17 Ağustos Marmara Depremi’nin Üstünden 20 Yıl Geçti

17 Ağustos 1999 yılında Kocaeli Gölcük’te yaşanan ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Marmara Depremi’nin üzerinden 20 yıl geçti. 7,5 büyüklüğünde yaşanan depremin üzerinden yıllar geçse de acılar hale taze. Marmara depreminin yıldönümünde, ‘Marmara Depremi ne zaman oldu? 17 Ağustos depreminde kaç kişi öldü ve kaç şiddetinde oldu?’ soruları internette araştırıldı. İşte 17 Ağustos Marmara Depremi’nin en acı perde arkası…

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. yılında hayatını kaybedenler gerçekleştirilen törenle anıldı. Kocaeli Gölcük’te 7,5 şiddetinde yaşanan depremde yaşamını yitiren binlerce kişi için, Kavaklı sahilinde anma töreni gerçekleştirildi. Asrın felaketi olarak anılan depremin ardından 20 yıl geçse de acılar taze kaldı.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi merkezli yaşanan Marmara Depremi’nde başta Yalova ve İzmit olmak üzere çok sayıda ilde, yüz binlerce kişi evsiz kaldı. 45 saniyede hayatı felç eden depremin ardından, on binlerce kişi yaşamını yitirdi, 505 kişi ise sakat kaldı.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin Üstünden 20 Yıl Geçti

MARMARA DEPREMİ’NDE KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

1999 yılında Kocaeli Gölcük merkezli meydana gelen depremde resmi kayıtlara göre, 17.480 kişi yaşamını yitirdi, 23.781 kişi yaralandı, 505 kişi ise depremden aldığı hasarla sakat kaldı.Binlerce insanın yaşamını yitirdiği depremin ardından yaraların sarılması yıllarca sürerken, çöken 133,683 bina sonucunda yüz binlerce kişi de evsiz kaldı.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin Üstünden 20 Yıl Geçti

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN ŞİDDETİ KAÇTI?

17 Ağustos 1999’da saat 03:02’de İzmit merkezli olarak meydana gelen Marmara Depremi’nin 7,6 mw büyüklüğünde gerçekleşti. Yerin 17 metre derinliğinde meydana gelen deprem, Marmara Bölgesi’nin büyük bir kısmı etkilendi.

Merkez üssü Gölcük olan depremden en çok etkilenen iller ise, Yalova, Adapazarı, İzmit ve Doğu Marmara Bölgesi’nin tamamı oldu.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin Üstünden 20 Yıl Geçti

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı