adplus-dvertising

2 yıl kilitli bir odada yaşayan annenin evlat savaşı

İnternette tanışıp evlendiği eşi ile Avusturya’ya yerleşen fakat kilitli tutulduğu evde hem eşinden hem de eşinin ailesinden şiddet gördüğünü öne süren 2 çocuk annesi Asiye Kovancı, uluslararası çocuk kaçırma davasıyla karşı karşıya kaldı. Avusturya’da doğan 4 yaşındaki kızının Avusturya’ya iade kararına karşın evladından ayrılmak istemeyen anne, Türkiye’de kaçak bir hayat sürmeye başladı.
Takip et
2 yıl kilitli bir odada yaşayan annenin evlat savaşı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Asiye Kovancı (28), 6 sene önce internette tanıştığı aslen Türk olan ve Avusturya’da yaşayan R.K. ile ailesinin de rızasını alarak evlendi. İddiaya göre, evlendikten sonra Avusturya’ya yerleşen ve eşi R.K.’nın ailesiyle aynı evde beraber yaşamaya başlayan Asiye Kovancı hem eşinden hem de ailesinden şiddet görmeye başladı. Yaşadıkları evden sokağa çıkmasına dahi müsaade edilmeyen Kovancı, bu süre zarfında hamile kalarak bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Kovancı, yaşadığı evde gördüğü şiddetin artması üstüne boşanarak Türkiye’ye dönmek istedi fakat eşi R.K. bu vaziyeti kabul etmedi. Boşanma konusunda ısrarcı olan Kovancı, Avusturya’da doğan çocuğunun velayetini alamayacağı tehdidi üstüne gördüğü şiddeti de gizlemek mecburiyetinde kaldı. Bu sırada ikinci defa hamile kalan Kovancı, eşi R.K.’ya Türkiye’de yaşayan ve kalp rahatsızlığı geçiren dedesini görmek için Türkiye’ye gitmek istediğini belirtti. Eşinin kabul etmesi üstüne 8’inci ayına giren kızı ve karnındaki 2 aylık bebeği ile Almanya üstünden Türkiye’ye uçakla gelen Asiye Kovancı, bir müddet sonra telefonda görüştüğü eşi R.K.’ya döndüğünde ailesinden ayrı bir evde yaşamak istediğini iletti. Bu vaziyeti kabul etmeyen R.K. ile Kovancı arasındaki anlaşmazlık büyüdü.

İkinci çocuğunu Türkiye’de dünyaya getiren ve bir daha Avusturya’ya dönmeyen anne Kovancı’ya eşi tarafından ‘uluslararası çocuk kaçırma’ suçlamasıyla dava açıldı. Yerel mahkemede görülen ilk dava ve daha sonra İstinaf Mahkemesinde görülen davalar anne Kovancı lehine neticelense da Yargıtay’da görülen son davada çocuğun Avusturya’ya iadesi yönünde karar çıktı. Kararın bozulması için anne Kovancı Anayasa Mahkemesi’ne başvururken, çocuğunun mahkeme kararı ile elinden alınmaması için yanındaki 2 çocuğu ile beraber yaşadığı adresi değiştirdi. Şu anda 4 yaşında olan kızından ayrılmamak için mücadele eden ve bu nedenle kimsenin bilmediği bir adreste hayatını sürdüren anne Kovancı, cep telefonu kamerası ile yaşadıklarını anlatarak yardım beklediğini belirtti.

Asiye Kovancı, çektiği videoda eşinden ve ailesinden şiddet gördüğünü ve iki sene boyunca kilitli bir odada tutulduğunu öne sürerek, “6 sene önce bir evlilik yaparak Avusturya’ya eşimin yaşadığı ülkeye yerleştim. Ailesi ile beraber aynı evde yaşamaya başladım. Bu süre zarfında maalesef ciddi işkence, ciddi şiddet, hem fiziksel hem psikolojik şiddet gördüm hem eşim hem ailesinden. Boşanmak istedim. Aynı zamanda bu süre içinde gebe kaldım. Eşim çocuğu kesinlikle alamayacağımı, Avusturya vatandaşı olduğu için kesinlikle onu göremeyeceğimi belirterek beni çocuğumla tehdit etti. O yüzden hiçbir yere başvuramadım. Zaten kilitli kapı arkasında yaşıyordum. Evden çıkmama kesinlikle müsaade edilmiyordu, çünkü birilerine anlatacağımdan korkuyorlardı. Evden çıkmadan iki senemi geçirdim orada. Ben orda doğum yaptım. Kızım orda doğdu. Daha ardından ikinci çocuğuma gebe kaldım. Bu dönemde her şey gene eskisi gibi devam ediyordu. Ciddi şiddet, zulüm ediyorlardı” şeklinde konuştu.

Dedesinin geçirdiği rahatsızlık sebebiyle Türkiye’ye kızı ve karnındaki bebeği ile geldiklerini söyleyen Kovancı, “Dedem bir kalp rahatsızlığı geçirdi, bu sırada Türkiye’ye gelmek istedim. Eşim beni Türkiye’ye gönderdi. 8 aylık kızım, ben ve karnımdaki 2 aylık oğlumla birlikte ben Türkiye’ye uçağa bindim. Eşim bindirdi. Avusturya’daki havalimanında o dönem uçak yoktu. Eşim beni Almanya’dan kendisi bindirdi. Benim kesinlikle Almanya’ya gitme gibi bir şansım yok. Çünkü dil bilmiyorum, yer bilmiyorum. Hiçbir araç vs. bir şey bilmiyorum. Çünkü 2 sene boyunca kilitli kapı arkasında yaşattılar beni. Eşim beni Avusturya’dan çıkarak Almanya’daki havalimanına getirdi, 8 aylık kızım ve beni uçağa bindirdi. Eşimle aramda oraya gitme konusunda, Avusturya’ya dönme konusunda bir anlaşmazlık çıktı. Ben gördüğüm şiddet yüzünden ayrı ev olmadığı sürece dönmeyi istemediğimi söylemiştim. Eşim orda olmadığı halde çocuk parası aldığı için cezalı vaziyete düşüyor. Şu anda da sırf bu yüzden bana çocuk kaçırma davası açtı 4 sene önce” dedi.

Eşinin kendisinden intikam almak istediği için kendisine dava açtığını ve görülen mahkemeler neticesinde çocuğun iadesi yönünde karar çıktığını da sözlerine ekleyen anne Kovancı, “Öncelikle yerel mahkeme bana veriyor çocuğu. Daha sonra eşim bunu istinafa taşıyor. İstinaftan da çocuğun annede kalması gerektiği kararı geliyor. Yargıtay’dan ise akla ve mantığa hiçbir biçimde uymayan vicdansızca bir karar geldi. Annenin hiçbir kusuru olmadan bir çocuğun anneden ayrılması, çocuğun Avusturya’ya iadesi kararı geldi. Biz bunu hiçbir biçimde anlayamadık, hazmedemedik bu kararı. Hiçbir hukuk sistemi bu yaştaki çocukların anneden ayrılmasını istemez, talep edemez. Ben bir anneyim, 4 senedir çocuklarım için mücadele ediyorum. Şu an benim çocuklarım babası tarafından alıkonulma korkusu içindeler. Bu çocuklar çok küçük ne benden ne de birbirlerinden ayrılmak istemiyorlar. Çocukların psikolojileri şu anda berbat vaziyette ve bunları yaşatan onlara maalesef babaları. Sırf benden intikam alma duygusu için. Ona göre bu işkencelere dayanmam gerekiyordu, tüm zulümlerine dayanmam gerekiyordu” diyerek konuştu.

Çektiği videoda “Lütfen bana yardım edin” diye sesini duyurmak isteyen anne Kovancı, “Gerçekten hiçbir kusuru olmayan, hatta şiddet mağduru bir anneyim. Dört senedir devam eden hukuk savaşımı ben böyle kaybetmek istemiyorum. Ben çocuklarımı acımasız vicdansız bir eve göndermek istemiyorum. Bana yardım edin, benim tek istediğim çocuklarımla beraber güzel mutlu bir yaşam sürmek. Vicdansız insanların arasına bırakmak istemiyorum çocuklarımı. Lütfen bana yardım edin. Lütfen sesimi duyurun” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.