3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nden ABD rozeti çıktı

3 bin senelik Zerzevan Kalesi’ndeki kazılarda, tarihi o kadar geriye gitmese de bulunan bir sembol kazı heyetini şaşkına uğrattı. Bölgeye nasıl ulaştığı merak konusu olan rozet, ABD’nin kuruluşunu anlatıyor
Takip et
3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nden ABD rozeti çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyarbakır’da Roma İmparatorluğu döneminden kalma 3 bin senelik Zerzevan Kalesi’ndeki kazılarda, üstünde ABD’nin kuruluş sembolü olan bir rozet bulundu. Rozetin bölgeye nasıl geldiği merak uyandırdı.

2014 senesinden beri kazı çalışmalarının sürdüğü Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi’nde, şuana kadar Roma dönemi Mithras tapınağı, savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, sığınaklar, kaya mezarları, su kanalları gibi birçok eser ortaya çıkarıldı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Zerzevan Kalesi’nde bu defa bir rozet bulundu. Rozetin alaka odağı olmasının sebebi ise üstündeki semboller. Rozetin üstünde ABD’nin kuruluş sembolleri yer alıyor.

AMERİKA’NIN KURULUŞ SEMBOLLERİ VE SLOGANLARI

amerikaninsesil.com’da açıklamalarına yer alan Kazı Başkanı ve Dicle Üniversitesi Öğretim Mensubu Doç. Dr. Aytaç Coşkun rozetin üstünde Latince “E Pluribus Unum” yazısının yer aldığını belirtti. Sembolün ABD’nin kuruluş senelerine kadar gittiğine vurgu yapan Coşkun, “Üstündeki motif oldukça alaka çekici. Motifin Amerika’nın kuruluş sembolü olduğunu gördük. Rozet ya da düğme olarak düşünüyorduk. Üstündeki arma Amerika’nın kuruluş sembolü. Amerika 1776’da kuruldu. 1782’de buna benzer bir motif çizildi. Üstünde Latince “E Pluribus Unum” yazısı var. Bu, Amerika’nın ilk resmi sloganıydı. Benzerlerini araştırdık, benzerlerine baktığımız zaman Amerika’da ilk kez buna benzer düğmelerin ya da sembollerin kullanıldığı dönem 1850’ler, askerlerin üniformalarının düğmeleri olarak kullanılıyor. Rozetin üstündeki motif ise 1902’lerden itibaren Amerika’da üretilmeye başlanmış. Hem Amerika hem İngiltere üretimleri var. 1902’den sonra 1914’te gene Birinci Dünya Savaşı’nda asker üniformalarında düğme biçiminde kullanılıyor” şeklinde konuştu.

“NEREDEN GELDİĞİNİ BİLMİYORUZ”

Coşkun, rozetin Zerzevan’a nasıl geldiğini bilmediklerini söyleyerek, rozetin ABD’nin kuruluş dönemine denk geldiğini ifade etti. Coşkun, sembollerin hala ABD’de kullanıldığını belirterek, “Arkeolojik kazıda bu eserin çıkması oldukça alaka çekici. Rozetin toprağın altında kaldığı süre Amerika’nın kuruluş senesine denk geliyor, hemen öncesi ya da tam kuruluş dönemine denk geliyor. Bu da oldukça enteresan bir vaziyet. Semboller daha önce kullanılan, Amerika’nın kuruluş sembolü ve birçok yerde karşımıza çıkıyor. 13 ok, 13 adet yıldız, kartalın ağzındaki parşömen, bunların tamamının bir manası var. Amerika’da uzun bir müddet kullanılmış motif günümüzde de hala kullanılıyor” diyerek konuştu.

NASIL GELDİ?

Rozetin Diyarbakır’a nasıl geldiği konusunda kesin bir bilgi yok. Bazı tahminlerde bulunan Coşkun şunları belirtti:

Rozetin üstündeki araştırmaların sürdüğünü ifade eden Coşkun, çalışmaların tamamlanmasının sonrasında rozetin müzede sergilenebileceğini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.