25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Teklifinde Son Dakika Gelişmesi

Eşiyle 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik çalışmasında son dakika gelişmesi! Geçtiğimiz yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne önemli bir kanun teklifi geldi. Gelen kanun teklifinde, 25 yıl evli kalan kadınların sigortalı sayılması ve gerekli prim koşulunu sağlamaları durumunda emekli edilmesi gerektiği ifade edildi.
Takip et
25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Teklifinde Son Dakika Gelişmesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sigorta girişi bulunmayan ya da herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan ev hanımları için emekli olmalarına dair yasa tasarısı düzenlendi. Yapılan son düzenleme ile birlikte hiç çalışmayan ev hanımları belirlenen 25 yıllık evlilik ve 50 yaş şartına uymaları halinde emekliliğe hak kazanıyorlar. Emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK ile bağının olmaması şarttır. Ev hanımları sigortalı olarak SGK’ya bildirilmemiş olmalı ve herhangi bir iş yerinde çalışmamalıdır. Yasa tasarısının kabul edilmesi ve yürürlüğe konulması halinde; ev hanımları çalışma hayatlarının olup olmamasına bakılmaksızın borçlanarak emekli olabilecekler.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması

• Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması

• 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)

• 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)

• 18 yaşından büyük olmak

• Malullük ve yaşlılık aylığı almamak

• Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Teklifinde Üzen Haber

TBMM’ye verilen tekliflere göre ev hanımı olan kadınların, normal çalışan gibi sigortalı gösterilmesi ve primlerinin yatırılması durumunda emekli edilmesi hedefleniyordu.

KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Geçen sene TBMM’ye gelen aynı konudaki iki kanun teklifinin ilki CHP tarafından verildi. İkinci teklif ise HDP tarafından verildi. Söz konusu kanun teklifinin tam metni şu şekilde:

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Teklifinde Son Dakika Gelişmesi25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Teklifinde Son Dakika Gelişmesi25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Teklifinde Son Dakika Gelişmesi

DESTEK GÖRDÜ

Söz konusu kanun teklifi , birçok kesimden destek gördü. Kadınlar, söz konusu kanun teklifinin yürürlüğe girmesini talep ederken birçok isim, bununla aile birliğinin korunacağını, boşanmaların önüne geçilebileceğini söylüyor.

SON DAKİKA GELİŞMESİ

Edinilen bilgilere göre CHP ve HDP tarafından ayrı ayrı verilen kanun tekliflerinin TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündeme alınmadığı öğrenildi.

YENİ TEKLİF

Seçime kısa süre kala partilerin toplumda karşılık bulan bu teklifi yinelemesi bekleniyor.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı kapsamında ev hanımları çalışmasa dahi borçlanarak emekli olabilecek. Kadınların borçlanarak emekli olabilmesi için doğum borçlanması ve yurt dışında ikamet edilen veya çalışan sürenin borçlanılması olarak belirlenmiştir.

Çalışmayan kadın, daha önce hiç sigortası yapılmadığı ve sigorta primi ödenmediği için sigorta primlerini kendisi ödemesi gerekiyor. Prim ödemelerinin her ay düzenli şekilde SGK’ya ödenmesi, ödemeler tamamlandığında da emeklilik işlemlerinin yapılacağı kişiye hatırlatılır. Çalışmayan kadın, SGK prim borçlarını ödeyerek emekli aylığını almaya başlar.

25 yıl evli kalana emeklilik son dakika haberleri ne yönde?

Yeni evlenen ya da çocuk sahibi olan kadınlar bazı durumlarda çalışma hayatlarına son verebiliyorlar. Ev hanımları için emeklilik, gerçekleşmesi zor olan bir hayal olarak kabul ediliyordu. Emeklilik yaşlılık döneminde rahat etmek için neredeyse bütün vatandaşların en büyük arzusu haline almaya başladı. Çalışma hayatını tamamlayan, prim gününü ve yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı emeklilik hakkını elde ederken; devletten büyük bir hamle geldi. Yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınlarına emeklilik için şans verilecek. 2021 yılında yasalaşması beklenen ev hanımlarına emeklilik teklifiyle ilgili şartlar belli olmaya başladı.

Ev hanımlarının emekli olmasındaki şartlar nelerdir?

Normal şartlarda; 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınların emekliliği için 7.200 prim gününe sahip olması ve en az 20 yıl çalışma hayatına devam etmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında, Çalışma hayatına katılmayan veya emekli olacak süre kadar çalışamayan kadınların en önemli sosyal haklardan biri olan emeklilikten yararlanması söz konusu olmuyor. Ancak meclise sunulan yeni yasa tasarısıyla birlikte; kadınların emeklilik prosedüründe değişiklikler meydana gelmeye başlayacak.06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler. Ancak emeklilik talebinde bulunacak ev hanımlarının yasa tasarısında belirtilen şartlara uygunluk göstermesi gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması, Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması, 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak), 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak), 18 yaşından büyük olmak, Malullük ve yaşlılık aylığı almamak, Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.