2021 yılı Dini günler takvimi açıklandı! Regaib Kandili ne zaman?

Üç ayların habercisi olan Regaip kandili Recep ayının ilk cuma gecesi kutlanır. İslam dünyası için rahmet ve bereket gecesi olarak anılan, Müslümanların dua, namaz gibi ibadetlerle geçirdiği özel gün Regaip Kandilinin başlayacağı tarih en çok araştırılan konulardan birisi oldu. Peki yarın kandil mi? Regaib kandili ne zaman idrak edilecek? İşte 2021 dini günler listesi.
Takip et
2021 yılı Dini günler takvimi açıklandı! Regaib Kandili ne zaman?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Regaip kandili, halk arasında üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayının başlamasının habercisi olarak bilinir. 2021 yılının ilk kandili olacak bu maneviyatlı günde Allah’ın rızasını kazanmak için müslümanlar dua etme, namaz kılma ve Kuran-ı Kerim okuma gibi ibadetleri yerine getirir.

Anlam olarak “ “Reğa-be” kökünden gelen Regaip Kandili, kendisine rağbet edilen, arzulanan ve talep edilen anlamı taşımaktadır. Bu özel günde her türlü istek ve arzumuzu iyiyi, doğruyu ve güzeli Rabbimize yönetmeliyiz. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler listesini yayınladı. Peki Regaip Kandili ne zaman? İşte üç aylar öncesinde manevi duygularımızın yükseldiği Regaip Kandilinin başlayacağı tarih…

2021 REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

3 aylar, 2021 yılında Receb ayının ilk günü olan 13 Şubat günü başlayacak.

3 ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile 18 Şubat Perşembe gerçekleşecek.

Miraç Kandili 10 Mart günü, Berat Kandili ise 27 Mart günü idrak edilecek.

Ramazan ayı ise 13 Nisan’da başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 Dini Günler Takvimine göre 2021 yılının ilk kandili olma özelliği taşıyan Regaip Kandili 18 Şubat Perşembe günü idrak edilecek.

REGAİP KANDİLİ’NİN ÖNEMİ!

Regaip Kandilini diğer kandillerden ayıran en önemli özelliği hem Recep ayında bulunması hem de Cuma günü idrak edilmesinden ötürüdür. Regâip gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Bu gece ibadet edenin tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir.

2021 yılı Dini günler takvimi açıklandı! Regaib Kandili ne zaman?

Bu aya Recebü’l-asabb’da denilmiştir. Yani iyiliklerin isabet ettiği Recep ayıdır. Recep ayına “tövbe” ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili’nde günahlarını kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

Günlük hayatımızda her an gördüğümüz trafik ikaz levhaları gibi insan hayatında da belirgin işaretler ve dönüm noktaları vardır. Bunlar, belirli günler, kandiller ve bayramlardır.

Kandiller zincirinin ilk halkası olan Regaip Kandilindeki “Regâip” kelimesi, Arapça bir kelime olan “re-ğa-be” kökünden gelmektedir. “re-ğabe”, kelime olarak, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir.

Zamanın her anı değerlidir ve boşa harcanan zamanın telafisi mümkün değildir. Bu nedenle insan ömrünün her anı çok değerlidir. Ancak bazı zamanlar vardır ki onların kıymeti diğer zamanlardan daha fazladır. Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı da bunlardan biridir. Halk dilinde “üç aylar” olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir mevsime girişimizin habercisidir. Milletimizin “kandil” olarak adlandırdığıbu geceler, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır. Tarihimizde Osmanlı padişahı II.Selim döneminde (1566-1574) camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere kandil geceleri denilmiştir.

Regaip kandili bilhassa 18. asırda, tekke ve zaviyelerde gösterişli törenlerle kutlanmış, tasavvuf ehli olan şairlerce bu gece için “regâibiye” denilen şiirler yazılmıştır. Regâib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu  geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Regaibin diğer kandillerden farklı oluşu hem Recep ayında bulunması hem de Cuma gecesi oluşudur. Ayrıca Recep ayının hususiyetlerinden birisi de Regaib Kandili ve Mirac Kandili olarak bilinen iki kandilin bu ayda bulunmasındandır.Bu günler ve geceler, kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından önemlidir. Regâib kelimesi Kur’an’da “Regaib” şeklinde geçmemektedir. Ancak “reğabe”den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur’ân’da sekiz yerde geçmekte ve “reğabe”nin ifâde ettiği mana için kullanılmaktadır2 Terim olarak Regâib, Türkçe’de kandil dediğimiz mübârek gecelerden biridir.

REGAİB KANDİLİ FAZİLETİ 

Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. Recep ayının fazileti iyilik ayı : Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya ‘Recebü’l-asabb’ da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına ‘tövbe’ ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili’nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

REGAİP KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALIDIR?

Bu geceye özel bir ibadet şekli bulunmamasına karşın bu anlamlı günü tevbe, dua ve ibadetle geçirmek sevap kazanmaya vesile olur. İşte bu anlamlı günlerde yapabileceğiniz davranış ve ibadetler;

Kur’an-ı Kerim okunmalı

Peygamberimiz (a.s.m)’ın mübarek duası olan Cevşen-ül Kebiri okunmalı

Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet etmeli

Allah rızası için namaz kılmalı,

Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yapmalı,

Günahların bağışlanması için Allah’tan af dilenmeli ve tövbe edilmeli,

Sevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okunmalı,

Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua etmeli,

Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirmeli,

Dargın ve küskünleri barıştırmalı,

Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı,

Hayattaki büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefonla aranarak tebrik edilmeli,

Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli.

2021 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ!

2021 yılı Dini günler takvimi açıklandı! Regaib Kandili ne zaman?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.