221 Emekli Subay, Hulusi Akar Aleyhinde Tanıklık Yapmak İçin Başvurdu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e açtığı 500 bin liralık tazminat davasına 221 emekli subay dahil oldu. Subaylar Akar aleyhinde tanıklık yapacak.
Takip et
221 Emekli Subay, Hulusi Akar Aleyhinde Tanıklık Yapmak İçin Başvurdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel aleyhine açtığı 500 bin liralık tazminat davasında, 221 emekli subay, “Akar aleyhinde tanıklık'' yapmak için müracaatta bulundu. Tanıklık yapmak isteyenler arasında emekli general ve amiraller Ahmet Yavuz, Can Erenoğlu, Ali Sadi Ünsal, Fikret Güneş ve Kadir Sağdıç ile Ali Türkşen, eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok ve eski teğmen CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de bulunuyor.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre Akar ve Özel arasında geçen seneki bütçe görüşmelerinde sert münakaşalar meydana gelmişti. Özel, Akar'ın Balyoz, Ergenekon ve Askeri Casusluk davalarından yargılanan silah arkadaşlarını cezaevinde ziyaret bile etmeyerek yalnız bıraktığını belirtti. Akar da bunun doğru olmadığını söyleyerek, 500 bin liralık tazminat davası açtı.

"HUSUMETİ VAR"

17 Ocak 2020'de devam edilecek olan dava hakkında konuşan CHP'li Özgür Özel, kendi lehine tanıklık yapmak üzere Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi kumpas davalarında mağdur olmuş 221 emekli, subayın müracaatta bulunduğunu açıkladı ve şunları belirtti:

“Lehime tanıklık yapmak isteyenlerin sayısı çok olduğu için mahkemenin seçeceği belli sayıda kişinin dinlenmesini talep ettik. ‘Kura çekilebilir' dedik. Fakat usulen kabul edilmedi. Bunun üstüne biz 21 emekli subaydan oluşan bir liste verdik. Karşı tarafın avukatları ise Akar'ın bu kişilerle husumeti olduğu gerekçesiyle talebimize itiraz etti. Akar'ın avukatlarının ‘tanıklarla husumet var' savunması benim açımdan davayı bitirmiştir. Zaten ben de bunu söylüyorum. Akar, kendisini ‘Ben arkadaşlarımı yalnız bırakmadım' diyerek savunuyor ama o arkadaşlarının mahkemede dinlenmesini istemiyor. 49 senelik askerlik yaşamı sonrası 250 bin lira emekli ikramiyesi alan Hulusi Akar benden 500 bin lira istiyor ama tanıkların dinlenmesini de istemiyor.''

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.