adplus-dvertising

20 Aralık 2021 Dolar yeni güne yükselişle başladı!

Geçtiğimiz hafta yükselişini sürdüren dolar yeni haftanın başlamasıyla hız kesmeden artışına devam ediyor. Erdoğan'ın yaptığı faiz indirimi açıklaması ardından yeniden harekete geçen döviz piyasalarında dolar 16.97 TL'den işlem görüyor.
Takip et
20 Aralık 2021 Dolar yeni güne yükselişle başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam İlim Yayma Vakfı ödül töreninde “Faizleri düşürüyormuşuz! Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğiz. Onu yapmaya devam edeceğiz. Hüküm bu!” şeklinde konuştu. Döviz kurlarında bir günde 2 lirayı bulan dalgalanmanın ardıdan hafta sonu piyasa kapalıyken dolar sakin bir dalgalanma yaşadı. Bugün piyasanın açılmadan önce dolar tekrar yükselişe geçti ve 16.80 lira seviyesinin üstüne çıktı.

20 Aralık 2021 Dolar yeni güne yükselişle başladı!

Saat 08:0 itibariyle piyasalarda son vaziyet: Serbest piyasada dolar 17 liranın kapısına dayandı. Dolar 16.97 liranın üstüne çıkarken, euro 19 lirayı geçerek 19.11 liradan işlem görmeye başladı. Gram altın 976 lira, çeyrek altın ise 1.596 liradan satılıyor.

20 Aralık 2021 Dolar yeni güne yükselişle başladı!
Saat 07:30 itibariyle döviz ve altın piyasası: Dolar yeni güne 16.80 lira seviyesinin üstünde başladı. Euro ise 18.91 liranın üstünde piyasanın açılmasını bekliyor. Gram altın 970 liradan, çeyrek altın ise 1.585 liradan satılıyor.

Milyonların gözü kulağı dolarda olacak

Döviz kurlarının bir günde 2 lirayı bulan dalgalanmalar yaşaması bütün Türkiye’yi tedirgin etti. Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz kurlarına müdahalelerinin de başarısızlıkla sonuçlanmasıyla iş dünyası da vatandaşlar da dikkatle doları takip etmeye başladı. Bugün piyasaların açılmasıyla beraber milyonlar gene döviz kurlarını yakından takip edecek.

Dolar 17.25 lirayı görmüştü…

Geçen hafta TCMB’nin dövizde meydana gelen büyük dalgalanmaya karşın politika faizini yüzde 14’e indirmesi piyasalarda meydana gelen gerilimin şiddetlenmesine neden oldu. TCMB’nin son iki haftada 6 milyar doları bulan 5 müdahalesinin dövizdeki yükselişi kontrol altına almaya yetmemesi kaygıları artıran bir faktör olarak öne çıktı.

TCMB cuma günü dolar 17 lirayı aşınca piyasalara doğrudan müdahale etti. Fakat dolardaki yükseliş yalnızca bir müddet hız kestikten sonra gelen alımlarla kurlar yükselmeye devam etti. Nitekim cumartesi günü dolar 17.2500 lira ile rekor kırarken, Euro da serbest piyasada 19.4000 lira ile günü zirvede tamamladı.

Yüzde 51’lik kayıp meydana geldi

TCMB son dört toplantıda 500 baz puan faiz indirirken, TL ilk faiz indirimi sinyalinin verildiği eylül ayı başından bu yana yüzde 51 değer yitirdi. Dolar ise yılbaşından bu yana yüzde 129 yükseldi. Öte yandan “Gerçekten ekonomik kurtuluş savaşı mücadelemizi başarılı bir biçimde sürdürüyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün bir defa daha düşük faiz politikasını savundu. Erdoğan, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak faize karşı olduğumu bu göreve geldiğimden beri hep söyledim. Çünkü faiz zengini daha zengin yapar, fakiri daha yoksul yapar” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.