adplus-dvertising

1944’te Auschwitz Kampı’nda öldürülen Romanlar unutulmadı

2 Ağustos 1944’te Auschwitz Kampı’nda öldürülen Romanların anısına Meriç Nehri kıyısında anma etkinliği düzenlendi.
Takip et
1944’te Auschwitz Kampı’nda öldürülen Romanlar unutulmadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2 Ağustos 1944’te Nazi Almanya’sının Auschwitz Kampı’nda yaşamlarını kaybeden Romanların anısına gerçekleştirilen etkinlikte Meriç Nehri’ne çiçekler bırakıldı. Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu tarafından ‘Roman Soykırımı Anma Günü’ dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikte 2 Ağustos 1944’te Auschwitz Kampı’nda öldürülen Romanlar anıldı.

Gerçekleştirilen etkinliğe Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Incelemeleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökhan Ilgaz, Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak ve yönetim kurulu mensupları, Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı ve grup mensupları ile Roman vatandaşlar katıldı.

Meriç Nehri kıyısında bir araya gelen Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu mensupları ve romanlar, gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Romanların katledilişinin 78. sene dönümünde hüzün ve acı yaşadıklarını belirten Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı, “2. Dünya Savaşı’nda Nazi rejiminin Romanlara yönelik kitlesel soykırım yaptı. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimi ve işbirlikçilerinin desteğiyle 500 bin Roman ve Sinti’nin katledildiğinden söz edilmektedir. 2-3 Ağustos 1944’te kamplardaki Çingeneler bir gecede yok edildiler. Bu gibi benzer olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etkinlikte konuşma yapan Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, yaşamını kaybedenleri rahmet ve minnetle andıklarını belirtti. Bu yapılan etkinliğin, geleneksel hale gelmesini temenni eden Zafer, Trakya Üniversitesinin de bu konulara her zaman destek olduğunu aktardı.

Romanların Edirne’de mühim bir nüfus yoğunluğunun bulunduğunu vurgulayan Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, “Nazi rejiminde kadın ve çocuk demeden binlerce Roman katledildi. Birçok zaman bayramlarında, neşeli günlerinde, sevinçlerinde hep birlikte onlarla beraber neşelerini, sevinçlerini paylaştık. Fakat bugün Roman insanlarının en üzücü günlerinden birisi. Bugün Porajmos diyerek tanımlanan Roman soykırımının 78’inci sene dönümü. Tarihçilerin söylediğine göre, İkinci Dünya Savaşı’nda 200 ile 800 bin arasında Roman insan soykırıma maruz kaldı. Bu bir insanlık suçu, soykırım. Bu esasında faşizmin gerçek yüzü. Bizler bugünü unutmayacağız, unutturmayacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların sonrasında katılımcılar, Meriç Nehri’ne rengarenk çiçeklerden yaratılan çelenk ve Romanların uluslararası bayrağını bıraktı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.