adplus-dvertising

12Nisan, tecavüz diye tweet atanlar kim belli oldu!

Dün sosyal medyada başlatılan iğrenç etkinlikte 12Nisan, tecavüz gibi tweetler atılarak kadınlara tecavüz ve işkence tehdidi yapılmıştı. Etiketleri gören kullanıcılar olaya büyük tepki gösterirken emniyet güçleri harekete geçti ve bu paylaşımları yapanları bularak haklarında soruşturma başlattı.
Takip et
12Nisan, tecavüz diye tweet atanlar kim belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sosyal medya platformu Twitter’da dün gece yarısından hemen önce ‘12 Nisan’ etiketiyle kadınların taciz edilmesini ve katledilmesini teşvik eden tweet’ler atılmaya başlandı. Sözde İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını protesto eden tweetlerde bazı kadınların fotoğrafları da paylaşıldı. İğrenç ifadelere tepki gene sosyal medyadan geldi.

Hürriyet’ten Eyüp Serbest’in haberine göre ‘12 Nisan’ etiketi kısa zamanda en çok konuşulan konular listesine girdi. Kadın örgütleri ve çok sayıda sosyal medya kullanıcısı alçak tweetlere tepki gösterdi.

‘DİKKATLİ OL’ UYARISI

Sözde protesto ve mizah isimi altında yapılan iğrenç paylaşımlar kadınlarda korkuya sebep oldu. Kadınlar ailelerinden ve arkadaşlarından gelen, “Dışarı çıkarken dikkatli ol” mesajlarını da sosyal medyadan paylaştı.

12Nisan, tecavüz diye tweet atanlar kim belli oldu!

SİBER POLİS DEVREDE

Emniyet Genel Müdürlüğü, sosyal medyada ‘12 Nisan’ etiketli ile yapılan paylaşımların içerikleri itibarıyla sosyal medya terörü olduğunu, bu etiket altında suç işleyen hesapların belirlenerek soruşturma başlatıldığını duyurdu. EGM’den yapılan açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın, sosyal medya ortamında 7/24 aslına göre sanal devriye faaliyetleri yürüttüğü söylendi. Açıklamada, “12 Nisan 2021 tarihinde sosyal medya platformları üstünden #12Nisan etiketi isimi altında paylaşımlar yapılmaktadır. Bu paylaşımlar içerikleri itibarıyla sosyal medya terörüdür. Bu tür paylaşımlara kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Bu etiket isimi altında suç işleyen hesaplar belirlenerek lüzumlu soruşturmalar başlatılmıştır” dendi.

ÇIĞ GİBİ TEPKİ YAĞDI

Sosyal medyadan paylaşılan iğrenç mesajlara gelen tepkiler ise şu şekilde:

@Aysegulayydn: Ben çantamda makyaj taşımak istiyorum biber gazı değil ve tecavüz gibi hassas bir konudan mizah yaptığını zanneden bir ülke… Bundan daha acınası bir şey yok.

@Muhendisyenn: Pınar Gültekin’i biliyor musunuz? Cansız bedeni yakılmış, üstüne beton dökülmüş ve toprağa gömülmüş halde bulunan. Sizin 12 Nisan diye mizah yaptığınız, kelimelere döktüğünüz eylemlerin gerçek hayattaki neticeleri. Tecavüz kelimesini normalleştirmeyin. Bu yaptığınız suçtur.

@Mmsraa01666621: (Arkadaşından gelen bir mesajı paylaşarak) Yazık sizin kafanıza. İnsanlara şu şekilde mesajlar attıracak kadar korkuttunuz. Nerede adalet.

@gayedogan: (Çantasındaki biber gazının fotoğrafını paylaşarak) Bir gün katledilirsem davam size emanet kız kardeşlerim.

YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

Sosyal medyadaki mesajları atanlardan 3’ünün kimlikleri tespit edildi. Emniyet kaynakları 18 yaşından küçük oldukları belirlenen 3 kişi ile ilgili yakalama kararı çıkartıldığını, öbür kullanıcıların da tespit edilmeye çalışıldığını söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.