adplus-dvertising

2022 yılı kurban vekalet ücretleri belli oldu

Bu sene Kurban Bayramı’nda vekaletle kurban kesimi ücretleri açıklandı. Türkiye’deki hayırseverlerin kurban vekaletleri yurt içi ve yurt dışında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Diyanet 2022 senesi vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 2 bin 250 lira, yurt dışında bin 800 lira olarak tespit edildiğini bildirdi.
Takip et
2022 yılı kurban vekalet ücretleri belli oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban hisse vekâlet bedelleri belli oldu. Kurban vekaleti, bazı şartlar dahilinde yerine getirilecek. Vekalet, sözlü yahut yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2022 senesi vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 2 bin 250 lira, yurt dışında bin 800 lira olarak tespit edildiğini açıkladı. Diyanet Vakfı ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde kurban kesim ve dağıtımlarını gerçekleştirerek maddi sıkıntılar çekenler başta olmak üzere, Filistin’de, Yemen’de, Bangladeş’te, Arakan’da muhtaçlara yardımlar ulaştırılacak. Vekalet yoluyla kurban çalışmaları kapsamında Türkiye’de 81 il 922 ilçede, yurt dışında ise 80 ülke 345 bölgede mazlum ve muhtaçlara Türkiye’den yardım elini ulaştırılacak.

İhlas Vakfı kurban vekaletlerini yurtdışında Sudan, Somali, Uganda, Çad ve Afganistan’a ulaştıracak

İhlas Vakfı, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban hisse vekâlet bedellerini açıkladı. İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mahmut Kemal Aydın, 2022 senesi yurt dışı kurban hisse bedelinin bin 590 TL, yurt içinde ise 2 bin 590 TL olarak tespit ettiklerini ilan etti. Yurtdışında Sudan, Somali, Uganda, Çad ve Afganistan’da Kurban kesimleri gerçekleştirilecek.

Konu hakkında açıklamada bulunan Mahmut Kemal Aydın, ”Hayırseverlerin vacip kurban, adak kurbanı, akika, şükür hayvanı ve ölmüş yakınları için verecekleri kurban vekaletlerini, Sudan, Somali, Uganda, Çad ve Afganistan’da İslami usullere uygun keserek, elde edilen etleri bu ülkelerdeki yetim, yoksul ve ihtiyaç sahiplerine güvenle ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

Yurtiçinde 27 noktada kurban kesimleri yapılacak

Yurtiçindeki kesimlere değinen Aydın, ”Hayırseverlerin yurt içinde kesilmesi koşulu ile vekaleten bağışladıkları kurbanlar, 27 noktada kesilerek öğrenci yurtlarında barınan binlerce öğrenciye sarf edilecek. Yurtiçi ve yurtdışı kurban kesim videoları bağışçılara gönderilecek” şeklinde konuştu.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) ise 2022 senesi kurban vekaleti hisse bedelini 1200 lira, küçükbaşı 1400 lira olarak açıkladı.

Kurban için vekâlet nasıl verilir?

1- Kurbanı başkasına kestirirken, kalben niyet edip, (Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim) demek yeterlidir. Kurbanı başkası alıp başkası kesecekse, (Bayram kurbanımı almaya, aldırmaya, kesmeye ve kestirmeye seni umumi vekil ettim) der. Veya kısaca, (Kurban işimi hâlletmek için seni umumi vekil ettim) demek de yetişir.

2- Bir kimse, kendisine kurban kesmesi vacib olmasa da, vekil, vacib diyerek kesse, kurban gene nafile olarak sahih olur. Adak, akika yahut nâfile kurban, yanlışlıkla vacib diyerek kesilse mahzuru olmaz.

3- Kurban kesmeye vekil olan, sahibinden öte yandan izin almadıkça yahut umumi vekil edilmedikçe, başkasını kendine vekil yapamaz. Umumi vekil ise başkasını, o da bir başkasını vekil yapabilir.

4- Vekâleten kurban kesene, kimi çok, kimi az para verebilir. Vekil, vekâlet aldığı kimseler ismine kurban keser yahut başkasına da kestirebilir. Daha sonra vekil, ondan para ister yahut istemez, kendi verebilir. İki kurbana yetecek para veren için de, iki kurban alır yahut ona iki hisse verir. Veya iyisinden bir kurban alır, çünkü umumi vekil, tam yetkilidir.

5- Birden çok kişiye vekâlet vermek sahihtir. Bir işe vekil olan iki kişiden biri, yalnız başına yetkili olamaz. Fakat emaneti vermede, borcu ödemede, kurban kesme gibi işlerde, biri yalnız başına yetkili olabilir, çünkü bu işlerde vekillerden birinin, diğerinin görüşünü sorması gerekmez. Bir kimse, kurbanını kesmek üzere 4 kişiye vekâlet verse, bu vekillerden biri kesince, ötekilerin görüşünü almaya ihtiyaç yoktur. Kurban, dinimize uygun kesilmiş olur.

6- Bir kimse birine, (Kurban işimi hallet) dese, ona para vermese bile vekâlet vermiş olur. O kişi de bir hayvan alıp kesebilir.

7- Bir kimsenin kendi hayvanını başkası ismine kesmesinin caiz olması için, bu kimsenin, kendi hayvanını başkasına yahut onun vekiline hediye etmesi, onların da teslim alması, sonra bunu vekil ederek geri verip kestirmeleri lazım.

8- Başkasının hayvanını ondan habersiz, onun için kurban etmek caizdir.

9- Vekâlet almadan, hanımının ismine vacib kurban kesen bir kimse, daha sonra hanımına anlatsa, o da razı olsa, kurban sahih olur.

10- Başkasının hayvanını, ondan izinsiz, kendi için kurban eden, sonra kıymetini öderse, caiz olur. Sahibi kıymetini kabul etmeyip, kesilmiş hayvanı alırsa, sahibi için kurban edilmiş olur.

11- Üstünde birçok kimsenin vekaleti bulunan kimse, herhangi bir mazeretle bayramın üçüncü günü de kesememişse, Şafii’yi taklit edip dördüncü günü de kesebilir.

12- Kurbanda kanın akması yeter, etin dağıtılması koşul değildir. Kan akıtılmakla vacib olan kurban kesilmiş olur. Eğer eti de uygun yerlere verilirse daha fazla sevab olur. Etin üçte birini evde bırakmak, üçte birini komşulara, gerisini fakirlere vermek müstehabdır. Tamamını fakirlere vermek yahut tamamını evde bırakmak da caizdir.

13- Derisi namaz kılan fakire verilir. Ne olduğu bilinmeyen kimselere verilmez. Yahut evde kullanılır. Veya sürekli kullanılacak bir şey karşılığı verilir. Tükenen bir şey yahut para karşılığı satılmaz. Derisi, eti satılırsa, parası fakire sadaka verilir.

2022 yılı kurban vekalet ücretleri belli oldu

Sual: Kurbanını hayır kurumuna hediye etmek isteyen kimse nasıl vekalet verir?

Kurbanını, bir hayır kurumuna hediye etmek isteyen kimse, kurban parasını, bu işle vazifeli kimseye teslim ederken, Allah rızası için bayram kurbanımı almaya aldırmaya, kesmeye ve dilediğine kestirmeye ve etini ve derisini dilediğine vermeye seni umumi vekil ettim demelidir. Vekalet, mektupla, faksla, e-maille yahut telefonla da verilir. Kurban parası, önceden verilebildiği gibi, daha sonra da gönderilebilir. Vazifeli kimse, satın aldığı kurbana bir numara bağlar. Bu numarayı ve kurban sahibinin adını deftere yazar. Kesilirken sahiplerinin adını belirterek kasapları vekil eder. Fakat bu şekilde kesilen kurbanlar sahih olur.

Kurban vekâleti

Sual: Kurban satın almak için, umumi vekil olan kimse, bir başkasına, o da bir başkasına umumi vekâlet verebilir mi?

S. Ebediyye’de, İbni Abidin’den alarak deniliyor ki: Vekil, sahibinin izniyle başkasını vekil yapabilir. Kurban satın almaya vekil olan başkasını, bu da başkasını vekil edip, sonuncu vekil satın alsa, sahibi izin verirse caiz olur. (Redd-ül-muhtar)

Demek ki, umumi vekil edilince, zincirleme vekâlet verilebiliyor. Umumi vekil olmayınca, sonuncu vekilin, vekâlet verenden izin alması gerekiyor; ama umumi vekâlet verilince, otomatikman sonuncuya izin verilmiş oluyor. Bu incelik bilinmeyince, vekâlet sahih olmaz sanılıyor. Bu Şekilde yanlış düşünenlere itibar etmemelidir.

Sual: 7 kişiyiz. Keseceğimiz kurbanı paylaştırmanın kolay bir yolu var mı?

Kolay yolu var. Ortaklar ilk size vekalet verirken, Bayram kurbanımı kesmeye, kestirmeye ve etini ve derisini istediğin gibi kullanmaya seni umumi vekil ettim derlerse, artık et de sizin olur, istediğinize istediği kadar verebilir yahut vermeyebilirsiniz. Et sizin demektir. Hiç ayırmadan öylece fakirlere de verebilirsiniz. Yedi ortağa göz kararı ile de verebilirsiniz.

Sual: Biri adak hayvanı, biri akika, biri de bayram kurbanı kesmem için bana vekalet verdi. Alacağım ineğe bunları da ortak etmem caiz midir?

Evet caizdir.

Sual: Kurban vekaletimi verdiğim kişi, 3 kez “kabul ettim” demesi mi gerekir?

Hayır, bir kere demek yeter. Başını sallaması da yeter yahut itiraz etmemesi kabul etmesi demektir.

Sual: 7 kişi, vacib kurbanlarını, almaya, aldırmaya, kesmeye kestirmeye, eti dağıtmaya Veli’yi umumi vekil etse; bu 7 kişiden birinin vekaleti vacib değil de Adak olsa, bu kesilen tosunun eti, yoksularla beraber zenginlere de verilmiş olsa, ne olur?

Adak olan payı fakirlere vermesi lazım. Zenginlere yedirirse yedirdiği kadarını tazmin etmesi lazım. O kadar et alıp fakirlere vermesi lazım. Kurbana zarar gelmez.

Sual: Bir kimse vatan-ı aslisinin dışında, mesela İzmirli biri Bursa’da birine vekalet verip orada kestirebilir mi?

Evet kestirebilir, kendisi mukim ise vacib sevabı alır kendisi seferi ise nafile sevabı alır.

Sual: Almanya’dan kurbanın parasını Türkiye’ye memleketime gönderdim. Onlar da kurbanlık hayvanı alıp fakir müslüman bir aileye vermişler. Tabii bu kurban benim ismime kesiliyor, yaptığımız bu iş caiz midir?

Kurban vekalet verenin ismine kesiliyorsa eti kime verilirse verilsin kurban sahihtir. Kesilmeyip canlı bir hayvan birine hediye edilirse kurban olmaz, hayvan hediye edilmiş olur. Isminize kurban diyerek kesilmişse sahih olur.

Sual: Bazı nedenlerden dolayı vekaleti verirken gerçek isim verilmeyip takma bir isim verilebilir mi?

Evet takma isim de verilebilir. Çünkü Allahü teâlâ onu kimin verdiğini bilmektedir.

Sual: Kurban vekaleti verirken: Benim kurbanımı al kes dağıt bu görevi sana veriyorum denilmiş, umumi vekalet kelimesi kullanılmamış. Vekil edilen kişi de ben senin kurban işini hallettireceğim demiş o da tamam istediğin gibi yap demiş. Bu vaziyette umumi vekil olmuş sayılır mı?

Evet, umumi vekil olmuş demektir.

Sual: Bir dernekte kurban vekaleti alıyoruz. Bazı kimselere, (Kurbanını almaya, kesmeye kestirmeye bana vekalet verdin mi?) diyoruz. Yalnızca evet diyorlar. O cümleyi tekrar etmiyorlar. Bu Şekilde bir vekalet sahih olur mu?

Sahih olur.

Sual: Ailece kurbanlarımızı hep vekaletle memlekette kestiriyoruz. Bazı kimseler aklımızı karıştırdılar. Bir kaza geçirmiştim. “Bak kurbanınızın kesildiğini bile görmediniz. Kurban belaları def eder. Sizin ki belki de kabul olmadı. Bu yıl kurbanınızın kanını görün, kendi elinizle alın kestirin” dediler. Acaba kurbanı görmek, keserken başında bulunmak koşul mıdır?

Öyle bir koşul yok. Kurbanın kanını görmeyince kurban kabul olmaz diyerek bir şey yok. Vekil, esas gibidir. İmkan olursa kurbanın başında bulunmak iyi olur.

Sual: Almanya’da çalışıyorum ve kurbanımı Türkiye’deki ablama göndermek için ne yapmam gerekiyor?

Ablanıza bir kurban parası gönderirsiniz. (Benim adıma bir kurban almaya, etini ve derisini istediğin yere vermeye seni umumi vekil ettim) dersiniz. O da bir kurbanlık aldırır, istediğine kestirir. Etini de dilediği gibi yer. İsterse başkasına da verebilir.

Sual: Bir kişi kurban vekaleti verdi, ancak parasını eksik verdi. 100 lirayı sonra vereceğim şeklinde konuştu veremedi. Başka 2 arkadaş 100 lirayı verdi. Bunu götürüp verdik bu oldu mu?

Evet. Kurban vekaleti verenin para verme koşulu yoktur. Eğer gücünüz yetiyorsa, kesecek paranız varsa, o kişiden hiç para almasanız da onun kurbanı sahih olur.

Sual: Zengin, seferde iken, kurbanını vekile kestirse, adak olur mu?

Hayır. Nafile olur.

Sual: Birine, (Benim için bir kurban al, kes) dedim. Alıp kesmiş. (Alacağımı da hediye ettim) şeklinde konuştu. Kurban sahih oldu mu?

Evet.

Sual: Birine (Bana bir koyun getir. Ancak bayramdan önce getirme! Bakacak yerim yok) dedim. O da, ben yok iken, bayramdan önce eve bırakıp gitmiş. Koyun gece ölmüş. Bu koyunu kim öder?

Alışveriş tahakkuk etmemiştir. Siz ödemezsiniz.

Sual: Zengin, bayramın ilk günü, kurbanını kesmek üzere birine verse, vekil de kesmese, bayram da geçmiş olsa ne yapmak lazım?

Bu hayvanı tasadduk lazım. Hayvan alınmamışsa bedeli altın olarak gene bir fakire verilir. Böylece borçtan kurtulmak mümkün olur ise de, kurban sevabına kavuşamazlar.

Sual: Eşimden vekâlet almadan, onun ismine vacib kurban kesmesi için, bir arkadaşa vekâlet verdim. Sonra hanımdan vekâlet aldım. Bu Şekilde yapmam sahih oldu mu?

Sonra eşiniz bunu kabul etmişse sahih olur.

Birini vekil yapmak, îcâb ve kabul ile olur. Yani, (Seni vekil yaptım) ve (Kabul ettim) sözleri yahut yazıları ile olur. Vekil, yanıt vermeden, işi yapmaya başlasa, kabul etmiş olur. İş habersiz yapıldıktan sonra, sahibinin, izin verdim demesi ile de, vekil etmiş olur. (S. Ebediyye)

Topluca kurban alınıp kesilirken

Sual: Kurbanların vekâlet yoluyla topluca kesileceği yerlerde, kurbanları satın alırken, kurban sahipleri ismine satın almak koşul mıdır?

Koşul değildir. Bu gereksiz bir iş olur. Kurban satın alınırken, mesela (Bayram günü kesmesi vacib olan kurbanı almaya) diyerek niyet etmeli. Adaksa, akikaysa, nafileyse, ona göre niyet etmelidir. Artık keserken, tekrar niyet etmek koşul değildir. Satın alırken, hiç niyet etmese de olur; ancak kesecek olanı vekil ederken niyet etmelidir. İkisinden biri yeter.

Sual: Toplu olarak kurbanlıkları satın alan kimsenin, kesim yapılmadan önce, kesim yaptıracak kimseye birer birer satış yapması lazım mi?

Hayır, gerekmez. Bu da yukarıdaki gibi lüzumsuzdur. Vekil esas gibidir. Vekil, vekâlet verenden para alsa da, almasa da, onun ismine kurban keserse, kurban sahih olur. Mutlaka para alması da gerekir değildir. Vekil, hayvanları kesene, vekâlet vererek kestirebilir. Tamamı bu kadardır; ama şu şekilde yapılsa da olur:

Görevli, satın aldığı kurbanlara birer numara bağlar. Vekil esas gibi olduğu için, deftere yazdığı her numaraya bir kurban sahibinin adını yazar. Her numaralı hayvan kesilirken, sahiplerinin adını belirterek kasapları vekil eder. Veya numara yazılı kâğıdı kasaplara verir, bunları bu şahıslar ismine kesmeye seni vekil ettim diyebilir. Kesene kurbanı satmak gereksiz bir iştir. Esas gibi olan vekil, zaten bunları satın almıştır. Tekrar birilerine satması gerekmez. Satın aldığı hayvanları kestirmesi yeter.

Kasaba vekâlet

Sual: Kurbanı kasaba götürüp, (Bunu kes!) demekle vekâlet verilmiş olur mu?

Evet, olur. Bunun gibi, bir kimse birine, (Kurban işimi hâllet!) dese, vekâlet vermiş olur. Vekil, bir hayvan alıp kesebilir. (Kurbanı almaya aldırmaya, kesmeye kestirmeye, etini dilediğin gibi tasarruf etmeye seni umumi vekil ettim) demek koşul değildir. Denilirse daha iyi olur.

Kurban için vekâlet

Sual: Birine kurbanlık hayvanı satın alıp kesmesi için, (Benim kurban işini hallet) dense, vekâlet verilmiş olur mu? O kimse, satın alıyor, kesiyor ve etini bize getiriyor. Bu kurbanlık sahih oluyor mu?

Evet, öyle söylemekle vekâlet verilmiş olur. Vekil, onun ismine bir hayvan alıp kesebilir. Hattâ para almasa da, kurban dine uygun kesilmiş olur. (Kurbanı almaya aldırmaya, kesmeye kestirmeye, etini dilediğin gibi tasarruf etmeye seni umumi vekil ettim) demek koşul değildir. Denilirse daha güzel olur. Denmese de kurban gene sahih olur.

Kurban parası azsa

Sual: Vekâletle kurban kesiyoruz. Mesela kurban başına 400 lira gönderiyorlar. 400 liraya kurban almamız imkânsızdır. 100 lira kendimizden katarak 500 liraya alsak yahut bir hayvan için bin lira veren de olsa, biz ona bir adet kurban kessek, dinen bir mahzuru olur mu?

Vekil esas gibidir. Birine vekâlet verince, ona para versek de, vermesek de; az versek de, çok versek de, kesilen kurban sahih olur. Bunun gibi birine hiç para vermeden (Zekâtımı ver!) desek, o da bizim adımıza zekât verse, zekâtımız verilmiş olur. Bu işlerin parayla değil, vekâletle alakası vardır. Vekil bu işleri paralı da, parasız da, kendinden para katarak da yapabilir.

Kurbanda vekil

Sual: İbni Âbidin’de, (Kurban satın almaya vekil olan, başkasını, bu da başkasını vekil edip, sonuncu vekil satın alsa, sahibi izin verirse caiz olur) deniliyor. Buna göre, vakfa vekâlet yoluyla kestirilen kurbanlar sahih olmaz. Bazı dernek ve vakıfların yaptığı yanlış olmuyor mu?

Diğerlerini bilmeyiz ama, İhlâs Vakfı senelerdir bu işi dine uygun olarak yapıyor. Art niyetlilere itibar etmemeli. Vakfın yetkilisine vekâlet veren, yalnızca satın almaya vekil etmiyor. Kurbanı almaya, aldırmaya, kesmeye, kestirmeye, etini ve derisini dilediği gibi tasarruf etmeye umumi vekil ediyor. Vekil eden zaten sonuncu vekile de izin vermiş oluyor. Öte Yandan izin almak gerekmiyor.

Sual: Kurbanı, satın alması ve kesmesi için, başkası vekil edilebilir mi?

Kurbanı satın alması, kesmesi ve etini dağıtma ve bunları dilediğine de yaptırması için birini vekil etmek ve parasını yahut diri hayvanı bu vekile vermek caizdir. Ancak, vekili keserken başında bulunması müstehaptır. Horoz, tavuk ve vahşi hayvanları, mesela geyiği kurban etmek haramdır. Mecusilere, yani ateşe tapanlara benzemek olur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.