahilde yatıyoruz. İnsanların duş aldığı yerlerde şampuanla üstümüzü başımızı bir biçimde temizleyerek işimize gittik. Turistlerle iç içe çalışıyoruz ve temiz olmamız gerekiyor. 50-60 kişi sahilde şezlonglarda yattık. Sahillerde bir biçimde çantalarımızı yanımıza koyarak kendinize dinlendirmeye çalıştık. Bu vaziyet ne kadar bu şekilde sürer onu bilmiyorum" şeklinde konuştu.

"Sokakta kaldığımızdan ailemizin haberi yok"

Hem deprem hem apart mağdurlarından Mesut Karakurt da, "Zaten şu anda sezon ortası olduğu için hiçbir biçimde hiç kimse yer kiraya vermiyor. Öbür apart sahipleri olsun öbür insanlar olsun aradığımızda bir biçimde kendinize yer bulmak istediğimizde aylık yaklaşık 25 bin 30 bin lira istediklerini gördük. Zaten biz bunları karşılayacak vaziyette değiliz. Öyle bir vaziyetimiz da yok. Buraya çalışmak için memleketimizi bırakıp geldik, aldığımız paraların zaten miktarları da belli. O paralarla ne biçimde hangisini karşılayacağımızı bilemiyoruz. Utancımızdan ailemizi arayıp dışarıda kaldığımızı söyleyip onlara bir darbe de bir daha biz vurmak istemiyoruz. Biz deprem yerinden geldik, burada sahilde yattığımızı söyleyip onları da üzmek istemiyoruz. O yüzden yalnızca şu anda ne olacak diyerek bekliyoruz" biçiminde konuşarak belirsizliğin bitmesini istediği ifade etti.
Mağdur kiracıların arkadaşlarından Mert Öncel, "Bu kadar insan sokağa atılır mı, merhamet yok mu? İnsanlık öldü mü? Bu kadar insan sokağa atılmaz. Mal mülk sahibi olabilirsiniz ama önce bu insanların da bir insan olduğunu unutmamanız gerekir" ifadelerini kullandı.

"Personelim işi bırakacak ve zor vaziyette kalacağız"

Marmaris'te işletmecilik yapan ve yanında çalışan personelleri için lojman olarak kiraladığı apart odalarından tahliye ettirilen Veysi Sinanoğlu, "Bizim 15-16 personelim burada kalıyordu. Tamamı de dışarda kaldı. Parklarda, plajlarda yatıyorlar. Bu insanları sezon ortasında bu Temmuz sıcağında turizmin gözbebeği olan Marmaris'te sokağa atıyor olmak nasıl bir vicdan azabıdır. İnsanları böyle mi topluma kazandıracaksınız? Bu insanların çoğu çalıştıkları iş yerlerinden işlerini bırakıp gittiler. Çalıştırdığımız insanların çoğu, deprem bölgesinden buraya gelip de işçilik yapmak mecburiyetinde kalan insanlar. Bu insanlar ekmek parası için buraya geldiler. Biz o kadar odayı personellerimizin kalması için kiralamıştık" şeklinde konuştu.

"İki adet arabamı sattım ve kira ödedim"

İşletme sahibi turizmci Mehmet Koca ise personelinin kaldığı aparttan çıkarılması ile alakalı, "Birden içeri bir girip hemen aynı gün de odaların boşaltması istendi. Marmaris gibi bir yerde de hiç kimsenin, kolay bir ev bulacak hali yok. Yaklaşık 30-35 adet elemanımız var. Mecburen tamamını otellere yerleştirdik ve otel parasını veriyoruz şu an. Biz iki adet otomobilimizi sattık apart kirasını ödedik. Şuanda de sokağa atıldık. Bunları hak etmedik" biçiminde konuşarak yetkililerden yardım istedi.

Depremden sağ kurtulup geldikleri Marmaris’te de sokakta kaldılar

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın