2045 yılı insanlığın sonu olacak! sperm sayısı 0’a düşecek

ABD’de yapılan bir incelemede, düşük sperm sayıları ve cinsel gelişimdeki değişikliklerin insan neslini tehlikeye atacağını açıkladı. Son 38 senede sperm sayısında yüzde 59’luk bir düşüşün meydana geldiği söylenirken, bu oranlara takiben 2045 senesinde sperm sayısının sıfıra ulaşabileceği söylendi.
Takip et
2045 yılı insanlığın sonu olacak! sperm sayısı 0’a düşecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

New York şehrindeki Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi‘nde çevre ve üreme epidemiyolojisi uzmanı olan Dr. Shanna Swan, düşük sperm sayıların ve cinsel gelişimdeki değişikliklerin insan neslini tehlikeye atabileceğini açıkladı. Dr. Swan, kitabında insanlığın doğurganlık kriziyle karşı karşıya kalacağını ifade etti. Swan, yaklaşan doğurganlık krizinin iklim kriziyle karşılaştırılabilir küresel bir tehdit yarattığı ile alakalı uyardı.

38 SENEDE YÜZDE 59 ORANINDA DÜŞÜŞ

2017’de ortak yazarı olduğu bir incelemenin sonrasında incelemeye dayanarak hazırladığı kitabında, batıdaki sperm sayısının 1973 ile 2011 seneleri arasında yüzde 59 oranında düştüğünü söyleyen Dr. Swan “Üreme olaylarının mevcut vaziyeti, insan sağ kalımını tehdit etmeden daha uzun süre devam edemez” ifadelerini kullandı. Swan, mevcut tahminleri takiben medyan sperm sayısının 2045’te sıfıra ulaşacağını söyledi.

DÜŞÜK DOĞUMLARIN SEBEBİ KİMYASALLAR

Doktor, insanların oldukça fazla kimyasallara maruz kaldığını ve bu vaziyetin doğurganlığı tehdit ederek insanların nesli tükenmekte olan bir tür haline gelebileceğini iddia etti. Kitapta, 1964 ile 2018 arasında küresel doğurganlık oranı kadın başına 5,06 doğumdan 2,4’e düştüğü ifade edilirken dünya ülkelerinin ortalama yarısının doğurganlık oranları, nüfus yenileme düzeyi olan 2,1’in altında kaldığı söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.