adplus-dvertising

3.5 milyon yıllık mağara, mikro klima özelliğiyle astım hastalarının ilgi odağı

Zonguldak’ta 3.5 milyon senelik tarihiyle 875 metrelik Gökgöl Mağarası tekrardan ziyaretçilerin erişimine açıldı. İlk dört ayda 4 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan mağaranın 50 bini aşkın misafirini ağırlaması bekleniyor. Mağara, mikro klima özelliğiyle de astım hastalarının alaka odağı oldu.
Takip et
3.5 milyon yıllık mağara, mikro klima özelliğiyle astım hastalarının ilgi odağı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Türkiye’nin en uzun mağaralarından birisi olan ve 3.5 milyon senelik Gökgöl Mağarası’ndaki tadilat çalışmaları tamamlandı. Hizmete açılan mağara yenilenen yüzüyle bir müddet önce kapılarını açtı. Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi projesiyle yapımı tamamlanan Gökgöl Mağarası Fosil giriş, Astım Salonu, Harikalar Salonu gibi bölümlendirilen mağara ziyaretçilerin alakasını çekiyor.

2015 senesinde revize edilmesinin sonrasında müze bölümünü de ekleyerek yeni bir tadilat sürecinden geçildiğini ifade eden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, “Zonguldak’ta bu şekilde bir mağaranın varlığını biz bütün dünyaya haykırmak istiyoruz. Zonguldak’ta yer altı ayrı bir zenginlik. Yer üzeri ayrı bir zenginlik. Tabii ki burada Türkiye’nin en mühim mağaralarından birisi olan Gökgöl Mağarası 2015 senesinde revize edilmişti. Biz de ışıklandırma sistemleri müze kısmını da açmak suretiyle 2-2,5 senelik bir süreç içerisinde tadilata aldık” diyerek konuştu.

Gökgöl’e mimari yapı ödülü

Ömer Selçuk Baz’ın hazırladığı projenin mimari yapı ödülü kazanan anlatan Karayılmaz, şu şekilde devam etti:
“Bu mağara mimari yapı ödülü aldı. Çok prestijli bir ödül Türkiye’de. Ömer Selçuk Baz arkadaşımız projenin müellifi olan arkadaşımız. Burada çok güzel bir iş başararak bu projenin Türkiye’nin en güzel prestijli ödüllerinden birisi olan mimari yapı ödülüne layık görüldü. 15 gün önce de ödülünü Ankara’da bir törenle aldı. Mağaramız bir müze bölümü ikincisi mağaranın iç kısmı olarak iki bölümde değerlendirilebilir. Geçen senesi Mayıs ayından sene başına kadar ortalama 25 bin misafirimizi ağırladık. Bu sene içerisinde de ortalama 50 binin üstünde konuk ağırlamayı hedefliyoruz. Bu manada Zonguldak’ta turizmin gelişimine katkı verecek bir mağara olarak ortalama 7-8 milyon lirayı bulan bir maliyeti oldu. Bunu biz turizmi geliştirmek ismine kalkınma ajansı ile beraber eş finansmanla çözmüş olduk. Mağaramız 875 metreden oluşuyor. Esasında daha uzun bir yolu var fakat biz bu süreçte ilk 875 metresini yaşama geçirdik. Burada ortalama 500 tane lamba ip-67 dediğimiz suya ve rutubete dayanıklı lambalar kullandık. İçeride inanılmaz görselleri olan Türkiye’de örneklerine oldukça az rastlanan çok güzel görsellerle bütün vatandaşlarımızı, ülkemizin kıymetli insanlarını Zonguldak’a gelip burada güzel bir gün geçirirken milyonlarca senede oluşmuş bu güzel yapıyı da araştırmalarını bekliyoruz.”

3.5 milyon yıllık mağara, mikro klima özelliğiyle astım hastalarının ilgi odağı

“Turizmin yanı sıra sağlık için gelen de çok”

Sene içinde sıcaklık ve nem oranının fazla değişmemesi sebebi ile mikro klima özelliğine sahip olması sebebiyle astım hastalarının uğrak yeri olan mağaranın 50 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Ramazan Bayramı ile beraber ziyaretçi yoğunluğu beklendiğini ifade eden Karayılmaz, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Zaman zaman astım hastası arkadaşlarımız içerideki hava sirkülasyonunun yararını görüyorlar. Bundan da harikalar salonunda girişte fuaye alanımız var. Hem dinlenip hem de hastalıkları ile alakalı zaman zaman çözüm için de gelen arkadaşlarımız var. Yalnızca turizm için değil sağlık için de gelen insanlar çok. Yakın bir gelecekte Zonguldak ve tanıtımıyla alakalı turizm ve sanayi ile alakalı Almanya’da bir toplantı olacak. O toplantıda da buradaki görsellerimizi ve insanların neden Zonguldak’a gelmesi gerektiğini neden Zonguldak’ı görmesi gerektiğini anlatan güzel figürleri ortaya koyacağız. Hedefimiz 100 bin. Bugüne kadar 30 bini hiç geçmemiş. Bu sene başından itibaren çok daha ayrıntılı çalışma ve tanıtımla özellikle okul çağındaki Zonguldak’taki okullarımızdaki öğrencilerimizi de ücretsiz biçimde burada her zaman konuk ediyoruz. Gelen sayısı şu an için bayramla birlikte iyi bir katılım olmasını bekliyoruz. İlk dört ayın rakamları bizi ortalama 50 bin rakamlarına çıkacağını gösteriyor. İnşallah biz kısa bir zaman içerisinde lüzumlu tanıtım platformlarımızı yaşama geçirerek bu sayının en kısa sürede 100 bin olmasını hedefliyoruz.”

3.5 milyon yıllık mağara, mikro klima özelliğiyle astım hastalarının ilgi odağı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
Raif TOKEL ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi
30 Nisan 2022, 14:16 tarihinde yazildi

GÖKGÖL MAĞARASI: Mikro Klima Özelliğiyle Astım Hastalarının İlgi Odağı
19.07.1993 tarihinde İl Turizm Müdürü olarak atandıktan sonra 29.11.1993/865 tarih/sayılı yazı ekinde bizzat kaleme aldığım “Zonguldak Turizm Potansiyeli Üzerine Bir Değerlen-dirme” adlı raporla Gökgöl Mağarası’nın Turizm Bakanlığı yatırım programına alınmasını, 29.11.1995 tarihinde de bakan (SHP) İrfan GÜRPINAR’dan “750.000.000,00 lira ödenek sağladım. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr.Veysel ATASOY(ANAP→DYP) ile iletişim kurarak mağaranın jeolojik, jeomorfolojik etütlerini yaptırdığım süreçte de Tabipler Odası ile görüşerek Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Metin ÇELİKİZ ile birlikte 27.06.1994 tarihinde Gökgöl Mağarası’nın hava koşullarını raporladık. Toplam üç sayfayı içeren bu rapor süresi içerisinde ilgili kurum ve kuruşlara sunulduğu gibi başta TRT olmak üzere yazılı ve görsel medya kuruluşlarına da gönderilmiştir. Raif TOKEL, Eski Zonguldak İl Turizm Müdürü

  • Cevapla
  • 0