114 Yıllık Müze Çöktü Çökecek!

1905 yılında inşa edilen Çankırı'daki bina, 3 yıl evvel 1 milyon lira masrafla restore edilmiş ve müzeye çevrilmişti. Temelinde kayma olan ve çökme tehlikesi bulunan yapı boşaltıldı.
Takip et
114 Yıllık Müze Çöktü Çökecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bundan tam 114 sene önce, geleneksel Osmanlı mimarisi ile yapılan ve günümüzde müze olarak kullanılan Çankırı’daki yapı çökme tehlikesi ile karşı karşıya. 1905 yılında yapılan ve yıllara meydan okuyan yapı, 3 sene önce sözde restore edilmişti. Tam 1 milyon lira bedelle restore edilen ve müzeye dönüştürülen binada ciddi tehlikeler baş gösterdi. Temellinde çökme riski oluşturacak kaymalar olduğu tespit edilen bina için hemen tedbir alındı.

Acil olarak boşaltılan binada yer alan eserler ise geçici olarak bir depoya kaldırıldı. 1985 senesine kadar evlendirme dairesi, 2012 senesine kadar ise adliye binası olarak kullanılan yapının müzeye dönüştürülmesi kentte memnuniyetle karşılanmıştı. Yaklaşık 20 bin eser ile 2017 yılında hizmete sunulan müze büyük ilgi görmüş, sadece Çankırılılar değil, Türkiye’nin her yanından vatandaşlar eserleri görmeye gitmişti.

TEMELE SU SIZIYOR

Hassas cihazlar eşliğinde yapılan dinleme ile yapının temeline su gittiği tespit edildi. Şehir şebekesinden sızan suyun temele zarar verdiğini belirleyen uzmanlar acil boşaltma kararı verdi. Yapılacak tadilatın ardından yapının yeniden müze olarak kullanılacağı ve depolara kaldırılan 20 bini aşkın eserin yeniden sergilenmeye başlayacağı ifade ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.