adplus-dvertising

112’nin tek motosikletli kadın ATT’si 4 yıldır görevinin başında

Eskişehir İl Ambulans Servisi’nde görevli, Türkiye’nin tek motosikletli kadın acil tıp teknisyeni (ATT) Sabiha Sözer, 4 senedir kara ambulanslarının giremediği noktalara ulaşarak hastalara müdahale ediyor.
Takip et
112’nin tek motosikletli kadın ATT’si 4 yıldır görevinin başında
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin tek motosikletli kadın acil tıp teknisyeni (ATT) Sabiha Sözer, Eskişehir İl Ambulans Servisi’nde 4 senedir görev yapıyor. Motosiklet tutkusunu mesleğiyle birleştiren Sözer, acil vakalara en kısa zamanda ulaşarak yaşam kurtarıyor. Araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu şehirde motosiklet ambulansla “araç giremez” denen yerlere giren Sözer, etkin ve hızlı bir biçimde hastalara müdahale ediyor. Acil vakalarda 1 saniyenin dahi çok mühim olduğuna dikkat çeken Sözer, motosiklet ambulanslarda bulunan ekipman kapasitesinin kara ambulanslarıyla aynı düzeyde olduğunu belirtti.

112’nin tek motosikletli kadın ATT’si 4 yıldır görevinin başında

“Tek farkımız tekerlek sayımız”

En büyük avantajlarının vakalara hızlı ulaşmak olduğunu ve bu sayede etkin müdahale şanslarının arttığını kaydeden Sabiha Sözer, “Motosiklet ambulansta, normal kara ambulanslarında bulunan tüm ekipman bulunuyor. Tek farkımız tekerlek sayımız. Taşıma ekipmanları dışında monitörümüz, ilaçlarımız, her şeyimiz tam. Gittiğimiz bütün hastalara eksiksiz müdahale yapabiliyoruz. Eskişehir yaya ve araç trafiği açısından yoğun bir il. Şehirde en büyük avantajımız vakalara daha hızlı ulaşmak. Hastamıza daha kısa zamanda ulaşıp daha etkin bir müdahale yapabiliyoruz” diyerek konuştu.

“Yol verme konusunda sıkıntılarımız oluyor”

Şoförlerin motosiklet ambulansa alışkın olmaması sebebiyle trafikte problem yaşayabildiklerini söyleyen Sözer, “Trafikte yaşadığımız en büyük zorluk ise sürücülerimizin henüz motosiklet ambulansa tam olarak aşina olmamaları. Bu yüzden yol verme konusunda sıkıntılarımız oluyor. Ara Sıra ‘çok acil vakayı mı gidiyorsunuz’ biçiminde tepkiler alabiliyoruz. Kendileri bu konuda daha anlayışlı olurlarsa, sirenlerimizi görüp duyduklarında yol verirlerse vakaya ulaşımımız daha kısa sürecektir. Bizde 1 saniye bile çok değerli. Bizleri tanıdıkça, yaptığımız müdahalenin farkına vardıkça bize karşı hassasiyetleri artacaktır diyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

112’nin tek motosikletli kadın ATT’si 4 yıldır görevinin başında

“Kentin bütün noktalarına 3 dakikada ulaşım sağlıyoruz”

Eskişehir İl Ambulans Servisi bünyesindeki motosiklet ambulans ekibinin 20 günde toplam 170 vakaya müdahale ettiğini ve yaklaşık ulaşım sürelerinin 3 dakika olduğunu aktaran Sabiha Sözer, şu şekilde konuştu:
“Sivilde de ben motosiklet kullanıcısıyım ama hem motosiklet kullanmak hem de görevimi yapmak çok gurur verici. Sevdiğim 2 şeyi aynı anda yapabiliyorum. Eskişehir’in bütün noktalarına gidiyoruz. Kentin bütün noktalarına yaklaşık 3 dakikada ulaşım sağlıyoruz. Sezonumuz 20 gün önce açıldı. 20 günde toplam 170 vakaya gittik ve müdahale sağladık.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.