adplus-dvertising

250 yıllık sütunlar kayıptı, ünlü ailenin villasında bulundu

Bolu’nun Gövem köyünde, köylülerin muhtar tarafından satıldığını öne sürdüğü 250 senelik tarihi sütunların 2’si Kahve Dünyası’nın sahipleri, Altınkılıç ailesine ait villanın bahçesinde bulundu. Üstünde resim ve yazı bulunan 3’üncü sütunun da bulunması için köylüler muhtar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.
Takip et
250 yıllık sütunlar kayıptı, ünlü ailenin villasında bulundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edinilen bilgiye göre, Bolu merkeze bağlı Gövem köyünde ortalama 250 senelik olduğu tahmin edilen 3 tane tarihi sütun geçtiğimiz sene bulundukları yerden kayboldu. Sütunların yerinde olmadığını gören köylüler vaziyeti Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Köyün şu anki muhtarı Uğur Özcan ve geçmiş senelerde muhtarlık yapanlar ifadeleri alınmak üzere çağırıldı. Köylülerin muhtarın sattığını öne sürdüğü tarihi sütunlar aradan 1 sene geçmesine karşın bulunamadı.

250 yıllık sütunlar kayıptı, ünlü ailenin villasında bulundu

Sütunlar lüks villadan çıktı

Köylülerin sütunların bulunması için yaptıkları girişimlerin sonunda Müze Müdürlüğü yetkilileri köye gelerek eski muhtarlardan bilgi aldı. Vatandaşların sütunların köyde bulunan Kahve Dünyası markası sahibi olan Altınkılıç ailesine ait lüks bir villanın bahçesinde görüldüğünü söylemesi üstüne yetkililer villaya gitti. Yapılan araştırmada villada bulunan 2 tane sütunun köyden kaybolan sütunlar olduğu belirlendi. Sütunlar kepçe ve traktöre konularak daha sonra müzeye götürülmek üzere köy meydanına bırakıldı. Köylülerin üstünde yazı ve resim olduğunu söylediği sütun ise bulunamadı.

250 yıllık sütunlar kayıptı, ünlü ailenin villasında bulundu

“Benim bilgim var”

Sütunları sattığı ileri sürülen Gövem Köyü muhtarı Uğur Özcan, sütunların lüks villanın bahçesinde olduğundan bilgisi olduğunu söyleyerek, “Ben yol genişletme çalışması sırasında bu taşlar toprağa gömülüydü. Vatandaş görmüş ve ben bunları alayım şeklinde konuştu. Benim için mahsuru yok al götür dedim. Eski muhtarlar tarafından şikayet edildim” şeklinde konuştu.

250 yıllık sütunlar kayıptı, ünlü ailenin villasında bulundu

“Bunları gözümüz gibi koruduk”

Muhtar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden köyün eski muhtarlarından Şerafettin Güler, “Ben taşların ne olduğunu araştırmıştım. Bizim köyün kuruluşu 250 seneye dayanıyor. Bu taşlar için üniversiten öğrencilere ders vermek için geliyorlardı. Biz bunları gözümüz gibi koruduk. Taşlar ortalama 1 sene önce kayboldu. Ama yazılı ve resimli taş yok. Üçüncü taşı traktörle götürmüş ve bir yerlere saklamış herhalde. Taş çok kıymetliymiş. Güzel bir resim ve altında da yazı vardı. Suç duyurusunda bulunacağız. Bu taşları nasıl satıyor. 30 yıl muhtarlığımda gözüm gibi baktım” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.