adplus-dvertising

2022 Dünya Kupası neden Katar’da oynanıyor? Katar neden boykot ediliyor?

Dünya Kupası'nın Katar'da yapılacak olması futbol dünyasında tartışmalara neden oluyor. Dev turnuva yaklaşırken Almanya'da Bundesliga maçlarında açılan "Katar 2022'yi Boykot" pankartları dikkat çekiyor. Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’nın başlamasına kısa bir süre kala futbolseverler Dünya Kupası neden Katar’da? 2022 Dünya Kupası neden Katar’da oynanıyor? Merak ediyorlar.
Takip et
2022 Dünya Kupası neden Katar’da oynanıyor? Katar neden boykot ediliyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Kupası neden Katar‘da? Katar‘da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’nın başlamasına kısa bir süre kala futbolseverler Dünya Kupası neden Katar‘da? 2022 Dünya Kupası neden Katar‘da oynanıyor? Merak ediyorlar. İşte detaylar…

DÜNYA KUPASI NEDEN KATAR’DA?

Aralık 2010’da yapılan oylama sonucunda, FIFA tarafından açıklanan ev sahibi ülke Katar olmuştur. Turnuvadaki maçlar, 5 farklı şehirde ve 8 farklı stadyumda oynanacaktır.

Katar Futbol Federasyonu tarafından organize edilen ilk Dünya Kupası organizasyonu olan bu turnuva bünyesinde çeşitli ilkleri ve sonları barındırmaktadır. Öncelikle Arap ve Müslüman dünyasında düzenlenen ilk Dünya Kupası’dır. Turnuvanın ayrıca Orta Doğu’daki ilk, Güney Kore ile Japonya’nın ev sahipliği yaptığı 2002’deki FIFA Dünya Kupası’ndan beri Asya’daki ikinci Dünya Kupası olma özellikleri bulunmaktadır. Bu turnuvanın bir diğer farkı, 32 millî takımın yer aldığı son Dünya Kupası olmasıdır, çünkü 2026’dan itibaren takım sayısının 48’e çıkarılması kararı alınmıştır.

Katar’daki yoğun yaz sıcağı nedeniyle bu Dünya Kupası, Kasım ayının sonundan Aralık ayının ortasına kadar gerçekleştirileceği için Mayıs, Haziran veya Temmuz aylarında yapılmayan ve Kuzey yarımkürede sonbaharda başlayacak olan ilk turnuva olacaktır. Turnuva nedeniyle Avrupa başta olmak üzere devam eden liglere ara verilmiştir. Bu nedenle organizasyon yaklaşık 29 günlük, yani diğerlerinden biraz daha kısa bir zaman diliminde oynanacaktır.

Turnuva, 20 Kasım 2022’de, TSİ 19.00’da, Havr şehrinde ev sahibi Katar’ın Ekvador ile oynayacağı maç ile başlayacaktır ve 18 Aralık 2022 tarihinde, TSİ 18.00’da, Lusail şehrinde oynanacak olan final maçı ile bitecektir. Turnuvanın sona ereceği 18 Aralık tarihi, aynı zamanda Katar Ulusal Günü’dür.

KATAR BOYKOT ÇAĞRISI NE DEMEK?

Dünya Kupası’nın Katar’da yapılacak olması futbol dünyasında tartışmalara neden oluyor. Dev turnuva yaklaşırken Almanya’da Bundesliga maçlarında açılan “Katar 2022’yi Boykot” pankartları dikkat çekiyor.

Ev sahibi ülkedeki insan hakları ve çevresel kaygıları vurgulamak isteyen kulüpler, taraftarlar ve oyuncular, kampanyaya destek veriyor.

Kampanyada, kadın hakları, LGBT topluluğu ve göçmen işçiler, demokrasi ve klimalı stadyumlarda turnuva düzenlemenin çevresel etkisi hakkındaki endişelere dikkat çekiliyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Katar’ın ev sahipliğini almak adına FIFA delegelerine oy vermeleri için rüşvet verdiğini iddia etti; Doha ve FIFA bunu yalanladı.

Mainz’de amatör bir kulüpte futbol oynayan Stefan Schirmer, Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesine ilişkin “tartışmalı karara” kamuoyunun dikkatini çekmek için kampanyada diğer gönüllülerle birlikte yer alıyor.

2022 Dünya Kupası neden Katar’da oynanıyor? Katar neden boykot ediliyor?

“6 bin 500 göçmen işçi öldü”

Katar’ın 2010’da Dünya Kupası ev sahipliğini kazanmasından bu yana ülkede 6 bin 500 göçmen işçinin öldüğü belirtiliyor.

Ancak Birleşmiş Milletler’e göre bu rakamın tamamı, işte veya stadyum inşa projelerinde çalışırken ölenler değil.

Katar, “doğrudan Dünya Kupası stadyumlarının inşasıyla bağlantılı” 37 ölüm olduğunu kaydetti.

Katar hükümeti, ülkenin çalışma yasalarında reforma gitti ve bir asgari ücret getirdi.

Ancak insan hakları örgütleri, Katar’da göçmen işçi suistimallerinin yaygın olduğunu ve çalışanların reformlarının tamamlanmadığını savunuyor.

‘2022 Katar’ı Boykot’ kampanyası, insanları kendi yöntemleriyle boykot etmeye teşvik ediyor.

Kampanya, taraftarların TV’deki maçları izlememesini ve barların etik nedenlerle müsabakaları göstermemesini umuyor.

Schirmer, “Hiçbir Dünya Kupası maçı izlemeyeceğim. Mainz’deki kulübümüzde çeyrek final, yarı final ve final boyunca diğer takımlara karşı hazırlık maçları organize ettik” dedi.

Alman futbolcu, “Barların ve kulüplerin yaratıcı olmasını ve taraftarlar için alternatif etkinlikler sunmasını istiyoruz. Katar’ı boykot sadece çok küçük eylemlerin bir toplamı, ancak birlikte ses getirebiliriz ve bunun olumlu bir etkisi olabilir.” ifadelerini kullandı.

Katar, Euronews’in boykot kampanyasıyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.