3. doz BionTech aşısı hakkında Sağlık Bakanı Koca’dan açıklama

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı.
Takip et
3. doz BionTech aşısı hakkında Sağlık Bakanı Koca’dan açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Koca “Yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacak.” notunu düşerek açıklamayı paylaştı.

BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI YAPILAN AÇIKLAMA

Sağlık çalışanlarımıza seslenmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sizleri yakından ilgilendiren konularda bilgiler vermiştim. Sonuç alınıncaya kadar bu konuların takipçisi olacağım. Geçtiğimiz günlerde 81 ilimizin il sağlık müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani şartlarda sürdürülmesini istedim. Çeşitli illerimizin il sağlık müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle vaziyeti yakından takip ediyorum.

En geniş manada sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor. Büyük emeklerle yetişen sağlık personelimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en iyisiyle buluşturmak için düzenlemelerin hepsini yakından izliyor ve sonuç alacağımızı görüyorum.

Uzmanlık asistanlarının çalışma şartları ile alakalı başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Konuyu bütün yönleri ile ele alıyoruz. Bütün tarafların fikrine, tecrübesine ve görüşüne başvuru edeceğiz. Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her konuda ortak akla katkı sunacak her katkıyı son derece kıymetli görüyorum. Daha iyi eğitim alan ve daha iyi şartlarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik seviyemizin mühim ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum. Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini daha önce vermiştim. Bu konuda da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla aramıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını ifade etmek isterim. Mülakat yapmadan yalnızca KPSS sınavı neticelerine göre yerleştirme yapacağız.

Ülkemizin gururu yerli aşımız Turkovac’ın seri imalata geçmesi için halen gönüllülere ihtiyacı var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu kuvveti yaşama geçirmek için 18-59 yaş arası iki doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımız hatırlatma dozu için gönüllü olmak üzere en yakın şehir hastanemize başvuru edebilir, enabiz.saglik.gov.tr adresinden ya da e-nabız mobil uygulamasından gönüllü olabilirler. Gönüllü olun, kendi aşımızın sahibi olalım.

Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantımızda ise gene bazı mühim kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar;
a) 60 yaş üstündeki vatandaşlar
b) 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar
c) Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

2. 60 yaş üstündeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece mühim olduğu bir defa daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların vaziyeti değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından mühim bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama vaziyeti da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların bütün nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üstüne çıkarılması gerekmektedir.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden önlemlerden vazgeçilmemeli.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.