2021’de İstiklal Marşı etkinlikleri neler? Erdoğan genelgeyi yayımladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021’in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Senesi olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımladı.
Takip et
2021’de İstiklal Marşı etkinlikleri neler? Erdoğan genelgeyi yayımladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla bugünkü Resmi Gazete’de yer verilen 2021/6 sayılı genelgede, İstiklal ve istikbal mücadelesinin en çetin günlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Milli Marş olarak kabul edildiği anımsatıldı.

Büyük zorluklarla kazanılmış bağımsızlık mücadelesinin abidevi ifadesi olan Milli Marş’ın, ülke sathında tüm milleti şamil olarak milli benlik ve kimlik haline dönüştürdüğü söylenen genelgede, “Özgürlük, bağımsızlık ve Milli Mücadele’nin en mühim belgelerinden biri olan İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. sene dönümü olması münasebetiyle, 4/5/2007 tarihli ve 5649 sayılı Yasaya 24/12/2020 tarihli ve 7261 sayılı Yasayla eklenen geçici 1’inci madde uyarınca, 2021 senesi İstiklal Marşı Senesi olarak kabul edilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Genelgede, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Senesi olarak anılacak ve kutlanacak 2021 senesi boyunca tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı’nın manasını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemini anlatmak maksadıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstiklal Marşı’nın kabulünü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliklerinin düzenleneceği söylendi.

Sene boyunca düzenlenecek etkinliklerin, İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Ile Ilgili Yönetmelik ile yaratılan Merkez Yürütme Kurulunca yürütüleceği ve koordine edileceği kaydedildi.

‘Kurumsal kimliğe uygun biçimde kullanılacak’
Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirleneceklerin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabileceği vurgulanan genelgede, etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanların Kurul tarafından tespit edilecek kurumsal kimliğe uygun biçimde kullanılacağı bildirildi.

Bu kapsamdaki proje ve etkinliklere ait giderlerin alakalı kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacağına işaret edilen genelgede, Erdoğan, “2021 Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Senesi kutlamaları kapsamında sene boyunca düzenlenecek etkinliklerin en iyi biçimde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda gereğini rica ederim.” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.