adplus-dvertising

1980 darbesinde idam edilen Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun ailesi, değiştirilen soy isimlerini geri istiyor

12 Eylül 1980 darbesi sonrası idam edilen Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun ağabeyi Oktay Fırtına, kardeşinin ölümünün sonrasında 10 gün içerisinde soy adlarının değiştirildiğini ifade ederek, “Benim istediğim tek şey Cumhurbaşkanımız ile görüşerek soy ismimizi geri almaktır. Annem, babam bana vasiyet etti, onlar da uğraşıp alamamış. Cumhurbaşkanımız kabul ederse hemen görüşmeye gelirim, bu yara kapanmıyor. 70 yaşında bunu gerçekleştirmeden ölürsem gözüm arkada kalır” şeklinde konuştu.
Takip et
1980 darbesinde idam edilen Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun ailesi, değiştirilen soy isimlerini geri istiyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

12 Eylül 1980 darbesinin üstünden tam 42 yıl geçti. Darbe sonrası cezaevlerinde 171’i işkence neticesi olmak üzere ortalama 300 kişi yaşamını yitirdi, 50 kişi ise idam edildi. Mustafa Pehlivanoğlu da 7 Ekim 1980’de 22 yaşındayken Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde asılarak idam edildi. Pehlivanoğlu’nun ağabeyi Oktay Fırtına o dönemi gözleri dolarak anlattı.

Fırtına, “Acımız hiçbir zaman dinmedi. Kardeşim üniversite öğrencisiydi, biz kendimiz yazdırmıştık. Balgat olayları diyerek bir olay olmuştu; kahve taraması. Kardeşimi o olaylara dahil ettiler. O zaman CHP hükümeti vardı. Olayda olmadığına dair tüm kanıtlarımızı sunduğumuza karşın suçsuzluğunu kabul etmediler. Bizim bulunduğumuz mahallenin büyük çoğunluğu sol kesimdi, onlar dahi kardeşimin suçsuz olduğunu biliyordu” şeklinde konuştu.

1980 darbesinde idam edilen Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun ailesi, değiştirilen soy isimlerini geri istiyor

“Denge unsuru olarak astıklarını söylüyorlar”

Aynı anda 3 kahvenin tarandığını söyleyen Fırtına, “Kardeşim o sırada evde iftar yapıyordu. İftar yaptıktan sonra ben de geldim, camiye gidiyorlardı. Babam camiye giriyor, kardeşim ise kahveye çay içmeye oturuyor. O sırada olayların olduğunu duyuyor. Ne kadar uğraştık ise ispat edemedik. En son idam cezasını isteyen hakim ve savcı tarafından suçsuz olduğu belirtildi. Şuandaki Cumhurbaşkanımız da başbakan iken kardeşimin yazdığı mektubu okudu ve ağladı. İdamından 3 gün sonra savcı ve hakim Kenan Evren’e çıkıyorlar, suçsuz olduğunu söylüyorlar. Denge unsuru olarak astıklarını söylüyorlar. Ben bu şekilde bir şey işitmedim. ‘Soldan bir kişiyi astım sağdan da bunu asarım.’ Adeta tombaladan isim çekiyor. Bizimle çok uğraştılar. İdamından sonra bizi kabrine almadılar. Biz 9 ay 10 gün sonra kabrini açtırdık, hiçbir biçimde kefeni bozulmamıştı. Açan hocalar bize şehit düştüğünü belirtti” ifadelerine yer verdi.

“En büyük ıstırabı Ülkücüler çekti”

İhtilalin sağcılara yönelik olarak yapıldığını savunan Fırtına, “En büyük ıstırabı Ülkücüler çekti. İşkenceler gördüler, bana bile 11 gün işkence yaptılar. Elektrik verdiler. Kardeşim hapisten kaçtı diyerek beni ve babamı götürdüler. İşkencenin acısı geçmedi, senelerdir bunları yaşıyoruz. 15 Temmuz darbesinin de kimin tarafından yapıldığı bellidir. Kenan Evren’in polis teşkilatına ve orduya yerleştirdiği FETÖ’nün adamları tarafından yapıldı. Daha temizlenmeye devam ediyorlar. FETÖ ayağı bitmedi. Kenan Evren çok Ülkücü gencin kanına girdi, ailenin ocaklarını söndürdü. Ben 76 ili köy köy gezdim. Darbe girişimi öncesinde 2 bin 400’e yakın kişinin öldürüldüğünü öğrendim” şeklinde konuştu.

1980 darbesinde idam edilen Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun ailesi, değiştirilen soy isimlerini geri istiyor

“İstediğim tek şey Cumhurbaşkanımız ile görüşerek soy ismimizi geri almaktır”

Olay ardından soy adlarının değiştirilmesini eleştiren Fırtına, “Aradan 1 ay geçti, avukat gelmiş. ‘Paşanın talimatı ile soyadınızı değiştireceğiz’ demiş. Neden demiş babam. Paşa ‘Aileye çok zarar verdik’ demiş. Bizim soy adımız 10 gün içerisinde değişti. Biz başvuru etmedik bile. Biz soy ismimizi geri almak için başvurular yaptık. Uğraşmaya devam ediyorum. Bu konu ile alakalı Cumhurbaşkanımız ile Gölbaşı’nda bir defa görüştüm. Daha sonra görüşelim şeklinde konuştu ama ulaşamadım. 2019 seçimleri öncesi bir araya gelmiştik. Kardeşimden bize 3 parça mektup var elimizde kalan. Senelerdir bu mektupları okuyoruz. Benim istediğim tek şey Cumhurbaşkanımız ile görüşerek soy ismimizi geri almaktır. Annem babam bana vasiyet etti, onlar da uğraşıp alamamış. Cumhurbaşkanımız kabul ederse hemen görüşmeye gelirim, bu yara kapanmıyor. 70 yaşında bunu gerçekleştirmeden ölürsem gözüm arkadan kalır” açıklamasına yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.