adplus-dvertising

28 Şubat Davası Sanıkları Ev Hapsinde İlk Defa Görüntülendi

28 Şubat darbesinden yargılanan emekli askerlerin Bodrum'da kaldıkları villalarda görüntüleri ortaya çıktı. Darbeden yargılanan paşalar ev hapsinde tutuluyor.
Takip et
28 Şubat Davası Sanıkları Ev Hapsinde İlk Defa Görüntülendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan 28 Şubat davasında içlerinde dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, Orgeneral Çetin Doğan, Erol Özkasnak’ın da yer aldığı birçok paşanın Bodrum’da ikamet ettikleri ortaya çıktı.

28 Şubat Davası Sanıkları Ev Hapsinde İlk Defa Görüntülendi

VİLLALARDAN ÇIKMIYORLAR

Kendi villalarından çok fazla dışarı çıkmayan eski paşalar hakkında mahkeme müebbet hapis cezası vermiş, sanıkların yaş ve sağlık halleri sebebiyle cezaları yurt dışına çıkma yasağı ve adli kontrol şartı gereğince karakola imza verme mecburiyetine çevrilmişti. Emekli paşaların, nerede ve nasıl imza verdikleri ise bilinmiyor.

28 ŞUBAT OLAYI NEDİR?

Halk arasında ’28 Şubat post modern darbesi’ olarak tanınan olay, 28 Şubat 1997’de Milli Güvenlik Kurulu toplantısıyla başlamış ve o dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın istifa etmesi ile neticelenen bir süreç olmuştu. Milli Güvenlik Kurulu’ndan o zaman çıkan 18 maddelik kararda, ordunun hükumete laiklik hususunda sert ikazları bulunuyordu.

BİR ÇOK SANIK CEZA ALMIŞTI

Darbeleri Araştırma Komisyonu tarafınca gerçekleştirilen incelemenin ardından 2013’te açılan davada 28 Şubat döneminden sorumlu olan paşalar Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Yargılama neticesinde dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı önde olmak üzere; Çetin Doğan, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Kemal Gürüz, Ahmet Çörekçi, İlhan Kılıç, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Dizdar, Çetin Saner, Erdoğan Öznal, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar ve Yıldırım Türker’e ceza verilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.