23 Haziran’da en belirleyici kitle Kürt seçmen olacak

23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerine dair Habertürk TV canlı yayında birçok isim bir araya geldi. En belirleyici kitlenin Kürt seçmen olduğu söylenen konuşmada, Kandil’in Ekrem İmamoğlu’na destek verildiği de açıklandı.


31 Mart seçimleri İstanbul’da iptal edilmiş ve seçimlerin yenileceği tarih için 23 Haziran işaret edilmişti. Seçimlerin ertelenmesi ile birlikte anket şirketlerinden üst üste açıklamalar gelmeye başladı. Her anket şirketine göre seçimin kazananını farklı oluyor fakat HaberTürk TV’de canlı yayına katılan Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, gündeme dair açıklamalarda bulunarak yapılacak seçimi şeffaf bir şekilde değerlendirdi. Daşdemir’e göre seçimin kazananı, kampanyasını en iyi yöneten parti olacak.

BELİRLEYİCİ KİTLE KÜRT SEÇMEN OLACAK

23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerine dair birçok anket ve danışmanlık şirketi yöneticilerinin katıldığı canlı yayında MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat farklı bir yere değindi. Kulat’a göre İstanbul’da kazananı belirleyecek olan kitlenin, Kürt seçmen olduğu dile getirildi. Daha önceki seçimlerde Kürt seçmenlerin büyük çoğunluğunun Ak Parti’ye oy verdiği fakat bu seçimde oyların eskisi gibi olmadığı söylendi. Dolayısıyla İstanbul kazananı belirleyecek olan seçmenin Kürt seçmen olacak.

HDP İSTANBUL’DA İMAMOĞLU’NA DESTEK VERİYOR

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu’na destek veren birçok parti var. AK Parti ile MHP’nin İstanbul’da birlikte yürüyüşüne karşı, CHP’nin en büyük destekçisi HDP oldu. Başkan Kulat, Kandil’den gelen açıklamaları göz alarak, HDP’nin İstanbul’da İmamoğlu’na destek vereceğini açıkladı. Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart öncesinde yaptığı kampanyalarda bu detaya hiç değinmediği ve 23 Haziran’da Kürt seçmenin oylarının değişeceği de söylendi.

Yazar: Demet Dereli

Demet Dereli
Meslek hayatında emin adımlarla ilerleyen Demet Dereli, 1982 senesinde Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi mezunu olan Dereli, kendini internet ve basın yayın alanında da geliştirerek gazeteciliğe ilk adımı atmıştır. Dereli bir çok tanınmış yayın organında görev aldıktan sonra özellikle spor alanına yönelmiştir.

İlginizi Çekebilir

İstanbul’da seçimler tekrarlanıyor! 23 Haziran’da sandık tekrar kuruluyor

İstanbul’da seçimler tekrarlanıyor! 23 Haziran’da sandık tekrar kuruluyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan karara göre İstanbul'da seçimler tekrarlanacak. Usulsüzlük olduğunun tespit edilmesi sebebiyle seçimlerin 23 Haziran 2019 tarihinde tekrar yapılmasına karar verildi. YSK tarihinde ilk olan bu olayı bu haberimizden okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.