adplus-dvertising

2022’de şırınga tefariğinde kriz bekleniyor! Kıtlık olacak…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), gelecek sene şırınga tedariğinde küresel bir kıtlığın olabileceği konusunda uyardı. Şırınga sıkıntısı yaşanırsa koronavirüs aşılamasından çocuk aşılarına kadar pek çok aşıda sıkıntı meydana gelebilir.
Takip et
2022’de şırınga tefariğinde kriz bekleniyor! Kıtlık olacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yeni bir raporuna göre, gelecek sene küresel şırınga sıkıntısı olabilir ve açık iki milyara yaklaşabilir. Bu eksiklik dünya çapında 7,25 milyardan fazla dozun uygulandığı Covid-19 aşı kampanyalarında duraksamaya yol açabilir. DSÖ, küresel olarak imalat artmazsa, vaziyetin istifleme ve panik satın almaya yol açabileceği konusunda uyararak, Covid-19’un yanı sıra onlarca hastalığa karşı tedavinin gecikeceği konusunda uyardı.

DSÖ İlaç ve Sağlık Ürünlerine Erişim Bölümü kıdemli danışmanı Lisa Hedman, “Şırınga sıkıntısı yaşayabileceğimiz ve bunun da bağışıklama çabalarını yavaşlatmak gibi ciddi problemlere yol açabileceği konusundaki gerçek bir endişeyi dile getiriyoruz. Aşılama kampanyalarının nasıl gittiğine bağlı olarak, 1 milyardan iki milyara kadar açık olabilir” diyerek konuştu.

Dünyanın senede 6 milyar imalat kapasitesi var

Bununla beraber Hedman, dünyanın senede ortalama 6 milyar şırınga imalatı kapasitesi olduğunu belirtti. Fakat, 2023 senesine kadar iki doz corona virüs aşısına ihtiyaç duyan ortalama yedi milyar insan olacağını açıkladı.

Hedman, “2022’de bir milyarın üstünde bir açığın olacağı oldukça açık. Şırıngaların bir aşı şişesinin on katı büyüklüğe sahip olduğu düşünüldüğünde, öte yandan tedarik zincirinde gecikmelere neden olması muhtemel” şeklinde konuştu.

Koruma da yavaşlayacak

Öbür taraftan, uzun süreli şırınga kıtlığı Covid-19’un yanı sıra öbür hastalıklara yönelik aşılarda gecikmeler manasına gelebilir. Geçen ay, DSÖ dünyanın ilk sıtma aşısını onayladı ve bu, gelişmekte olan ülkeler için mühim bir sağlık adımı olarak kabul edildi. Öte Yandan, küresel çapta milyonlarca çocuk, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci ve boğmaca için aşılara güveniyor.

Hedman, rutin aşılamalarda bir gecikmenin ‘gelecek senelerde’ halk sağlığı üstünde çok ciddi etkileri olabileceğine dikkat çekti. Buna göre, olası bir şırınga sıkıntısı, onların tekrardan kullanılması gibi güvenli olmayan uygulamalara da yol açabilir. (DSÖ’ye göre kullanılmış şırıngaları sterilize etmek bile bütün zararlı bakterileri ortadan kaldırmıyor.)

DSÖ’ye göre şırınga yokluğu yalnızca Koronavirüs salgını açısından değil genel manada dünya çapında bir sağlık problemine da yol açabilir. Zira dünya genelinde bebekler ve çocuklar için uygulanan rutin aşılama programları için de şırınga ihtiyacı var ve bu ileriki dönemde önümüze büyük bir problem olarak çıkabilir.

Öte yandan şırınga eksikliği aşılama işlemlerinde şırınga ve iğnelerin güvenli olmayan biçimde tekrardan kullanılmasına da yol açabilir. Hal bu şekilde olunca DSÖ ülkeleri, istifleme ve panikle satın alma vaziyetlerinden kaçınmak için şırınga ihtiyaçlarını önceden planlamaya çağırdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.