24 ay taahhütlü internet aboneliğinden cayma bedeli alınamaz!

Tüketici mahkemesinden milyonlarca internet abonesini ilgilendiren son derece mühim bir karar çıktı. Muş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir seneden uzun abonelik sözleşmelerinde tüketicilerin herhangi bir sebep göstermeksizin ‘fesih’ hakkına sahip olduğu, taahhüt süresi dolmadan abonelik iptali yapan tüketicinin faturasına ‘cayma’ sebebiyle herhangi bir ceza yansıtılamayacağına karar verdi.
Takip et
24 ay taahhütlü internet aboneliğinden cayma bedeli alınamaz!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

24 aylık taahhüt süresi dolmadan internet aboneliğini iptal eden İ. A. isimli vatandaşı mahkeme haklı buldu. Mahkeme, internet şirketi tarafından, 24 aylık taahhüt süresi dolmadan 1 sene 3 ay 13 gün sonra aboneliğini iptal eden İ. A. isimli tüketiciye, “İndirim bedellerinin toplamı” olarak, son faturaya yansıtılarak, tahsil edilen 709 TL’nin iadesine karar verdi. Kanun gereği bu karar “kesin” nitelik taşıyor. Örnek kararda, “Süresi bir seneden daha uzun taahhütlü sözleşmeden davacının (tüketici) herhangi bir sebep göstermeksizin ve cezai koşul ödemeksizin istediği zaman fesih hakkına sahiptir” değerlendirmesi yapıldı.

HEYETE BAŞVURDU

Dava dosyasına göre İ. A., isimli vatandaş 26 Temmuz 2018’de 24 ay taahhütlü olarak internet bağlattı. Fakat, internete bağlanmasında ve hızında sıkıntı yaşadı. Problemine çözüm bulunamayan İ. A. 24 aylık taahhüt süresinin bitme tarihi olan 26 Temmuz 2020’yi beklemeden internet aboneliğini iptal etti. İ.A., 1 sene 3 ay 13 gün kullandığı interneti 8 Ekim 2019’da kapattırdı. Abonelik iptalinin sonrasında 25 Aralık 2019’da cep telefonuna gelen mesajda kendisine 709 TL borç çıkarıldığını öğrenen İ.A., Muş İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. İ.A., taahhüt süresi bitmediği gerekçesiyle çıkarılan borcun iptalini istedi. Hakem Heyeti, 17 Haziran 2020’de İ.A.’nın, müracaatının reddine karar verdi. Hakem heyetinden netice alamayan İ.A., hukuk savaşına devam etti. Hakem heyetinin ret kararına 6 Temmuz 2020’de mahkemede itiraz etti. İ.A., Muş İl Tüketici Hakem Heyeti’nin inceleme ve araştırma yapmadan usul ve kanunlara aykırı biçimde müracaatını reddettiğini savunarak, kararın kaldırılmasını ve kesilen 709 TL cezanın iptalini istedi.

AYKIRI HAREKET ETTİ

İ.A’nın davasına tüketici mahkemesi sıfatıyla Muş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi baktı. Davalı firmanın avukatı mahkemeye sunduğu yanıt dilekçesinde, davanın haksız ve hukuka aykırı olduğunu, davacının bağlantı hızında problem yaşadığını belirttiğini fakat arıza kaydı bırakmadığını, salt davacının beyanlarıyla “Hizmetin ayıplı kabul edilmesinin” mümkün olmadığını savundu. Dilekçede, internet firmasının sorumluluğunun internet erişimi hizmeti sinyalinin davacının abone olduğu adrese ulaşmasını temin etmekle sınırlı olduğu, bina içi dağıtım şebekesi, modem, bina ankastresi ve kişisel bilgisayarlara ait arızaların davacının sorumluluğunda olduğu söylendi. Dilekçede, davacının taahhüt süresi sona ermeden aboneliğini sonlandırarak, taahhütnameye aykırı hareket ettiği, taahhüt süresi sona ermeden düzenlenen abonelik iptali sebebiyle davacının 2019/11 dönemine ait faturasına kampanya kapsamında almış olduğu “indirim bedellerinin toplamının” yansıtıldığı iddia edildi. Haksız ve kanuna aykırı olarak açılan davanın reddi istendi.

TÜKETİCİ HAKLI BULUNDU

Mahkeme, 24 Şubat’ta, İ. A.’nın internet şirketi aleyhine açtığı davayı haklı görerek, kabul etti. Muş İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’nın kararı iptal edildi. Mahkeme, 24 aylık taahhüde uyulmayarak, abonelik iptal edildiği gerekçesiyle son faturaya yansıtılan 709 liranın da davalı firmadan tahsil edilerek, davacı tüketiciye iadesine de karar verdi.

KARAR ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Geçtiğimiz günlerde taraflara tebliğ edilen karar, benzer biçimde taahhütname imzalayarak, internet paketlerine abone olan fakat hizmetten memnun kalmayarak, süresinden önce iptal ettiren ve ‘cayma’ bedeli altında cezayla karşı karşıya kalan vatandaşlar lehine örnek niteliği taşıyor. Bu vaziyetteki internet aboneleri, aboneliğin bulunduğu yer tüketici hakem heyetlerinden, taahhüt süresinden önce abonelik iptali sebebiyle çıkarılan ya da son faturaya yansıtılan ücretlerin iadesini örnek karar ışığında talep edebilecekler. Hakem heyeti de bu karar ışığında iptal kararı verebilecek. Hakem heyetlerince bu karardan önce verilen ret kararlarına da süresi içinde tüketici mahkemelerine itiraz edilebilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.