adplus-dvertising

2021 MEB Açık Lise sınavları online mı düzenlenecek? AÖL 3. dönem sınavları ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Açık Lise sınavları yılda üç kez düzenleniyor. Lise diploması sahibi olmak isteyen binlerce aday 1 ve 2. dönem sınavlarının ardından AÖL 3. dönem sınavları ne zaman yapılacak? sorusuna yanıt arıyor. MEB pandemi nedeniyle sınavların online yapılması kararını almıştı. İşte AÖL 2020-2021 sınav tarihleri…
Takip et
2021 MEB Açık Lise sınavları online mı düzenlenecek? AÖL 3. dönem sınavları ne zaman yapılacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2 milyondan fazla öğrencinin eğitim aldığı AÖL 3. dönem sınav tarihleri gündem oldu. Öğrenciler sınav takviminin yanında sınavların nasıl yapılacağını merak ediyor. Normal şartlar altında Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirilen ve en fazla öğrencinin katıldığı sınavlardan olan Açık Öğretim Lisesi, sınavları AÖK Bilgi Yönetimi üzerinden çevrimiçi olarak düzenlendi. 2. dönem sınav sonuçları merak edilirken adaylar yeni sınav tarihlerini öğrenerek sınavlara hazırlanmak istiyor. Peki AÖL 3. dönem sınavları nasıl yapılacak? İşte Açık Liseye dair tüm gelişmeler…

AÖL 3. Dönem Sınavları Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Lisesi 3. dönem sınav tarihlerini yayınlamadı. Açık Lise 2. dönem sınav sonuçlarının ilan edilmesinin ardından takvimin açıklanması bekleniyor. AÖL 1. dönem sınavları 25 Şubat’ta, 2. dönem sınavları 25 Mart tarihinde gerçekleştirildi.

AÖL 3. Dönem Sınavları Online Mi Yapılacak?

AÖL 3. dönem sınavlarının yapılmasına ilişkin resmi bir açıklama bulunmazken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçmişte yaptığı açıklamada “ Bazı sınavlar var mesela açık öğretim sınavları biz bunları uzaktan yapacağız. Çünkü Almanya’dan da sınava giren var çeşitli illerden de sınavlara giren” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklama doğrultusunda AÖL 3. dönem sınavlarının çevrimiçi olarak düzenlenmesi bekleniyor. Resmi bir açıklama geldiğinde detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Açık Lise Sınavları Online Olarak Nasıl Yapılıyor?

Açık Öğretim Lisesi sınavları çevrimiçi olarak AÖK Bilgi Yönetimi Sistemi üzerinden düzenleniyor. Adaylar T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile online sınav ekranına giriş yapıyor. Adaylara sorumlu tutuldukları her ders için çoktan seçmeli 20 soru soruluyor. 25 dakika sonunda AÖL sınavları sona eriyor. Adaylar cevap vermeden geçtikleri sorulara geri dönüş yapamazken sınav ekranında herhangi bir farklı pencere açılmasına izin verilmiyor.

2021 MEB Açık Lise sınavları online mı düzenlenecek? AÖL 3. dönem sınavları ne zaman yapılacak?

100 puan üzerinden değerlendirilen AÖL sınavlarında bir doğru yanıtın puan olarak karşılığı 5’dir. 20 soru üzerinden en az 9 soruya doğru yanıt veren (45 puan) adaylar derslerini başarıyla tamamlamış oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz dönem aldığı karar ile mezun olacak öğrenciler için gerekli toplam krediyi 170 olarak belirledi.

AÖL Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Açık Öğretim Lisesi, 2. dönem sınavları 29 Mart itibariyle tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı takvimde 5 gün içerisinde öğrencilerin sorulara ve sınavın uygulanmasına ilişkin itirazda bulunabileceğini açıkladı. 1. dönem online sınav sonuçları sınavın tamamlanmasının ardından 10 gün içerisinde erişime açıldı. Bu sınav sonuçlarının da benzer şekilde 10 gün içerisinde açıklanması öngörülüyor.

2021 MEB Açık Lise sınavları online mı düzenlenecek? AÖL 3. dönem sınavları ne zaman yapılacak?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.