1959 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı? Sayılırsa tablo nasıl olacak?

Fenerbahçe yönetimi geçtiğimiz günlerde 1959 senesi öncesi 28 şampiyonluğun kabul edilmesi için TFF’ye başvuruda bulunmuştu. Başvuru sonrası Fenerbahçe taraftarlarının heyecanlı bekleyişi sürüyor. Taraftarlar 59 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı sorusuna yanıt arıyor. Peki, 59 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı? 1959 öncesi şampiyonluklar sayılırsa tablo nasıl olacak?
Takip et
1959 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı? Sayılırsa tablo nasıl olacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Spor dünyasını derinden ilgilendiren şampiyonlukların yeniden sayımı, 59 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı sorusuyla gündeme geldi. Bilindiği üzere 1959 yılı öncesine kadar tam anlamıyla bir lig yapısı yoktu.

Bu sebeple takımların şampiyonlukları lig oluştuktan sonraki kapsıyor. Bu konuyla ilgili Fenerbahçe yönetimi kısa bir süre önce TFF’ye başvuru yapmıştı.

19 şampiyonluğun 28’e çıkması haberlerine pek çok kişi tepki gösteriyor. Peki, 59 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı? İşte, 59 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı sorusunun detaylı yanıtı… devamı

59 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı?

Fenerbahçe geçtiğimiz günlerde 28 şampiyonluk için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başvuruda bulunmuştu. Başvuru TFF tarafından incelenirken Fenerbahçe taraftarlarını umutlandıran bir açıklama geldi. TFF A Milli Takım Sorumlusu Selim Soydan, “Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk hakkıysa alır. Hakkıysa alması lazım” diye konuştu. Soydan’ın bu açıklamalarından sonra milyonlarca Fenerbahçe taraftarı Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk başvurusu kabul edildi mi? sorusunu sormaya başladı. Başvuru şu anda değerlendirme aşamasında. Henüz kabul ya da ret konusunda bir açıklama yapılmadı.

1959 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı? Sayılırsa tablo nasıl olacak?

Fenerbahçe’den 28 şampiyonluk başvurusu

Fenerbahçe bu ayın başlarında yaptığı açıklamada TFF’ye 1959 öncesi şampiyonlukların sayılması için başvuru yaptığını açıklamıştı. Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti, “Türkiye Futbol Birinciliği’nde 1932-33, 1934-35 ve 1943-44 sezonlarında kazandığımız 3 şampiyonluk ve Milli Küme organizasyonunda 1936-37, 1939-40, 1942-43, 1944-45, 1945-46 ve 1949-50 sezonlarında kazandığımız 6 şampiyonluk olmak üzere toplam 9 şampiyonluğumuzun, halihazırda 19 olan Süper Lig şampiyonluk sayımıza dahil edilerek, toplam 28 şampiyonluğumuzun kabul edilmesini talep ediyoruz.”

1959 öncesi şampiyonluklar sayılacak mı? Sayılırsa tablo nasıl olacak?

Galatarasay’dan İtiraz

GALATASARAY KULÜBÜ İSE 23 MART 2021 TARİHİNDE TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU’NA GÖNDERDİĞİ DİLEKÇE İLE AYNI KONUNUN DAHA ÖNCE TAHKİM KURULU TARAFINDAN REDDEDİLDİĞİNİ VE BAŞVURUNUN İNCELENMEKSİZİN REDDİNİ İSTEDİ.

Galatasaray’ın itiraz dilekçesinde; “Türkiye Futbol Federasyonu bu konuya ilişkin daha önce de bir incelemede bulunmuş ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nün aynı konulu ve aynı talepli başvurusu hakkında ret kararı vermiştir.” denildi ve hükmün kesin olduğu hatırlatılarak yeni inceleme yapılmasının dahi hukuk kurallarına aykırı olduğu hatırlatıldı.

TFF’den 28 şampiyonluk açıklaması

Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk için Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığı başvuruyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu cephesinden açıklama geldi.

SELİM SOYDAN: “HAKKIYSA ALIR”

TFF A Milli Takım Sorumlusu Selim Soydan, Fenerbahçe’nin 28 şampiyonlukla ilgili başvurusu hakkında yaptığı açıklamada “Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk hakkıysa alır. Hakkıysa alması lazım.” dedi.

Semih Soydan yaptığı açıklamada “Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk hakkıysa alır. Haklıysa alması lazım gelir” diye konuştu. Tahkim Kurulu Başkanı Türker Aslan da, “Beni bu tartışmaya sokmayın. Bizim zamanımızda inceledik ve reddettik. Haluk Ulusoy dönemiydi. Fenerbahçe’nin iddiası nedir, yeni delil mi buldular bilmiyorum. Türkiye Cumhuriyeti ne zaman kurulduysa, TFF ne zaman kurulduysa o tarihlerden beri birinci lig şampiyonlukları sayılmalıdır. Bana spor hakimliği görevini verseler, bu şampiyonlukları onaylardım” diye konuştu. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz de Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk başvurusunu eleştirmişti.

“YENİ DELİLLERİ Mİ VAR?”

TFF’nin Fenerbahçe’nin geçmiş yıllarda eski şampiyonluklarla ilgili başvuru yaptı dönemde Tahkim Kurulu Başkanı olan Türker Aslan “Beni bu tartışmaya sokmayın. Bizim zamanımızda inceledik ve reddettik. Sanırım Haluk Ulusoy dönemiydi, TFF de uygun görmedi, bize de geldi ve reddettik. Tahkim Kurulu karar verdikten sonra yeni bir gerekçe, yeni bir delil çıkmadıkça bu konu gündeme getiremez. Fenerbahçe’nin iddiası ne, yeni delil mi buldular bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

AHMET ÇAKAR: “ONAYLANMALI”

Eski hakem Ahmet Çakar ise “Türkiye Cumhuriyeti ne zaman kurulduysa, TFF ne zaman kurulduysa, o tarihlerden itibaren oluşan tüm birinci lig şampiyonlukları sayılmalıdır. Bana spor hakimliği görevini verseler, bu şampiyonlukları onaylardım.” şeklinde konuştu.

SİNAN ENGİN: “VERİLMEZ”

Öte yandan Sinan Engin ise “Bu şampiyonluklar verilmez.” yorumunu yaptı.

1959 öncesi şampiyonluklar sayılırsa tablo nasıl olacak?

Türkiye Futbol Birinciliği ve Milli Küme şampiyonlukları sayılırsa;Fenerbahçe 28, Galatasaray 23, Beşiktaş ise toplamda 20 şampiyonluğa ulaşacak.

1959 öncesi dönemde şu anki Süper Lig’in karşılığı olan üç turnuva oynandı. Bunlar 1924-1951 arasındaki Türkiye Futbol Birinciliği, 1937-1950 arasındaki Milli Küme ve 1957-59 yılları arasında düzenlenen Federasyon Kupası.

Türkiye Futbol Birinciliği’ni Fenerbahçe 3, Beşiktaş, Harbokulu ve Gençlerbirliği 2, Harbiye, Muhafızgücü, İstanbulspor, Eskişehir Demirspor, Ankara Demirspor, Ankaragücü ve Göztepe ise 1’er kez kazandı.

Milli Küme’de ise Fenerbahçe’nin 6, Beşiktaş’ın 3, Galatasaray ve Güneşspor’un 1’er şampiyonluğu var.

İki yıl oynanan Federasyon Kupası’nın ikisini de Beşiktaş kazanmıştı. Siyah beyazlılar bu şampiyonluklar nedeniyle Türkiye’yi Avrupa’da temsil etmişti. Bu nedenle 1959 yılından önce olmasına rağmen, Beşiktaş’a 2 şampiyonluk daha eklenmişti.

Türkiye Futbol Birinciliği ve Milli Küme şampiyonlukları sayılırsa;

Fenerbahçe 28, Galatasaray 23, Beşiktaş ise toplamda 20 şampiyonluğa ulaşacak.

Peki 1959 öncesi hangi takımlar şampiyon oldu:
Fenerbahçe: 9
Galatasaray: 1
Besiktaş: 7
Ankara Demirspor: 2
Harbokulu: 2
Eskişehir Demirspor: 1
Güneşspor: 1
Göztepe: 1
Gençlerbirliği: 2
İstanbulspor: 1
Ankaragücü: 1
Muhafızgücü: 1
Harbiye: 1

1959 öncesi şampiyonluklar neden sayılmıyor?
MolatikSpor1959 öncesi şampiyonluklar neden sayılmıyor?
Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, kulübün 1959 öncesi şampiyonlukların tescilini istemek için dava açmaya hazırlandığını açıkladı. Sarı-lacivertli kulüp arşiv taramasını tamamladıktan sonra dava açıp, açmayacağına karar verecek.

1959 öncesi şampiyonluklar neden sayılmıyor?
Türkiye’de futbolun İzmir, İstanbul ve Selanik’te 1875’lerde oynanmaya başladığını biliyoruz.

1904’te James Lafontaine, İstanbul Ligi’ni kuruyor ve 4 takımlı sezonda İstanbul’un ilk şampiyonu, İngiliz gemisi Imogene’nin takımı oluyor.

Zamanla bu lige önce Galatasaray, ardından Fenerbahçe dahil oluyor. Şeref Bey önderliğindeki Beşiktaş’ın İstanbul Ligi’ne katılmak için yaptığı başvurular uzun yıllar reddediliyor. Siyah-beyazlılar bunun üzerine kendi liglerini kuruyor.

Aslında o dönem gerek İstanbul’da, gerekse ülkenin farklı şehirlerinde ligler düzenlenip müsabakalar yapılıyor. Dolayısıyla her ilden, her ligden başka başka şampiyonlar çıkıyor…

Cumhuriyetin 1923’te ilan edilmesinden hemen önce, bugünkü Türkiye Futbol Federasyonu’nun öncüsü olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kuruluyor. 1924 itibariyle de Beşiktaş, ezeli rakiplerinin mücadele ettiği İstanbul Ligi’ne katılıyor.

1932’de Fenerbahçe ve Galatasaray, özel maçlardan daha yüksek gelir elde ettiği için İstanbul Ligi’ne katılmıyor. Sezonun ilk yarısını lider tamamlayan Beşiktaş da cebindeki şampiyonluğu bırakıp devre arasına ezeli rakiplerine katılıyor. İstanbulspor o sezonu şampiyonu olarak tamamlıyor. Üç büyüklerin turnuvaya bakış açısı bu…

1936-1950 arasında aralıklı olarak Milli Küme sezonları oynanıyor. Ancak bu lig de ülkenin tamamını kapsamıyor ve İstanbul-Ankara-İzmir kulüpleri arasında oynanıyor.

1924-1951 arasında oynanan Türkiye Futbol Birinciliği de bugünkü Ziraat Türkiye Kupası’na hem format hem de konumlandırma olarak daha çok benziyor. Ayrıca Milli Küme ile Türkiye Futbol Birinciliği aynı sezon içinde oynanıyor.

Örneğin 1940 sezonunda Milli Küme’yi Fenerbahçe, Türkiye Futbol Birinciliğini Eskişehir Demirspor, İstanbul Ligi’ni Beşiktaş kazanıyor. Ve tabii diğer şehirlerdeki şampiyonlar…

Şimdi bu sezonun şampiyonluğu kime tescil edilecek?

Ayrıca Fenerbahçe’yi yenerek Türkiye Futbol Birincisi olan Eskişehir Demirspor’un Milli Küme’de yer alamaması kimin suçu?

Süper Lig öncesi dönemde Türk futbolu Baba Hakkı, Lefter, Gündüz Kılıç gibi çok sayıda efsane yetiştirdi ve bu isimlerin emeklerinin, şampiyonluklarının bugünkü şampiyonlar arasında sayılmaması son derece üzücü.

Fakat her şehirden ayrı şampiyonun çıktığı, dönemin şartları nedeniyle tüm şehirlerin ulusal turnuvalara dahil edilmediği bir dönemin şampiyonluklarını saymak da maalesef çok mümkün görünmüyor.

Beşiktaş’ın 1957 ve 1958 şampiyonlukları

Bu konuda Beşiktaş’ın şansı, UEFA’nın Federasyon Kupası Şampiyonu siyah-beyazlılar’ı Türkiye Şampiyonu kabul ederek Şampiyon Kulüpler Kupası’na davet etmesi.

UEFA’nın kabulü Beşiktaş’ın elini güçlendiriyor. Zaten Türkiye’deki turnuvaların değişimi ve ülke sathına yayılması da Şampiyon Kulüpler Kupası’nın başlaması, dolayısıda tek bir ulusal şampiyonun belirlenmesi amacıyla başlıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.