2 Ton ağırlığın altında kalan inşaat işçisi ölümden döndü!

Kısa süre önce yaşadığı Ağrı’dan Elazığ’a iş için gelen ve burada şantiyede çalışmaya başlayan 23 yaşındaki genç Osman Daşdemir’in üstüne 2 ton ağırlığında demir kalıp düştü. Ağır yaralanan Daşdemir hemen kaldırıldığı hastanede ameliyata alındı. Bu süreçte 3 defa ameliyat geçiren gencin bir defa kalbi durdu ve bağırsaklarının bir bölümü de alındı.
Takip et
2 Ton ağırlığın altında kalan inşaat işçisi ölümden döndü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bir süre önce Ağrı’dan Elazığ’a gelen ve şantiyede çalışmaya başlayan 23 yaşındaki Osman Daşdemir’in üstüne 2 ton ağırlığındaki demir kalıp düştü. Ağır yaralanan Osman Daşdemir, ambulansla Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada hemen ameliyata alınan Daşdemir’in karaciğer, böbrek ve dalak yaralanmaları ile bağırsaklarında ezilme mevcut olduğu saptandı. Öte Yandan hipovolemik şoka giren Daşdemir’in, 20 gün kaldığı yoğun bakım ünitesinde bir defa kalbi durdu. 3 defa ameliyat geçiren, ince ve kalın bağırsaklarının bir kısmı düzenlenen başarılı operasyonlarla alınan Daşdemir, yaşama tekrardan tutundu. Daşdemir, yoğun bakımdan servise çıkarken, kısa zamanda taburcu edilmesinin de planlandığı aktarıldı.

Üstüne düşen 2 ton ağırlığındaki demir kalıp sonrası bilincini kaybetmiş

Üstüne düşen 2 ton ağırlığındaki demir kalıptan sonra bilinç kaybı yaşadığını ve sonrasını hatırlamadığını dile getiren Osman Daşdemir, “Buraya inşaatta çalışmak için geldim. İnşaatta çalıştığım süre zarfında ortalama 2 ton ağırlığında demir kalıp üzerime düştü. Olayı da tam olarak hatırlamıyorum, bilinç kaybı yaşıyordum. Ortalama 20 gün yoğun bakımda kaldım ve ardından servise çıkardılar. Kaç kez kalbim durmuş, Allah istemediği sürece hiçbir hayvanın, insanın ve hiçbir canlının kesinlikle ve kesinlikle hayatı bitmez. Hocalarımız, ellerinden gelenin fazlasını yaptılar. Bir insan işine sevgi, saygı, huzur ve mutluluğu eklediği zaman, o işe daha fazla odaklanır. Hocalarımıza çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

2 Ton ağırlığın altında kalan inşaat işçisi ölümden döndü!

Allah istemezse hiçbir şey olmuyor

Osman’ın olayından 7 gün önce apandisit ameliyatı olduğu için memlekete dönmek mecburiyetinde kalan ağabey Ömer Daşdemir ise, “Allah istemese tıpkı bir yaprağın ağaçtan düşemediği gibi gene de olmuyor. Yerin ve göğün sahibi olan Allah, sütunsuz bir evreni yarattıysa şuan kardeşimin yaşama dönmesi de öyledir. Allah, demiş ki sabredin ve gerçekten biz de sabrettik ve binlerce şükürler olsun kardeşim yeniden aramıza geldi. Bu konuda tüm doktorlara teşekkür ederiz. Şu anda da çok şükür, mutluyuz” dedi.

2 Ton ağırlığın altında kalan inşaat işçisi ölümden döndü!

3 kez ameliyat oldu, bağırsakları alındı

Hasta hakkında bilgi veren Prof. Dr. İsmail Demirel, “Hastamız çalıştığı iş yerinde ortalama 2 ton ağırlığında bir demir pedlerinin üstüne düşmesi neticesi hastanemize getirildi. Geldiği gibi hiç zaman kaybetmeden Osman direkt ameliyathane ünitesine alınarak genel cerrahi tarafından ameliyat edildi. Osman’da yaşanan patolojilerin tamamı, onun hayatını tehdit eden bir düzeydeydi. Karaciğer, böbrek ve dalak yaralanmaları ile bağırsaklarında ezilme mevcuttu. Gerek ince gerekse kalın bağırsağın bir bölümü ameliyat sırasında alındı. Osman yattığı süre içerisinde ortalama üç kez ameliyat edildi. Bu yaralanmalardan sonra crush injury (ezilme şeklinde yaralanma) dediğimiz bir tablo gelişti ki bu böbrek yetmezliğine neden olan bir tabloydu. Osman ortalama 20 gün yoğun bakım ünitesinde kaldı. Bu yoğun bakım sürecinde hipovolemik şoka bağlı olarak kardiyo formel ares (kalbin durması) olmuştu ama çok çabuk müdahale edilerek Osman tekrardan bu süreçte hayata döndü. Fakat verilen destek tedavilerine yanıt veren Osman’ı şuan ailesinin yanına çıkardık, klinikte yatıyor ve genel vaziyeti iyi. İleri ki günlerde artık yürümeye de başlayacak. İnşallah, çok yakında bir zamanda sağ salim ve daha güzel günlerde ailesiyle birlikte yaşamak üzere hastanemizden taburcu edilecek” diyerek konuştu.

2 Ton ağırlığın altında kalan inşaat işçisi ölümden döndü!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.