250 bin dolara Türk vatandaşı olanlar mercek altında!

Değeri 100-150 bin dolar olan evleri 250 bin dolar gibi gösteren uyanıkların haksız kazancına ve hileli vatandaşlığa son verecek düzenleme yürürlükte. Yapılacak inceleme ile hileli işlemler iptal edilecek.
Takip et
250 bin dolara Türk vatandaşı olanlar mercek altında!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Emlak piyasasına değer katmak üzere getirilen “250 bin dolara vatandaşlık” hakkını kötüye kullananlara dur diyecek sistem geliştirildi. Suriye, Pakistan, Afganistan ve Irak gibi ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyenlerin bu isteklerini kötüye kullanan aracılar, söz konusu ülkelerde reklamlar vererek Türk vatandaşlığını 100 ila 175 bin dolar gibi bedellerle hileli yollarla sattıklarına dair sistem ayyuka çıkmış, bu ülkelerde açık hava panolarına verilen reklamlara rastlanmıştı. Sahteciliğin engellenmesi için 2 Kasım 2020’de getirilen “Yabancıların Taraf Olduğu İşlemlerde Düzenlenecek Değerleme Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar” 20 Eylül 2021 itibarıyla devreye girdi. Sonrasında hileli işlemleri önleyecek yapay zekâ tabanlı bir uygulama yaratıldı.

MAĞDURİYET ÖNLENİR

Sistemle Türkiye gayrimenkul piyasasının saygınlığını zedeleyen hileli vatandaşlık uygulamalarının önleneceğini belirten Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak “Fahiş komisyonlarla, düşük kıymetli mülkler 250 bin dolar gösteriliyor, vatandaşlık satılıyordu. Şuanda bu ortadan kalkacak” şeklinde konuştu. Sistem, Antalya’daki pilot uygulama ile başladı. Uygulama ile daha önce düzenlenen hileli vatandaşlık uygulamaları iptal ediliyor. Bu sistemin çökertilmesinin sonrasında uygulama ülkeye yayılacak. İstanbul’da da Beylikdüzü, Başakşehir, Basın Ekspress ve Esenyurt gibi yabancı satışı için dizayn edilen bölgelerde yer verilen projelerde tüm değer artışları değerlemeye yansıyacak. Dolayısıyla bu projeler daha doğru fiyatlarla satış yapmak mecburiyetinde kalacak, gerçek yatırımcı ve ciddi şirketler kazanacak.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Uyanık pazarlamacılar, önce bir inşaat firmasıyla anlaşıyor. Sonrasında değeri 100 bin dolar civarında olan evleri 250 bin dolara satılmış gibi gösteriyor. Resmi işlemler bittikten sonra komisyoncu, anlaştığı bedeli alıp üstünü bu kişiye iade ediyor. Bu yolla hem inşaat şirketi hem emlakçı hileli kazanç sağlarken yabancı ülke vatandaşı hileli vatandaşlık sahibi oluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.