17 Ağustos 1999 depremi için Gölcük’te tören düzenlendi!

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremde hayatını yitirenler için tören düzenlendi.
Takip et
17 Ağustos 1999 depremi için Gölcük’te tören düzenlendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kavaklı Mahallesi sahilinde gerçekleştirilen etkinlik saygı duruşunun sonrasında İstiklal marşı ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Haydar Akar, anma etkinliğinin yurt geneline yayılarak farkındalık yaratılabileceğini, Gölcük önderliğinde Türkiye Deprem Merkezi yaratabileceğini aktardı.

Akar, “Okullarda deprem farkındalığı oluştururken, aynı zamanda doğal afet farkındalığını da oluşturmak gerekir. Bu eğitim çocuklarımıza ve gençlerimize verilmelidir.” diyerek konuştu.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, her ilin Türk milletinin sanki bir evladı olduğunu ifade ederek, “Milletimizin 81 evladı, yani 81 ili var. Hangi ilimizde acı yaşansa içimiz yanar ve yardıma koşarız. Bu vesileyle 17 Ağustos tarihinde yüreğimiz yanmıştır. Gene maalesef yangılar, sellerle kardeşlerimizi kaybettik.” şeklinde konuştu.

Yavuz, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin sonrasında afetlere ilişkin paradigma değişikliği gerçekleştiğini, bu değişikliğin AFAD sisteminin kurulmasıyla başladığını, afet ve acil durumlarla alakalı bütün önlemlerin yönetiminin tek bir merkezden yürütüldüğünü vurguladı.

Aradan geçen senelere karşın yapı stoku probleminin sürdüğünü dile getiren Yavuz, şunları belirtti:

“Türkiye’deki yapı stoku eski bir stok. Bunların bir anda değiştirilebilmesi, dönüştürülebilmesi çok kolay değil. Geçen sene burada sizlere açıkladığım gibi 28 ağır hasarlı bina vardı yıkılamamıştı. Bununla alakalı 8’i fiilen yıkıldı, kalanlardan 3’ü yürütmeyi durdurma kararı aldı. Belediyelerimizle iş birliği yaparak, 11’inin daha yıkılması yönünde talimat verdim,lesini yaptık. Bunlardan 1’i daha yıkıldı. Öbür 10 binanın yıkımı ise bir ay içerisinde tamamlanacak. Birlik olalım birbirimize destek verelim bu binalarda can kaybımız olmasın biz birlik olduktan sonra çözemeyeceğimiz problem yoktur. Mal canın yongasıdır ama mal canı getirmez, can malı getirir. Bundan dolayı birlik olalım bu problemleri beraber çözelim.”

17 Ağustos 1999 depremi için Gölcük’te tören düzenlendi!

Dönüştürülmesi gereken 24 bin konut bulunuyor

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise artık bazı şeyleri değiştirmek gerektiğini belirtti.

“Belki de değiştirmemiz gereken en mühim şey iş yapma biçimlerimiz, hazırlık yapma biçimlerimiz… Farkındalık üstüne ve yapılanlar üstüne konuşulmalı.” diyen Büyükakın, ağır hasarlı binaların yıkımına ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında şunları belirtti:

“Kocaeli’de ortalama 1500 kadar hasarlı konut var. Zamanında, temelinde ihtiras yattığına inandığım nedenlerle bir tarafında alıcı, bir tarafında satıcının, diğer tarafta kamu yöneticisinin olduğu bir yaklaşım ile bu vaziyet ortaya çıkmış. Kabahatli arayacak değiliz. Şu anda, günahı kimin üstüne atacağımızla uğraşacak da değiliz. Bu olmuş, binalar yıkılmış, insanlar vefat etmiş, sakat kalmış. Ama halen, 22 yıl sonra bugün 1500 konut duruyor. ‘Efendim niye yıkmıyorsunuz? Görevli değil misiniz?’ denilebilir. O kadar basit değil, çünkü hukuki meseleler var. Mesela şu anda vatandaş orta hasarlı konutları, ‘ben yapacağım’ dediğinde, onu yıkma şansımız yok. 1400 kadar orta hasarlı konut var. Bu yıl başlattığımız süreçte 113 riskli yapıyı yıktık. Ama bu şehirde 28 ağır hasarlı konut var. İçine girilmemesi gerekiyor. Maalesef bunların içinde yaşayan insanlar var. Yaptığımız risk değerlendirme analizlerine göre, bu şehirde halen 24 bin konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Bu konutlar riskli. Ağır hasarlı ve orta hasarlı konutlardan bahsetmiyorum. Bazısı zemininden dolayı risk altında, bazısı inşaat kurallarına uyulmamasından, deprem yönetmeliklerinden, geçmişte kalmış olmasından dolayı risk altında. “

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.