12 Ağaçtan 2 Bin Mango Elde Ederek 45 Bin TL Gelir Sağladı

Antalya'da 7 yıl önce deneme amaçlı olarak 12 mango ağacı diken Hamdi Tekin, bu yıl 12 ağaçtan 2 bin Mango elde ederek 45 bin lira gelir sağladı.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yaşayan Hamdi Tekin, 7 yıl önce muz bahçesinin içerisine deneme amaçlı olarak mango fidanı dikti. 12 ağacın hasadını bu yıl yapan Tekin, 2 bin mango elde ederek 45 bin liralık gelir sağladı. Çiftçi yaptığı açıklamada, “Bu mango altın yumurtlayan bir meyve. Bunun değerini çiftçiler olarak bilelim.” dedi.


DHA’nın haberine göre, Gazipaşa merkeze yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Zeytinada Mahallesi’nde muz üreticiliği yapan Hamdi Tekin, 7 yıl önce deneme amaçlı olarak muz bahçesinin içerisine 12 adet mango fidanı dikti. 3 yıl içerisinde hasada başlayan Tekin, ilk zamanlar 30 meyve elde ederken, ağaçlar gelişip büyüyünce elde ettiği meyve sayısı da arttı. Tekin, bu yıl ise en verimli hasadını yaptı ve 12 mango ağacından, ağırlıkları 500 gram ile 1 kilo 650 gram arasında değişen 2 bin meyve elde etti. Kilosunu 40 liradan toptan olarak satan Tekin, 45 bin lira gelir elde etti.

Gazipaşa merkeze yaklaşık 25 kilometre mesafedeki Zeytinada Mahallesi’nde 10 dekar açık alanda muz üreticiliği yapan Hamdi Tekin, 7 yıl önce muz bahçesinin içerisine 12 mango fidanı dikti. 3 yıl içerisinde mango hasadına başlayan Tekin, ilk yıllarda 30 meyve elde etti. Hamdi Tekin’in ağaçları büyüdükçe verdiği meyve sayısı da arttı. Tekin, bu yıl 12 mango ağacından, 500 gram ile 1 kilo 650 gram arası değişen ağırlıkta 2 bin meyve hasadı yaptı. Mangoları, kilosu 40 liradan toptan satan Hamdi Tekin, 12 mango ağacından yaklaşık 45 bin lira gelir elde etti.

“GELİR KAYNAĞI OLARAK YÜKSEK BİR POTANSİYELİ VAR”

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Tekin, “Muz üreticisiyim. 10 dekar muz bahçem var. Ek gelir kaynağı olarak 7 yıl önce mango üretimine geçtik. Ağaç, Akdeniz Bölgesi’ni sevdi. İklimini tutturduk. Ben çiftçi arkadaşlara bu meyveyi ekmesini tavsiye ediyorum. Çok güzel bir gelir kaynağı. Yöremizde gelecek nesle bırakacağımız bir miras. Muz bahçemde muzların arasına ektim. Mango, fidanken dolu ve rüzgardan etkilenmeyeceğini düşünerek ektim. Ağaç geliştikçe, muzu iptal edebiliriz. Çünkü aradığımızı bulduk. Gelir kaynağı olarak yüksek bir potansiyeli var. Üreticilerin dikmelerini tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“1 AĞAÇTAN 4 BİN LİRA PARA KAZANDIM”

Mango meyvesinin kilo fiyatının, muzdan fazla olduğunun altına çizen Hamdi Tekin, “Muzun kilosu 4 lira, mangonun kilosu 40 lira. Arada büyük fark var. Bunu değerlendirmemiz lazım. Tarım ve Orman Bakanlığımızdan özellikle destek bekliyoruz. Çiftçiler için, mangonun çoğalması için. Bir ağaçtan 4 bin lira para kazandım. 12 ağaçtan toplam 45 bin lira kazandım. Bu yıl geçtikçe artış daha yüksek seviyelere varıyor. Yıl seçmiyor. Her yıl ağaç geliştikçe meyve sayısı da çoğalıyor. Bu mango altın yumurtlayan bir ağaç. Bunun değerini bilelim çiftçiler olarak. Bu ağaçlarımızdan hasat zamanı 2 bin mango meyvesi aldım. Kilosunu 40 liradan sattım. 45 bin lira gelir elde ettik. Çok güzel bir gelir kaynağı. Mango ağaçları 10 yaşına geldiği zaman 90 bin lira ile 100 bin lira arasında bir gelir bekliyorum. Ağaçlarımda 500 gramla 1 kilo 650 gram arasında meyvelerim oldu. Ben üretici olarak kilosunu 40 liradan sattım tezgahta tanesi 50 liradan satıldı” dedi.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı