2022 Emekli ve memur maaş zamları belli oldu!

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının sonrasında memur ve emekliye yönelik zam oranı da belli oldu.
Takip et
2022 Emekli ve memur maaş zamları belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre, milyonlarca emekli ve memurun beklediği haber geldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aralık ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklamasıyla memur ve emeklilere verilecek enflasyon farkı da belli oldu. Bu rakamlara göre memur ve memur emeklinin 2022 senesi ilk altı aylık dönemde alacağı maaş zammında enflasyon farkı 20,65 oldu. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin ocak maaşlarında yüzde 5 artış yapılacak. Bu yüzde 5’lik zamma, 6 aylık enflasyon oranının yüzde 3’ü geçen kısmı da eklenecek. Böylelikle toplamda yüzde 25,65 oranında zam yapılması bekleniyor.

SON DAKİKA | 2022 EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI NE KADAR OLDU?

Memur ve memur emeklilerine yapılacak olan zam oranlarını tespit eden 2021 senesi Temmuz-Aralık enflasyon rakamı belli oldu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre senelik enflasyon yüzde 36,08 olurken Aralık ayı TÜFE yüzde 13,58 oldu.

MEMUR VE EMEKLİSİ MAAŞINA NE KADAR ZAM ALACAK?

Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme ile tespit edilen 2022 senesi zammı ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay içinse yüzde 7 zamdı. 2023’ün ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için de yüzde 6 zam yapılacak.

2022’de ilk 6 aylık süreçte enflasyon yapılacak olan yüzde 5’lik zam oranını aştı. Bundan dolayı maaşlara yüzde 25,65 oranında fark yansıtılacak.

2022 SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ MAAŞ ZAMMI

Aralık ayı enflasyon rakamlarıyla beraber ilk hesaplamalara göre SSK – Bağkur emeklisi zammı yüzde 25,48 olacak.

2022 EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

En düşük memur maaşı 4.176,11 TL
Ssk 200 öncesi ssk 3 bin 292 lira 90 kuruş
200 sonrası 2 bin 041 lira
Bağkur esnaf: 2 bin 948
Tarım emeklisi 2 bin 343 lira 35 kuruş

Sabah’ta yer verilen habere göre SSK, Bağ-Kur emekliliklerine en alttan yukarı doğru kademeli artış beklenirken, Ocak ayında 2 bin liranın altında olan emeklilere 500 lira eşit zam yapılması düşünülüyor.

REFAH PAYI GÜNDEMDE

Bu zammın üstüne, memur konfederasyonlarının 2021’de ekonomideki dalgalanma sebebiyle talep ettiği refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Bu hesaplama, aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

Ortalama 8,5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları da bu senenin ikinci 6 ayına ait enflasyon rakamıyla tespit edilecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

KABİNE TOPLANTISINDA DA GÜNDEME GELMESİ BEKLENİYOR

Öte Yandan bugün günü gerçekleştirilecek kabine toplantısında memur maaşları için ek protokol de gündemde olacak.

Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından kabine mensuplarına bilgilendirme yapılması ve ek protokol için net bir çerçevenin çizilmesi bekleniyor.

Eğer bir ek zam gelirse de Ocak ayı maaşlarına bunun yansıtılması ve başka deyişle 15 Ocak’a kadar memur ek zammının netleştirilmesi bekleniyor.

Kabinede, öte yandan emekli maaşlarına ilişkin zamların da ele alınacağı söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.