2022’de uygulanacak ara buluculuk fiyat tarifeleri belli oldu!

Hukuki uyuşmazlıklarda devreye giren ara buluculuk hizmetiyle ilgili 2022 yılında uygulanacak ücret tarifesi belli oldu.
Takip et
2022’de uygulanacak ara buluculuk fiyat tarifeleri belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Resmi Gazete’de yayımlanan “2022 Senesi Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi”ne göre, yazılı ara buluculuk ücreti, uyuşmazlığın ara buluculuk yoluyla çözüme kavuşturulmasını temin etmek maksadıyla ara buluculuk faaliyetini yürüten ara bulucular siciline kayıtlı kişiye, sarf ettiği emek ve mesainin karşılığında, uyuşmazlığın taraflarınca yapılan parasal ödemenin karşılığı olarak verilecek.

Ara buluculuk faaliyeti süresince ara bulucu tarafından gerçekleştirilen evrak ve yapılan öbür işlemler ayrı ücret gerektirmeyecek.

ÜCRET TARİFESİ

Tarifeye göre, aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında ara bulucuya, 2 kişinin taraf olması vaziyetinde taraf başına bir saati 200 lira, 3-5 kişinin taraf olması vaziyetinde taraf sayısı gözetmeksizin bir saati 420 lira, 6-10 kişinin taraf olması vaziyetinde taraf gözetmeksizin bir saati 450 lira, 11 ve daha çok kişinin taraf olması vaziyetinde taraf sayısı gözetmeksizin bir saat için 480 lira ödenecek.

Ara bulucu ücreti ticari uyuşmazlıklarda ise 2 kişinin taraf olması vaziyetinde taraf başına bir saati 390 lira, 3-5 kişinin taraf olması vaziyetinde bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 800 lira, 6-10 kişinin taraf olması vaziyetinde bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 820 lira, 11 ve daha çok kişinin taraf olması vaziyetinde taraf sayısı gözetmeksizin bir saat için 840 lira olacak.

Konusu para olan yahut parayla değerlendirilebilen hukuki uyuşmazlıkların ara buluculuk yoluyla çözüme kavuşturulmasının sağlanmasında arabulucuya, üstünde anlaşılan miktarın ilk 50 bin lirası için bir ara bulucu görev yaparsa yüzde 6 ile birden fazla arabulucu görev yaparsa yüzde 9 ödeme yapılacak.

Yeni ücret tarifesi 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.