adplus-dvertising

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından İzmir’de devam eden Efes-2022 tatbikat alanında yapılan bilgilendirme toplantısında terörle mücadele harekatından sınır güvenliğine, Suriye ve Ege-Akdeniz-Kıbrıs konularından Ukrayna savaşına kadar birçok konuda açıklama yapıldı.
Takip et
2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin planlı en büyük tatbikatı olan Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı devam ederken, Milli Savunma Bakanlığı tarafından tatbikat sahasında basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Deniz Yüzbaşı Burcu Naliç Yokuva, “Milli Savunma Bakanlığı’nın bütün birlik ve kurumları, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için görevlerini azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle mücadelenin yanı sıra mavi vatanda ve ülke semalarında hak, ilgi ve menfaatleri koruduğunu ifade eden Naliç Yokuva, TSK’nin dünyanın birçok coğrafyasında bölgesel, küresel barış ve istikrara katkı temin etmeyi sürdürdüğünü belirtti.

FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı mücadelenin artan bir şiddet ve tempoda, terörü ve teröristleri kaynağında etkisiz hale getirme anlayışı ile devam ettiğini ifade eden Naliç Yokuva, “1 Ocak’tan itibaren Irak’ın kuzeyinde 38’i büyük, 142’si orta çaplı olmak üzere 180 operasyon icra edilerek 425 terörist, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Öte Yandan, ‘Pençe’ serisi operasyonlar çerçevesinde son olarak 17 Nisan’da Metina, Avaşin-Basyan ve Zap bölgesinde başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu başarıyla icra edilmekte, terör yuvaları tek tek parçalanmaktadır. Bütün operasyonlarımızda olduğu gibi Pençe-Kilit Operasyonunda da amacımız, halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamaktır.

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51. maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda yalnızca terörist hedeflere karşı icra edilen Pençe-Kilit Operasyonunda teröristlere ait çok sayıda silah, mühimmat ve mayın/EYP ele geçirilmiş, öte yandan 184 mağara ve sığınak tahrip edilmiştir. Pençe Serisi operasyonlar çerçevesinde bugüne kadar 195’i Pençe-Kilit Opersayonunda olmak üzere toplam bin 130 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teröristler dışında bir hedefinin bulunmadığını bir defa daha vurgulamak istiyoruz. Nasıl ki DEAŞ Müslümanları temsil etmiyorsa PKK terör örgütü de Kürt kardeşlerimizi temsil etmemektedir” şeklinde konuştu.

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

“39 bin 177 şahıs hududu geçemeden önlendi”

2022 senesinde İran sınırında 39 bin 177 şahsın yurda kaçak girişinin engellendiğini açıklayan Naliç Yokuva, 966 şahsın da yakalandığı ifade etti. Alınan ilave ve etkin önlemler sayesinde 1 Nisan’dan bugüne kadar bütün hudutlardan kaçak yollarla geçmeye çalışan bin 400 şahsın yakalandığını söyleyen Naliç Yokuva, “Bu şahıslardan 129’u FETÖ üyesi olmak üzere 194’ü teröristtir. 38 bin 261 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Gene bu dönemde icra edilen operasyonlarda bin 7 kilogram uyuşturucu, 4 bin 250 tane muhtelif uyuşturucu hap, 3 bin 750 paket sigara ve 552 tane muhtelif silah ele geçirilmiştir. Sınırlarımızın güvenliği, alakalı bakanlık ve kurumlarla koordineli olarak zorlu iklim ve arazi koşullarında, ‘Hudut, namustur’ anlayışı ile aralıksız olarak sağlanmaktadır” diyerek konuştu.

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

Suriye’den 476 taciz atışı

Suriye’de yaşamın normalleşmesine yönelik insani yardım ve altyapıyı destekleme faaliyetlerinin sürdüğünü de söyleyen Naliç Yokuva, “Terör örgütlerinin; başta Tel Rıfat, Münbiç ve Fırat’ın doğusu olmak üzere öbür bölgelerden de sivillere ve birliklerimize saldırı arayışları sürmektedir. 1 Ocak’tan itibaren harekat bölgelerimize terör örgütü tarafından 476 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın anında müdahalesi ile bin 256 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Birliklerimizin güvenliği için lüzumlu her türlü önlem alınmaktadır. Suriye’nin kuzeyindeki harekât bölgelerinde yapmış olduğumuz mutabakatlara uyuyor, muhataplarımızdan da uymalarını beklediğimizi bir defa daha ifade ediyoruz. Gene, muhataplarımızla yaptığımız görüşmelerde çok teferruatlı bir biçimde, bütün somut delilleriyle ortaya koyduğumuz PKK’nın YPG, YPG’nin de PKK olduğunun, aralarında bir fark olmadığının herkes tarafından anlaşılmasını bekliyoruz. DEAŞ’la mücadele isimi altında uluslararası kamuoyunda kendini meşrulaştırmaya çalışan eli kanlı PKK/YPG terör örgütü başta olmak üzere, bölgede sağlanan barış ve istikrarı bozmak amacıyla sivillerin hayat hakkını ellerinden alanlara karşı, masum ve mazlumları gözeterek Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğimizi, dünyanın da bu insanlık suçuna sessiz kalmaması gerektiğini bir defa daha vurgulamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

Yunanistan’dan 953 ihlal

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ege’de, Akdeniz’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, ilgi ve menfaatlerini korumaya devam ettiğini söyleyen Naliç Yokuva, “Bütün sorunlarımızın uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözümü için büyük çaba harcanmaktadır. Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkileri ve müttefiklik ruhu içindeki bütün iyi niyetli ve samimi yaklaşımlarına karşın Yunanistan gerginliği tırmandırıcı, saldırgan söylem, tahrik ve hukuk tanımaz eylemlerine maalesef devam etmekte, yaptığımız bütün diyalog ve görüşme çağrılarımızı yanıtsız bırakmakta ve ülkemize karşı yönelttiği temelsiz suçlamalarını sürdürmektedir. Yunanistan, askeri deniz ve hava araçları ile Gayri Askeri Statüdeki Adalara yönelik ihlallerine devam etmekte olup 2022 senesinde 953 ihlal gerçekleştirmiştir. Gene bu dönemde söz konusu adalara 24’ü savunma bakan yardımcısı tarafından olmak üzere 73 ziyaret gerçekleştirilmiş, uluslararası hukukun ihlaline devam edilmiştir. Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalara yönelik askeri faaliyetleri, Lozan ve Paris Barış antlaşmalarının gayri askeri statüye ilişkin hükümlerinin ‘esastan ihlali’ manasına gelmektedir.

Söz konusu ihlal ve ziyaretlere karşı diplomatik kanallardan lüzumlu girişimlerde bulunulmakta, mütekabiliyet çerçevesinde faaliyetler yürütülmektedir. Temennimiz; Türk ve Yunan halkının bölge zenginliklerinden de adil bir biçimde istifade ederek barış, refah ve güven içinde yaşaması, Ege Denizi’nin Türkiye ve Yunanistan arasında dostluk denizi olmasıdır. Bir öbür mühim husus da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin adadaki durumudur. Kıbrıs’ta egemen, eşit, bağımsız iki devletin tek çözüm olduğunu vurguluyoruz. Garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bugün de Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız. Türkiye garantör devlet olarak uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir” diyerek konuştu.

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

Rusya-Ukrayna Savaşı

“Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında meydana gelen bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil eden gelişmeleri yakından takip ediyoruz” diyen Naliç Yokuva, “Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik uluslararası hukuka aykırı bu vaziyetin, gerginliğin bir an önce azaltılarak, diplomatik yollarla çözülmesi çağrımızı tekrarlıyor, daha çok can kaybı yaşanmaması, huzur ve istikrar sağlanması için acilen bir ateşkes ilan edilmesinin mühim olduğunu bir defa daha vurguluyoruz. Karadeniz’de güvenliğin sağlanması için Montrö Sözleşmesi ile kurulan statükonun korunması gerektiğine inanıyoruz. Ülkemiz, insani yardım konusunda üstüne düşeni bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya, ilkesel bir tutumla uluslararası hukuk çerçevesinde Karadeniz’de ve bütün dünyada barış, diyalog, huzur ve refah içinde meydana gelmesi için gayret göstermeye devam edecektir” dedi.

“NATO’nun genişlemesi, hassasiyetlerimize gösterilecek saygı oranında manalı ve mühimdir”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, 2. büyük ordusu olarak NATO’nun güvenliğinin tam merkezinde olmaya devam ettiğini ifade eden Naliç Yokuva, “Bir güvenlik örgütü olarak en büyük mücadele alanlarından biri küresel terörizm olan NATO içerisinde; İttifak mensubu bir ülkeye saldıran; asker, polis ve sivilleri şehit eden terör örgütüne destek olmak müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu desteği verenlerin NATO içerisinde yeri olmamalıdır. Türkiye’nin; 85 milyon vatandaşını ve aynı zamanda NATO’nun da sınırları olan sınırlarını terör örgütlerine karşı koruma hassasiyeti bulunmaktadır. NATO’nun genişlemesi, hassasiyetlerimize gösterilecek saygı oranında manalı ve mühimdir. Ülkemiz, bölge ve dünya barışı için problemlerin her zaman diyalogla çözümünden yanadır. Küresel ve bölgesel güvenlik ve istikrarın tesisi için elinden geleni yapmaya devam etmektedir. Bu çerçevede; 19 Mayıs 2022 tarihinde Genelkurmay Başkanımız Brüksel’de NATO Genelkurmay Başkanları toplantısına katılım sağlamış, Japonya ve İtalya Genelkurmay Başkanları ile ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar, 15-16 Haziran 2022 tarihlerinde Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısına, 29-30 Haziran 2022 tarihlerinde ise Madrid’de Cumhurbaşkanımıza refakaten NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine katılım sağlayacaktır. Karadeniz’in yanı sıra Balkanlar’daki ülkelerin istikrarı, siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ülkemiz için olduğu kadar bölge barışı ve huzuru için de mühimdir. Bu çerçevede, başta Kosova ve Bosna-Hersek olmak üzere bütün Balkan ülkelerinin birlik ve bütünlük içinde mevcudiyetini sürdürmesini istiyoruz. Ülkemiz, İttifak’a katıldığı 1952 senesinden bu yana üstlenmiş olduğu bütün görev ve misyonları başarı ile yerine getirmeye, NATO’nun aktif ve yapıcı bir mensubu olmaya devam edecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri de; Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği ve AGİT görevleri ve ikili anlaşmalar çerçevesinde Libya’dan Kosova’ya, Azerbaycan’dan Bosna Hersek’e, Katar’dan Somali’ye kadar birçok coğrafyada dünya barışına da katkıda bulunmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

2015’ten bu yana 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirildi

“Bugüne kadar 24 bin 387 personel ihraç edildi”

FETÖ ile mücadele çerçevesinde Milli Savunma Bakanlığı’nın bütün birimlerinin lüzumlu hassasiyeti gösterdiğini ifade eden Naliç Yokuva, “Yeni bilgi, belge ve veriler ışığında FETÖ ile mücadelemiz kararlılıkla sürdürmektedir. 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 24 bin 387 personel ihraç edilmiştir. 781 personel hakkında ise idari süreç devam etmektedir. 1 Ocak-3 Haziran 2022 tarihleri arasında; 428 personel ihraç edilmiş, 258 emekli personelin rütbeleri geri alınmış, 249 personel göreve iade edilmiş, 22 emekli personelin rütbesi iade edilmiştir. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde FETÖ ile iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya dek mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Netice olarak; aynı anda birden fazla harekât alanında mücadele eden, dünyanın birçok bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasında görev alan başta Türk Silahlı Güçlerimiz olmak üzere Milli Savunma Bakanlığının bütün birlik ve kurumları; binlerce senelik şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerlerimizden aldığı ilhamla ve asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı kuvvetle kendisine tevdi edilen her türlü görevi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarma azim ve kararlılığındadır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.