2021 Kurban fiyatlarında yüzde 30 zam var!

2021 kurbanlıklar kaç para? Anadolu’nun çeşitli illerinden TIR’lara yüklenen kurbanlık büyükbaş hayvanlar bu gece İstanbul’a giriş yaptı. Geçen seneye göre fiyatlar ortalama yüzde 30 artarken, büyükbaş kurbanların fiyatları 17-18 bin liradan başlıyor…
Takip et
2021 Kurban fiyatlarında yüzde 30 zam var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Anadolu’nun bir çok ilinden kurbanlıkları taşıyan TIR’lar dün akşam saatlerinde İstanbul girişinde bulunan park alanında beklemeye başladı. Saatler 00.00’ı gösterdiğinde araçlar hareket ederek kurbanlıklar hayvan pazarlarındaki yerlerini almaya başladı.

Büyükbaş hayvanların şehre getirilmesine izin verilmeye başlandığı günün ilk saatlerinden itibaren Anadolu yakasında Kuzey Marmara Otoyolu girişleri Mecidiye gişeleri denetim noktasında, Kuzey Marmara Otoyolu çıkış gişeleri ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü girişinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince kontroller sıklaştırıldı. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, zabıta ekipleri ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de destek verdiği denetimlerde çeşitli illerden şehre getirilen kurbanlıkları taşıyan araçlar durduruldu.

Ekipler, kurbanlıkların pasaportları, küpeleri ve Avrupa yakasına götürülecek olanlarda şap hastalığı bulunup bulunmadığına ilişkin sağlık raporlarını inceledi. Şehre giriş yapan araçlardaki küçükbaş ve büyükbaş hayvanların hastalık ve belge kontrolleri yapılarak uygunsuz hayvanların girişine izin verilmeyecek.

Zorluk içerisindeyiz

Bitlis’ten İstanbul’a gelen Ercan Selçuk, şunları belirtti; “30 saatten fazla yoldayız. Şu anda burada bekleme yapıyoruz. Hava serin. Hayvanlarımızda bir sıkıntı yok şu an. Bütün hayvanlarımız şap aşıları olsun, çiçek aşısı olsun veteriner hekimin gözetiminde yetiştirip buraya kadar getirdik. Bir sürü zorluklar içerisindeyiz. Hayvanları Avrupa Yakası’na getirmediğimiz zaman hem müşterilerimiz tanıdıklarımız zorluk çekiyor hem de çiftçi.”

17-18 bin liradan başlıyor

“Çiftçinin vaziyetini görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. Kadıköy Yeni Sahra’da duruyoruz, çadırlarımız kuruldu. 23-24 hayvanımız var. Fiyatları değişiyor. Tahminen 17-18 bin liradan başlıyor. 25-30 bin liraya kadar hayvanlar bulunuyor bizde. Fiyatlar geçen yıla göre biraz daha pahalı. Yem oranına göre maliyet oranına göre tabi ki hayvanın üstüne aktarmamız gerekiyor.”

1 senede yüzde 30 zam

Kurban pazarları ve satıcılar hazırlıklarına henüz başlarken vatandaşların bir öbür alternatifleri de zincir marketler. Uzun süredir kurban bayramları öncesi kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışı hizmeti veren zincir marketlerde fiyatlar bu yıl cep yakıyor. Kurbanlık piyasasında son hazırlıklar sürerken zincir marketler de 2021 senesi kurban bayramı öncesinde fiyatlarını açıkladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, geçtiğimiz sene fiyatların 2019’a göre büyükbaşta yüzde 14.61, küçükbaşta ise yüzde 18.81 arttığını açıklamıştı. Bu sene kurban pazarları henüz kurulumunu tamamlamadığı için pazarlardaki piyasanın vaziyetini saptamak için erken olsa da marketlerdeki fiyatlar, hayvancılıkta yükselen maliyetlerin et fiyatlarına yansıdığının habercisi.

Marketlerin geçmiş senelerde açıkladığı fiyat bilgilerinden derlenen bilgilere göre, son bir senede kurbanlık satış fiyatlarında kimi marketlerde yüzde 18 artış meydana gelirken kimi marketlerde bu oran yüzde 30’a kadar yükseliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.