adplus-dvertising

25 yıllık komşusunun getirdiği kişiye güvendi, hayatı karardı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yaşayan 52 yaşındaki kadın, kızının eğitimi ve ev alma hayalleriyle senelerdir biriktirdiği 202 bin lirasını dolandırıcılara kaptırdı.
Takip et
25 yıllık komşusunun getirdiği kişiye güvendi, hayatı karardı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Olay, 30 Mart tarihinde Gebze’de yaşandı. Edinilen bilgiye göre, bir kız çocuğu annesi Hatice Gül Yılmaz’ın (52) evine 25 senedir tanıdığı komşusu yanında biri ile geldi. Komşusunun, yanındaki adamı kızının nişanlısı olarak tanıtması üstüne Yılmaz, gelenleri evine buyur etti. Muhabbet ettikleri sırada adının Mehmet olduğunu belirten şahıs, Yılmaz’ın kızının yabancı dil bölümünde okuduğunu ve en büyük hayalinin Amerika’ya gitmek olduğunu öğrendi. Bunun üstüne kendisinin de Amerika’da yaşadığını belirten şahıs, isterlerse aileye bu konuda yardımcı olabileceğini belirtti.

Genç kız ile bir müddet İngilizce konuşarak sohbet eden şahıs, daha sonra Yılmaz’ın ismine Amerika’da bir banka hesabı açmaları ve bir miktar para göndermeleri gerektiğini dile getirdi. Genç kız ile beraber kadının banka hesabına giren şahıs, yanındakiler ne olup bittiğini anlamadan hesapta bulunan 202 bin lirayı dolara çevirerek kendi hesabına geçirdi.

25 yıllık komşusunun getirdiği kişiye güvendi, hayatı karardı

Banka hesabına girip parasının çalındığını fark etti

Çaylarını içtikten sonra misafirlerini yolcu eden kadın, şahsın hareketlerinden şüphelenince banka hesabını kontrol etmek istedi. Hesabına girdiği anda senelerdir çeşitli zorluklarla biriktirdiği parasının yerinde olmadığını fark eden Yılmaz, neye uğradığına şaşırdı. Dolandırıldığını anlayan kadın, soluğu komşusunun evinde aldı. Komşusunun tepkisiz kalmasının üstüne Yılmaz, evine dönerek vaziyeti eşine anlattı.

Sahte evraklar düzenleyip aileyi oyaladı

Şahıs ile bir müddet konuşmaya devam eden aile, Amerika’dan hesap açma vaziyetinin iptal edilmesini ve paralarının kendilerine geri verilmesini istedi. Bunun üstüne şahıs, kendisi gibi gösterdiği Aaron Isaacson ismine düzenlediği sahte banka dekontlarını atarak parayı gönderdiğini ve 3 gün içerisinde aileye ulaşacağını belirtti. Bu biçimde aileyi ortalama 1 ay oyalayan şahıs, daha sonra kayıplara karıştı. Olaydan 3 ay sonra komşusunun da ailesiyle beraber kayıplara karıştığını gören Yılmaz, polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Kendilerini dolandıran şahsı internet üstünden araştıran Yılmaz ailesi, aynı şahsın başta ‘Eren Işık’ olmak üzere farklı adlarla Türkiye’nin bir çok yerinde insanları dolandırdığını öğrendi. Yılmaz, şuanda gözyaşları içinde senelerdir emek vererek biriktirdiği parayı geri alabilmeyi ve dolandırıcı şahsın yakalanmasını bekliyor.

25 yıllık komşusunun getirdiği kişiye güvendi, hayatı karardı

“Bizi nasıl inandırdı, nasıl kandırdı bilemedim”

25 yıllık komşusunun 30 Mart tarihinde kendisine ‘Size geleceğiz’ dediğini belirten Hatice Gül Yılmaz, “Ben yanında birisinin olduğunu bilmiyordum. Kapıyı açtım, karşımda bir adam görünce şaşırdım. Oturduk, çay içtik, sohbet ettik. Benim kızım yabancı dil okuyordu. Komşumun getirdiği adam ‘Ben yardımcı olurum, Amerika’ya gidiyorum, oradan burs alırım’ şeklinde konuştu. Sonra sohbet etmeye devam ettik. Biraz para yatırmamız gerektiğini belirtti. Benim de hesabımda 202 bin lira param vardı. Bana Amerika’dan hesap açacağını ve hesabımı devamlı kontrol etmem gerektiğini belirtti. Paranın devamlı benim hesabımda olacağını belirtti. Bizi nasıl inandırdı, nasıl kandırdı bilemedim. Eğitim şeklinde konuştu, yabancı dil şeklinde konuştu, burs aldıracağım şeklinde konuştu. Benim kızım da Amerika’ya gitmek için çok hevesli. Ben de kızım bir gün giderse orada kullanır, para hesabında kalır diyerek düşündüm. Parayı orada dolara çevirdiler. Dolara çevirdiği zaman da o an hesabımdan parayı almış.

Parayı alınca bunlar çayı falan içtiler, saat 17.00’a geliyordu. Tam evden çıkarlarken adam benim evimi inceledi. Ben hemen evden çıkmadan anladım. Kızımın yanına giderek ‘Eyvah kızım, bu hırsıza benziyor’ dedim. Hemen hesabıma girdim, baktım hesabımda para falan yok. O saatte bankayı arayamadım, kapanmıştı. Biz kızımla ağlamaya başladık. Eşim işten gelince ‘Sizde bir hal var’ şeklinde konuştu. Ben de olanları anlattım, adamın bizi kandırıp parayı aldığını söyledim. Gidip komşuma olanları sorduğumda komşumun hiç sesinin çıkmadığını ve bunda bir iş olduğunu söyledim eşime” şeklinde konuştu.

25 yıllık komşusunun getirdiği kişiye güvendi, hayatı karardı

“Çocuğumun eğitim hayalleri, benim ev hayallerim gitti”

Komşusunun yanında getirdiği adamı kendi kızının nişanlısı olarak tanıttığını belirten Yılmaz, “Adamın ailesinin Amerika’dan kızı istemeye geleceğini söylemişlerdi. Betül’ün oğlu adama ‘Baba’ diyordu, adam da onu devamlı okula götürüp getiriyordu. Çok inandırıcıydı. O kadar çok inandım ki, biz birbirimize çaya gider gelirdik, bir derdimiz olsa birbirimize söylerdik. Benim çocuğumun geleceği gitti. Ben bu zamana kadar gece gündüz çalıştım. Ağlıyorum şu anda. Benim emeğim gitti. Çocuğumun eğitim hayalleri, benim ev hayallerim gitti. Eşim hasta, kimsemiz yok. Olaylardan sonra hasta oldum, acillere düştüm.

Çok mağdurum, evim kira, eşim hasta. Her gün gözünün içine bakıyorum tekrar felç geçirir, konuşamaz diyerek. 1 yıl baktım eşime, konuşamadı. Hastanelerden çıkamadık. Çocuğuma belki ev alırım yahut eğitimi için kullanırız diyerek para biriktirmiştim. Çocuğum okuyan bir çocuk, puanları da yüksekti. Her sabah ağlıyorum. O tarihte kardeşimi de kazada kaybetmiştim. Yetimleri kaldı. Ben onun boşluğunda mıydım neydim, kandırdılar beni. Ona mı ağlayayım, parama mı ağlayayım, çocuğumun hayallerine mi ağlayayım bilemedim. Kardeşimin acısını bile yaşayamadım. Benim boşluğumdan yararlandılar, paramı aldılar, beni kandırdılar” diyerek konuştu.

““Şuanda tamamı kayıplara karıştı”

Dolandırıcı adamın kendilerine devamlı sahte evraklar attığını aktaran Yılmaz, “Kuyumcudan fotoğraflar attılar. Senin paran hesabına yatacak diye beni 1 ay oyaladılar. 3 ay da komşum oyaladı. Komşum bana ‘O adamı unutun, paran bende’ şeklinde konuştu. Tamamı beraber kaçtılar. Şuanda tamamı kayıplara karıştı. Komşum önce dolandırıcıyı kaçırdı, sonra kızını kaçırdı. Sonra da kendisi kaçtı” dedi.

25 yıllık komşusunun getirdiği kişiye güvendi, hayatı karardı

“Tüm Türkiye’yi dolandırmış bu adam”

Olayın sonrasında adamı araştırdıklarını ve başka adlar de kullandığını fark ettiklerini vurgulayan Yılmaz, “İnternete Eren Işık diyerek yazdığınız zaman tüm fotoğrafları çıkıyor. Tüm Türkiye’yi dolandırmış bu adam. Her yerde aranıyor. Ben yardım istiyorum, bu adamı neredeyse bulup çıkarsınlar. Hala dolandırmaya devam ediyor. Eskişehir, Kırşehir, her yerden yazıyorlar. Kadınların uygunsuz fotoğrafını çekiyormuş, daha sonra ‘Beni söylerseniz bunlarım yayarım’ diyormuş. Bir adet kadın intihar etmiş, birisi evini, otomobilini satmış. Çok kişinin canını yakmış. Büyüklerimizden yardım istiyorum.

Bu Şekilde büyük bir dolandırıcı yakalansın. Türkiye’yi dolandırıyor da bunu kimse görmüyor mu? Ona gidiyor yardım yataklık yaptırıyor, buna gidiyor yardım yataklık yaptırıyor. Nerede, kimde para varsa öğreniyor. Şantaj yaptığı kişilere de belki yarısı senin yarısı benim deyip insanları kendi ağına düşürüyor olabilir. O Allah ile onların arasında” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.