14 Ekim Pazartesi Dolar Ne Kadar Oldu? Dolar’da Son Durum

Barış Pınarı Harekatı, ABD’nin yaptırım tehidtleri ve Suriye’nin kuzeyinde devam eden çatışmalar doları, haftanın ilk işlem gününde 5.90 seviyesine çıkardı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırdaki terör unsurlarını temizlemek için Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik geçen hafta başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın piyasalarda da etkileri devam ediyor. Dolar/TL bu sabah 5.90 civarında seyrederken, mevcut seviyeler piyasanın çok kötü bir senaryoyu henüz fiyatlamadığına işaret ediyor. Dolar/TL saat 09:35’te 5.9036/5.9056’dan işlem gördü. Kurun söz konusu seviyelerdeki hareketi devam ediyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik “çok kuvvetli” yeni yaptırımlar hazırlanması için Başkan Donald Trump’tan talimat aldığını söylerken, Trump Kongre ile yaptırımlar üzerinde çalıştığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise haftasonu yaptığı açıklamalarında yaptırım söylemlerine ilişkin “sürecin biraz nükteleri olarak görmek istiyorum” diye konuştu.

PİYASALAR KÖTÜ SENARYOYU FİYATLAMADI

Türk Lirası’nın operasyon nedeniyle benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasının devam ettiğini Reuters’a ifade eden bir bankacı, “Dolar/TL’de teknik olarak 5.95-6.00 seviyelerine kadar yükseliş görebiliriz. Ancak yukarı hareketin daha da devam etmesi için yaptırımlar konusunda somut gelişmeleri görmek gerek. Şu an için piyasanın çok daha kötü bir senaryoyu fiyatlamadığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı