3 Aralık Dünya Engelliler Günü Anlam ve Önemi

Herhangi Bir Aralıkta Değil Her Her Zaman Hatırlanmalı, Herkes Bir Engelli Adayı Unutulmamalı! Bu önemli günü açıklayan en güzel sözler ve şiirler...

3 Aralık günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenir.


Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi.  Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak kabul edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.

Bu yılın teması, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi kapsamında kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir bir kalkınma için engelli bireylerin güçlendirilmesine odaklanıyor. 2030 Gündemi “kimseyi geride bırakma” sözü veriyor. Engelli kişiler, hem faydalanıcılar hem de değişimin aracıları olarak, süreci kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmaya doğru hızlı bir şekilde izleyebilir ve afet riskini azaltma ve insani eylem ve kentsel gelişim bağlamında da dahil olmak üzere herkes için dirençli toplumu destekleyebilir. Hükümetler, engelli bireyler ve temsilci örgütleri, akademik kurumlar ve özel sektörün Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG’ler) için bir “ekip” olarak çalışması gerekmektedir.

ENGELLİLER HAFTASI NE ZAMAN?

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır. Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işlenir. Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.


Engelliler Haftası boyunca; engellilerin toplumsal yaşamdaki sorunları ve bunlara karşı farkındalık oluşturulması ve taleplerin çözümünün sağlanması amaçlanıyor.Ülkemizde, Engelliler Haftası boyunca, okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işle­niyor. Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu, haftanın değerlendirilmesi için program hazırlamıştır.

Uyulması kararlaştırılan programa göre;

10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı,

11 Mayıs Görmeyenler günü,

12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü,

13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü,

14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Engelliler günü,

15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü,

16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış etkinlikleri düzenleniyor.

ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ

Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz.

En büyük engel, engellenmektir.

Özel eğitim olmadan çağdaş eğitim olmaz.

Asıl engelliler, karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir.

Hayat bizim içimizde biz hayatın içindeyiz.

Engel değil destek olun.

Engeller engelliler için engel değil, engelliler için en büyük engel biziz.”

Yaşama sevinci ile hayata tutunan bütün engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil her gün yanındayız.”

“Adımlarınızın biçiminin ne önemi var mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçmektir.”

En büyük engel sevgisizliktir. Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım

ENGELLİLER İÇİN ŞİİRİ

Yaşamalı diyorum,Herkes insancasına.

Başta engelliler gelir,Düşünenin aklına.

Fabrikada iş verin,

Gözleri görmeyene.

O da ekmek götürsün

Akşamları evine.

Sağlıklı olmak için,Toplumca öğrenmeli.

Yaşama değerini,İnsana göstermeli.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı