2020 lise taban puanları ve lise kontenjanları ne zaman açıklanacak?

LGS sınavı 20 Haziran tarihinde sayısal ve ve sözel oturum olarak gerçekleşti. Merkezi yerleştirme sınavını tamamlayan adaylar 2020 lise taban puanlarını merak ediyor. MEB Bakanı Ziya Selçuk 16 Temmuz’da sonuçlarının açıklanmasının ardından lise tercihlerinin başlayacağını açıkladı. Peki 2020 LGS kontenjanları ne zaman açıklanacak? İşte 2020 LGS yüzdelik dilim ve taban puanları
Takip et
2020 lise taban puanları ve lise kontenjanları ne zaman açıklanacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstedikleri lisede eğitim almak isteyen binlerce öğrenci 2020 lise taban puanlarını araştırmaya şimdiden başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk LGS sonuçlarının 16 Temmuz’da açıklanacağını duyurdu. LGS tercih kılavuzu sonuçların ilan edilmesinin ardından açıklanacak. MEB Bakanlığı tarafından kılavuzun yayınlanması ile 2020 lise taban puanları belli olacak. İşte LGS yüzdelik dilim ve lise kontenjanlarıyla ilgili yaşanan son gelişmeler…

2020 LİSE TABAN PUANLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Lise taban puanları tercih işlemlerinin başlamasıyla birlikte belli olacak. Öğrenciler Liseye Geçiş Sınavından aldıkları puanlara ve açıklanan lise taban puanlarına göre tercih yapacak. Henüz 2020 lise taban puanları açıklanmadı. 16 Temmuz’da sonuçların ilan edilmesiyle lise puanları belli olacak.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

MEB Bakanlığı tarafından LGS tercihlerinin yapılacağı tarih ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 2019 yılında yapılan Liseye Geçiş Sınavı sonuçları 24 Haziran tarihinde açıklanmış, bir gün sonra 25 Haziran’da tercih tabloları açıklanmıştı. Adaylar 1-12 Temmuz’da tercihlerini yapmıştı. 2020 yılında LGS tercihlerinin 20-21 Temmuz tarihlerinde başlayacağı düşünülüyor.

LGS TERCİHİ NASIL YAPILACAK?

Lise tercihleri öğrenci ve veli tarafından E-okul veya herhangi bir ortaokul imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapıldı. Tercihler ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılarak yapıldı. 2019 yılında yapılan tercihlerde adaylar, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla beş, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla beş, ‘Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 lise tercihinde bulundular.

LGS TERCİH ROBOTU

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılında LGS kapsamında lise tercihi yapacak adaylar için bir kayıt tercih robotu hazırlamıştı. Tercih rehberi, E-okul üzerinden veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin erişimine açıldı. Adaylar tercih robotunu kullanarak istedikleri yüzdelik aralarıklarını görüntüleyebildi. Tercih robotu sayesinde adaylar hem il hemde ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görüntülediler. Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018’e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabildi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK AÇIKLAMA YAPTI!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 20 Haziran tarihinde yapılan LGS sınavıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sınav sonrası hiçbir sorunun iptal olmadığını vurgulayan Selçuk sonuçların uzmanlar tarafından hazırlanan değerlendirme raporuyla birlikte 16 Temmuz’da açıklanacağını duyurdu. Değerlendirme raporunda öğrencilerin gösterdikleri performans ve testlerin özellikleri detaylı şekilde ele alınacak. 16 Temmuz Perşembe günü merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih kılavuzunu açıklanacak. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak Tercih Kılavuzu’nda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.