20 yaş altı gençler toplu taşıma kullanabilir mi? 20 yaş altı velisiyle otobüse, minibüse binebilir mi?

Vatandaşlar, 20 yaş altı gençler toplu taşıma kullanabilir mi? sorularını araştırıyor. Son gelen bilgilere göre ise 20 yaş altının toplu taşımaya binmesi de yasaklanacak. Detayları sizler için derledik. Geçtiğimiz aylarda 65 yaş üzeri ve 20 yaş altına verilen toplu taşıma yasakları merak edilmeye devam ediyor. 20 yaş altı yasak saatleri haberimizde...
Takip et
20 yaş altı gençler toplu taşıma kullanabilir mi? 20 yaş altı velisiyle otobüse, minibüse binebilir mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

20 yaş altı toplu taşıma kullanabilir mi? İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında belediyeler açıklamalarda bulunurken ilk defa uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşti.

Toplu taşımaya HES zorunluluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği ortak kararı ile 15 Ocak 2021 sonrasında İstanbulKart’ında HES kodu olmayan vatandaşların toplu taşımayı kullanamayacakları açıklandı. https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ HES kodu tanımlamaları İstanbulKart sitesi üzerinde yapılabilecek.

20 YAŞ ALTI OTOBÜSE BİNMEK YASAK MI?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 Ocak’tan itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altı tüm vatandaşların toplu taşıma kullanımının engelleneceğini duyurdu.

Daha önce HES kodu eşleştirilmesi yapılmayan İstanbulkartların kullanımının 15 Ocak’tan itibaren yasaklanacağını duyuran İBB’den yeni bir açıklama daha geldi. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, 15 Ocak tarihinden itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların toplu taşıma kullanımının engelleneceği belirtildi. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İstanbul Valiliği Hıfzıssıhha kararına göre Covid-19 önlemleri kapsamında 15 Ocak 2021’den itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altı tüm vatandaşlarımızın toplu taşıma kullanımı engellenmiştir.

HES KODU ZORUNLULUĞU DA BAŞLIYOR

Eylül sonunda İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle şehir içi toplum araçlarına da HES kodu uygulaması getirildiği duyurulmuştu. Genelgeyle Covid-19 tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekenlerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılarak, toplu ulaşım kullanımının geçici olarak engellenmesi amaçlanmıştı. İBB’de 15 Ocak’tan itibaren HES kodu eşleştirmesi yapmayan İstanbulkartları kullanıma kapatacak.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN?

20 yaş altı vatandaşlar, (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler. Bu saatler dışında 20 yaş altının sokağa çıkma yasaklandı.

65 YAŞ ÜSTÜ DIŞARI ÇIKMA İZNİ NE ZAMAN, KAÇTA BAŞLIYOR VE BİTİYOR?

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altına getirilen kısıtlamanın detaylarını paylaştı. Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kısıtlamalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan şunları söyledi; “Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. Alışveriş merkezleri, marketler, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak. Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yılsonuna kadar kapalı kalacak.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.