19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı var mı, 19 Mayıs günü yasak mı?

Tam kapanma ile başlayan yasaklar 17 Mayın'tan itibaren kaldırıldı ve kademeli normalleşme sürecine girildi. Peki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda yasak uygulanacak mı, İş yerleri 19 Mayıs'ta açık mı? haberimizde.
Takip et
19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı var mı, 19 Mayıs günü yasak mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

19 Mayıs’ın bu yıl hafta içi ve kademeli normalleşme dönemine denk gelmesi nedeniyle tatil soruları artış gösterdi. Daha önce dini ve milli bayramlarda koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanması nedeniyle 19 Mayıs’la ilgili de alınacak karar merak ediliyordu. Peki, 19 Mayıs tüm gün tatil mi? 19 Mayıs’ta yasak var mı? İşte 19 Mayıs ile ilgili son durum.

19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı var mı, 19 Mayıs günü yasak mı?

Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin millî bayramıdır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Ulusal Bayram ve Genel Tarihler Kanunu kapsamında, 1981 yılından bu yana resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Tarihi

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi’nden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı var mı, 19 Mayıs günü yasak mı?

KADEMELİ NORMALLEŞMEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NASIL OLACAK?

17 günlük tam kapanmanın ardından bugün 1 Haziran’a kadar sürecek ‘kademeli normalleşme’ süreci başladı. İçişleri Bakanlığı genelgesine göre sokağa çıkma yasakları hafta içi akşam 21.00’de başlayacak. Cumartesi ve pazar kısıtlama devam edecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.