adplus-dvertising

2023 seçimlerine girecek partilerin listesi belli oldu!

YSK seçime katılma yeterliliğine sahip partileri açıkladı. Buna göre 24 olan seçime girme yeterliliğine sahip siyasi parti sayısı Adalet Partisi, Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi’nin eklenmesiyle 27’ye çıktı. Zafer Partisi, gereklilikleri yerine getirmediği için listede yer almadı.
Takip et
2023 seçimlerine girecek partilerin listesi belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye 2023 seçimlerine doğru giderken yeni kurulan siyasi partiler de seçime katılabilmek için YSK’nın istediği lüzumlu koşulları yerine getirmeye çalışıyor. Mevzuata göre 41 ilde teşkilatlanmalarını tamamlayan partilerin öte yandan büyük kongrelerini yapmış olmaları ve bunun üstünden 6 ay geçmiş olması koşulu aranıyor.

YSK TEMSİLCİSİ SEÇİME GİREBİLECEK PARTİLERİ PAYLAŞTI

İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, Twitter hesabından seçime girebilecek parti sayısını paylaştı. Öztürk, Adalet Partisi, Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi’nin seçimlere girebilme koşullarını yerine getirdiğini söyleyerek, “Seçime girme yeterliliğine sahip parti sayısı 27 ye yükseldi” şeklinde konuştu.

3 PARTİ DAHA SEÇİMLERE GİREBİLECEK

YSK’nın oy birliği ile aldığı kararlar ardından partilerin “seçime girme yeterliliği” konusunda karar veriliyor. Örgütlü il sayısı ve büyük kongre yapmak gibi koşulları karşılayan partiler seçime girme yeterliliğine sahip oluyorlar. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapılacak ilk seçimlerde seçime katılma yeterliliğine sahip 24 olan parti sayısını 27 olarak güncelledi. Adalet Partisi, Muharrem İnce’nin Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi ve Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Partisi listeye dahil oldu.

ZAFER PARTİSİ LİSTEDE YOK

Son dönemdeki çıkışlarıyla gündeme gelen Ümit Özdağ’ın genel başkanlığını yaptığı Zafer Partisi henüz seçimlere girebilecek yeterliliği sağlayamadı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.